לדלג לתוכן

מלכת שבא (אופרה, גונו)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מלכת שבא
La reine de Saba
מלחין שארל גונו
סוגה אופרה
מספר מערכות 3
זמן התרחשות העלילה תקופת המקרא
שפה צרפתית
שנה 1862
מקום התרחשות העלילה ארץ ישראל
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מלכת שבאצרפתית: La reine de Saba) היא אופרה בחמש מערכות של שארל גונו. האופרה שהוצגה בבכורה בפריז ב-28 בפברואר 1862 נכשלה בהצגת הבכורה, אך נחשבה לאופרה האהובה ביותר על המלחין.

ההיסטוריה של האופרה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהצגת הבכורה של היצירה, הקהל מחא כפיים בהתלהבות, אך המבקרים גינו את האופרה. בביקרות שיחק כנראה תפקיד חשוב דעתו המגנה של נפוליאון השלישי שסבר כי הגיבורים האמיתיים של האופרה הם פועלי הבניין ונוכחות החצר המלכותית רק מספקת הזדמנות להכללתם. ייתכן שגם הפחד שלו מהבונים החופשיים שיחק תפקיד בשיפוטו זה (הוא האמין בגילוי עקבות של קונספירציה סודית בפעולה הבימתית של פועלי הבניין באופרה). כמה מבקרים היו מרותקים עד כדי כך שהאופרה נקראה "קרב ווטרלו של גונו", אחרים האשימו את המחבר בעושר מלודי דל יותר מאשר ביצירותיו המוקדמות יותר ובתזוזה לכיוון הדרמה המוזיקלית הגרמנית. הם מתחו ביקורת על השפעתם של וגנר, שומאן ומנדלסון ביצירה. בפריז הגיעה מלכת שבא רק לחמש עשרה הופעות, אך הועלתה בבריסל בשנת הבכורה שלה, דחוסה לארבע מערכות בעיבוד מחדש.

האופרה הוצגה שנה לאחר מכן בדרמשטאדט, שנתיים לאחר מכן בהופעה דמוית קונצרט בלונדון, ב-1880 במנצ'סטר, ולאחר מכן ב-1889 בניו אורלינס, אבל בשום מקום לא הצליח לקצור הצלחה מתמשכת. האופרה חודשה בפריז בשנת 1900, אך לאחר כמה הופעות הוסרה שוב מהבמה. גרסת ארבע המערכות נשכחה כעת לחלוטין. הגרסה המקורית התחדשה בהופעה ב-1969 בטולוז. בשנת 2001 הוצגה גרסה משוחזרת של הפרטיטורה המקורית בפסטיבל מרטינה פרנקה באיטליה, שיצאה גם בתקליטור. זו יכולה להיחשב כגרסה אותנטית של האופרה ובו בזמן להקלטה הראשונה בעולם של אופרה זו.

דמויות האופרה

[עריכת קוד מקור | עריכה]
מלכת שבא, 28 בפברואר 1862
דמות הקול
בלקיס, מלכת שבא סוֹפּרָן
אדונירם, האדריכל של שלמה המלך טֶנוֹר
בנוני, תלמידו סוֹפּרָן
שרהיל, השפחה של בלקיס סוֹפּרָן
שלמה המלך בָּרִיטוֹן
אמרו טֶנוֹר
פאנור בָּרִיטוֹן
מתוסאל בַּס
סאדוק בַּס

בירושלים מתחילים לבנות בית מקדש ענק להנצחת שמו של שלמה המלך. הבנייה מנוהלת על ידי האדריכל האהוב על המלכה, אדונירם. בנוני תלמידו של אדונירם מביא את החדשות שבלקיס (מלכת שבא) ושלמה יגיעו בקרוב כי המלכה רוצה לראות את הבנייה באופן אישי. כשהמלכה מגיעה, פאנור, אמרו ומתוסאל מתייצבים לפני אדונירם ומבקשים ממנו להתמנות למאסטר. עם זאת, האדריכל עדיין לא רואה אותם בוגרים מספיק, לכן דוחה את בקשתם. שלושת העובדים נשבעים לנקום ואז עוזבים. שלמה אומר למלכה שאדונירם הוא ממוצא מסתורי עם כוחות כישוף. בלקיס נשבית באיש ממבט ראשון וגם האדריכל מבחין ביופייה של המלכה.

