ממוגרפיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בדיקת ממוגרפיה
תמונת ממוגרפיה רגילה (משמאל) לעומת תמונת ממוגרפיה של סרטן השד (מימין).

מָמוֹגרפיה היא בדיקה המשתמשת בקרני רנטגן ומיועדת לזיהוי ואבחון מוקדם של רקמות חשודות באזור החזה.[1]

הבדיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבדיקה משמשת ככלי זיהוי ואבחון לרקמות דמויות גושים באזור החזה ובית השחי ומומלצת לגילוי מוקדם של סרטן השד. הבדיקה אינה אינדיקטור מוחלט לזיהוי ואבחון של רקמות סרטניות. קיימות מספר בדיקות משלימות לבדיקת הממוגרפיה כגון ביופסיה, דימות תהודה מגנטית (MRI), אולטרסאונד, ממוגרפיה פולטת פוזיטרונים ודקטוגרפיה.

במהלך הבדיקה מוצמד השד בין שני משטחים מקבילים (כמודגם בתמונה). נלקחות דגימות תמונה מזווית אנכית ואלכסונית.[2] בממוגרפיה דיגיטלית, תמונות הרנטגן נשמרות בדיסק ואינן מודפסות. השיטה הדיגיטלית היא המקובלת כיום.

אם עולה חשש לרקמה חשודה שעלולה להיות סרטנית, החולה מופנית לבדיקות בירור נוספות שיאבחנו את סוג הרקמה. הבדיקה הנחשבת טובה ביותר לזיהוי סוג הרקמה היא ביופסיה.[דרוש מקור]

בדיקות סקר[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך שנים, נהוגות המלצות לביצוע ממוגרפיה שנתית או דו שנתית, לנשים מעל גיל 40. במדינות מערביות רבות הבדיקה מומלצת כבדיקה קבועה ובתדירות של אחת לשנה בקרב נשים בין הגילאים 50 עד 75.[3] בשנים האחרונות יש מחלוקת האם המלצות אלו מועילות. מספר מחקרים בנושא לא מצאו כל יתרון בקרב נשים שביצעו ממוגרפיות סקר על פני נשים שלא ביצעו את הבדיקות[4]. בעקבות מחקרים אלו הועלו השערות לסיבות לחוסר האפקטיביות של בדיקות סקר של ממוגרפיה: הטיפולים בסרטן הם יעילים כך שהגילוי המוקדם יותר אינו מסייע לטיפול ו/או המודעות של נשים למחלה מביאה אותן לגילוי מוקדם עצמי[5].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ממוגרפיה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי