ממלא מקום נשיא רוסיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ממלא מקום נשיא רוסיה הוא תפקיד זמני שמתמנה אליו נושא משרה אחרת במקרה של חוסר מסוגלות, מוות, התפטרות, או העברה מכהונה (על ידי הדחה או הרשעה) של הנשיא המכהן הנוכחי.

עד 1993, ממלא מקום הנשיא היה סגן נשיא רוסיה, אך מאז 1993, ראש ממשלת רוסיה הוא ממלא מקום הנשיא וכך היה בין 5 ל-6 בנובמבר 1996 כשראש הממשלה ויקטור צ'רנומירדין כיהן כממלא מקום הנשיא ילצין, בעקבות ניתוח מעקפים שהאחרון עבר באותו היום. ראש הממשלה צ'רנומירדין סיפר בתקשורת כי הנשיא ילצין העביר אליו את סמכויות הנשיא טרם שנכנס לניתוח. עם החלמתו מהניתוח המשיך ילצין למלא את סמכויותיו כנשיא המדינה, עד להתפטרותו, ב-31 בדצמבר 1999, אז מונה ולדימיר פוטין לממלא מקומו עד לבחירתו לתפקיד הנשיא, במרץ 2000.

על פי סעיף 92 בחוקת רוסיה:

בכל מקרה שבו נבצר מנשיא הפדרציה הרוסית למלא את תפקידיו, מבצע אותם באופן זמני ראש ממשלת הפדרציה הרוסית.
Во всех случаях, когда Президент Российской Федерации не в состоянии выполнять свои обязанности, их временно исполняет Председатель Правительства Российской Федерации.

הסעיף מסתמך על נוסח הצו הנשיאותי מה-3 באוקטובר 1993:

במקרה של התפטרות נשיא הפדרציה הרוסית, נבצרות מלמלא את תפקידיו, כמו גם מות נשיא הפדרציה הרוסית, את תפקידיו ממלא ראש ממשלת הפדרציה הרוסית.
в случае отставки Президента Российской Федерации, невозможности дальнейшего осуществления им своих полномочий, а также в случае смерти Президента Российской Федерации полномочия Президента исполняет Председатель Совета Министров — Правительства Российской Федерации.

לממלא מקום הנשיא אין סמכות לפזר את הדומה, להחליט על משאל עם ולהציע תיקונים לחוקה.

הבאים בסדר הירושה לאחר הנשיא הנבחר הם: ראש הממשלה, יושב ראש מועצת הפדרציה, יושב ראש הדומה יושבי ראש בתי המשפט לחוקה ובית המשפט העליון ולאחר מכן התובע הכללי.

מאחר שסעיף 8 בחוק ממשלת רוסיה קובע שבמקרה של נבצרות את ראש ממשלת רוסיה מחליף סגנו הראשון, סגן ראשון לראש הממשלה ניצב בסדר הירושה מיד לאחר ראש הממשלה[1]:

# תפקיד נושא משרה נוכחי
1 ראש הממשלה מיכאיל מישוסטין
2 סגן ראשון לראש הממשלה אנדריי בלואוסוב
3 יושבת ראש מועצת הפדרציה ולנטינה מטוויינקו
4 יושב ראש הדומה הממלכתית ויאצ'סלב וולודין
5 יושב ראש בית המשפט לחוקה ואלרי זורקין
6 יושב ראש בית המשפט העליון ויאצ'סלב לבדב
7 התובע הכללי איגור קראסנוב

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Статья 8. Исполнение обязанностей Председателя Правительства Российской Федерации// Федеральный конституционный закон от 17.12.1997 N 2-ФКЗ (ред. от 14.12.2015) «О Правительстве Российской Федерации»