יצירת המופת של אדונירם, תבנית הים, מבוצעת מול המלך, המלכה, פועלי הבניין ותושבי העיר בהר ציון. האדריכל קורא לאל האש תובל-קין לחשוף את מוצאו האלוהי שלו לכולם. דבריו אינם נעלמים מעיני הנוכחים: הברונזה מתחילה להפך לנוזל ולרתוח, אבל בשל השינויים בהרכב שבוצעו על ידי שלושת פועלי הבניין, חומר הגלם לא הוכן מהמרכיבים הנכונים והוא פשוט עף לאוויר פתאום. בעיר פורצת שריפה כתוצאה מכך, רבים נפצעים, וגם המלכה מאבדת את הכרתה.

אי ההצלחה לא שינתה את רגשותיה של בלקיס: היא התאהבה באדריכל והזמינה את האיש לפגישה בעיירת האוהלים שלה בהר תבור. אדונירם מגיע, אך בשל נאמנותו למלכו, הוא אינו מתרצה לפיתיי המלכה תחילה, אך נשבר ושני האוהבים מתוודים על רגשותיהם זה בפני זה. בנוני מביא אז את החדשות שכוח מסתורי שיקם את יצירת המופת המפורקת של אדונירם וכעת היא בשלמות מוחלטת. החדשות מגיעות גם לירושלים, והעצב של אתמול הופך לחגיגה של שמחה.

ניסיון התקרבותו של שלמה למלכה נדחה על ידי המלכה. לאחר עזיבתו, מופיעים שלושת פועלי הבניין מבקשי הנקמה ומספרים לו שבלקיס בילתה את הלילה עם אדונירם. שלמה לא יכול לדעת אם הם דוברי אמת אז הוא מכניס אותם לכלא ומצווה על הבנאי הראשי שלו להופיע לפניו. האיש מגלה את רגשותיו למלכו כלפי בלקיס ומציע לעזוב את העיר מיד. בסופו של דבר שלמה משחרר אותו משרותו ומאחל לו למצוא אושר. לאחר מכן מופיעה בלקיס לפני המלך כדי לדרוש בחזרה את טבעת היהלום שהיא נתנה לו כסימן לאהבתה. שלמה לא רוצה להחזיר את התכשיט היקר ואז המלכה שופכת במשקה שלו אבקה שגורמת לחלום ולשכוח. כשהמלך מתאושש, הוא עדיין זוכר את הטבעת ומבחין בהיעלמותה. במבט מבעד לחלון הארמון הוא רואה את ספינתה היוצאת של בלקיס.

אדונירם מחכה לאהובה בקצה המדבר, אך שלושת פועלי הבניין מופיעים במקום המלכה. הם דורשים את ההסכמה בכתב הנדרשת לתואר מאסטר. כאשר האדריכל מסרב שוב לעשות זאת, שלושת הפועלים הורגים את אדונירם ובורחים. המלכה מוצאת את אהובה גוסס. היא מצליחה להלביש את הטבעת על ידו ואז הוא מת בזרועותיה. כשהוא ממהר אחרי הפועלים, שלמה עומד בהלם מול גופת האדריכל שלו לשעבר. בלקיס מבקשת ממנו לבנות להנתחה ראויה לאהובה. אז נפתחים השמים ושליחי אל האש מופיעים כדי לשאת את אדונירם לשמיים בליווי להבות שמאותתות על האלמוות שלו.

לקריאה נוספת

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  • Huebner, Steven (1992). "Reine de Saba, La (‘The Queen of Sheba’)", vol. 3, p. 1283, in The New Grove Dictionary of Opera, four volumes, edited by Stanley Sadie. London: Macmillan. ISBN 9781561592289.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מלכת שבא בוויקישיתוף
  • Reine de Saba. Inspirez-moi, race divine. Vocal score. English & French from the Sibley Music Library Digital Score Collection
  • Review of La Reine de Saba (2 March 1862) (in French) in Le Ménestrel (digitized by the Bibliothèque nationale de France)