מלמד בקר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מַלְמַד או למד הוא כלי שבעזרתו מכוון רועה צאן או בקר את הכבשים, הפרות והעיזים. באמצעות המלמד מכוונים את הבהמה כדי שתחזור למסלול או מזרזים אותה. בעבר הכלי היה בנוי כמקל אליו מחובר וו מתכת חד ומעוקל שנקרא "דרבן"[1]. בחקלאות התעשייתית נפוץ השימוש בשוקר חשמלי שהחליף את מלמד הבקר המסורתי, וכן בצינורות גומי או פלסטיק.

כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

בימינו השם מלמד אינו נפוץ. נהוג שימוש בצינורות גומי או מקלות פלסטיק איתם הרפתן מכה את הבהמה או מתופף על קורות המבנה כדי להאיץ בה. ברפתות חלב ובתי מטבחיים, וכן בעת הובלת בעלי חיים, נפוץ השימוש בשוקר חשמלי. השימוש בו נעשה כאשר הפרה או העגל ממאנים או פוחדים להתקדם, או כשהם רובצים ואינם יכולים לקום. מכת החשמל מכאיבה מאוד ומדרבנת אותם להתקדם.

המקל הוא גם אמצעי בטיחותי, כי כאשר הרועה הולך מאחורי פרה ומנסה להאיץ בה ללא מקל, הוא עלול להתקרב אליה כדי לדרבנה בכפות ידיו וכך להמצא קרוב מדי ולהסתכן בקבלת בעיטה.

ברפתות החלב קיים גם "כלב חשמלי" שהוא מתקן נייח שמכוון את הפרות לתוך מכון החליבה על ידי שוקים חשמליים חלשים יותר.

בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

האות ל בכתב פרוטו-כנעני שניתן לראות שצורתה דומה לצורת מלמד הבקר

מלמד הבקר מופיע בתנ"ך, עמו למשל הרג שמגר בן ענת 600 פלשתים[2].

האות העברית ל', ה-L הלטינית וה-Λ היוונית התפתחו כולן מהירוגליף שמקורו בציור למד בקר.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "והוא המקל שמלמד בו הבקר לחרישה, והמחט שבראשו קרוי דרבן" (מצודת ציון על שמואל א' י"ג כ"א). ובמסכת חגיגה (ג, ב): "מה דרבן זה מכוון את הפרה לתלמיה להוציא חיים לעולם, כך דברי תורה מכוונין את האדם לדרכי חיים"
  2. ^ "וְאַחֲרָיו הָיָה שַׁמְגַּר בֶּן-עֲנָת, וַיַּךְ אֶת-פְּלִשְׁתִּים שֵׁשׁ-מֵאוֹת אִישׁ בְּמַלְמַד הַבָּקָר; וַיּוֹשַׁע גַּם-הוּא אֶת-יִשְׂרָאֵל" (ספר שופטים ג', לא)
ערך זה הוא קצרמר בנושא חקלאות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.