מלמד בקר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מלמד בקר חשמלי משנות החמישים

מלמד או למד הוא כלי שבעזרתו מכוון רועה צאן או בקר את הכבשים, הפרות והעיזים. הכלי בנוי כמקל אליו מחוברת וו עקומה בסופו (הנקראת "דרבן"[1]). באמצעות המלמד מכוונים את הבהמה כדי שתחזור למסלול או מזרזים אותה, בין אם באמצעות טפיחה קלה או מכה קשה, או הנפת המלמד מול עיני הבהמה כדי שזו לא תלך לכיוון אליו הביטה.

כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

בימינו השם מלמד אינו נפוץ. ברפתות שבהן הבהמה כמעט לא נמצאת בשטח פתוח אלא תמיד תחומה בגדרות, נהוג שימוש במקלות פלסטיק מזדמנים (שכן עץ או מתכת מסוכנים ועלולים לפצוע), איתם הרפתן מכה את הבהמה או מתופף על קורות המבנה כדי להאיץ בה.

המקל הוא גם אמצעי בטיחותי, כי כאשר הרועה הולך מאחורי פרה ומנסה להאיץ בה ללא מקל, הוא עלול להתקרב אליה כדי לדרבנה בכפות ידיו וכך להמצא קרוב מדי ולהסתכן בקבלת בעיטה.

כמו כן קיים שימוש בשוקר חשמלי בתפקיד מלמד, וכמו השוקר, כך גם נחיצות השימוש במלמד מסורתי ובמקלות שנויה במחלוקת. ישנם רפתנים שנוטים להימנע משימוש בכלי זירוז וכך חוסכים כאב ולחץ מן הפרות. אחרים טוענים כי שיטת עבודה כזו איטית מדי.

טריוויה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלמד הבקר מופיע בתנ"ך, עמו למשל הרג שמגר בן ענת 600 פלשתים[2].

האות העברית ל' , ה-L הלטינית וה-Λ היוונית התפתחו כולן מהירוגליף שמקורו בציור למד בקר.

האות ל בכתב פרוטו-כנעני שניתן לראות שצורתה דומה לצורת מלמד הבקר.


הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "והוא המקל שמלמד בו הבקר לחרישה, והמחט שבראשו קרוי דרבן" (מצודת ציון על שמואל א' י"ג כ"א)
  2. ^ "וְאַחֲרָיו הָיָה שַׁמְגַּר בֶּן-עֲנָת, וַיַּךְ אֶת-פְּלִשְׁתִּים שֵׁשׁ-מֵאוֹת אִישׁ בְּמַלְמַד הַבָּקָר; וַיּוֹשַׁע גַּם-הוּא אֶת-יִשְׂרָאֵל" (ספר שופטים ג', לא)
Feusisberg02.JPG ערך זה הוא קצרמר בנושא חקלאות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.