ממלכה במבחן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ממלכה במבחן
ספרי הסדרה
איסתרק
מהללאל
יוזבד
פדהאל
מידע כללי
מאת מיה קינן
הוצאה
תאריך הוצאה 2008
הוצאה בעברית
הוצאה עלים
מהדורות נוספות
מספר כרכים 4
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

ממלכה במבחן היא סדרת ספרי הרפתקאות שנכתבה על ידי הסופרת מיה קינן. הסדרה כוללת את הספרים "איסתרק", "מהללאל" ו"יוזבד" (שני חלקים), והתפרסמה בעיקר בציבור החרדי והדתי. הספר הראשון בסדרה "איסתרק" יצא לאור ב-2008, הספר השני בסדרה "מהללאל" יצא לאור ב-2011, ובאוגוסט 2016 יצא הספר השלישי בסדרה - "יוזבד", והפך מיד עם צאתו לרב מכר.[1] בשנת תשפ"ג אמור לצאת ספר המשך בשם "פדהאל", שיהיה האחרון בסדרה.

הסדרה היא ייחודית בסגנונה במגזר החרדי, כאשר היא משלבת אלמנטים של פנטזיה, מלחמות ירושה, והיסטוריה חלופית, שלא נפוצים בספרות החרדית. כמו כן, הספרים כתובים בשפה גבוהה ועשירה מהמקובל בספרי סיפורת, והם כתובים בלשון הווה, ולא בלשון עבר כמקובל.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העלילה מתרחשת בימי הביניים בממלכת כוזר היהודית, ממלכה חזקה של גרים המצויה ביחסים מתוחים עם שכנותיה עמן ידעה מלחמות בעבר. בכוזר יש בית מלוכה וותיק העובר מאב לבן ותפקידים רבי עוצמה המכונים: "עוצר כוזר", "בק כוזר", ועוד. העלילה נעה בין בגידות, אמון, ומלחמות, והתפלגות כתוצאה ממלחמות ירושה.

איסתרק[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – איסתרק

העלילה נפתחת כאשר הממלכה תחת שלטונו של המלך רעואל, בהתרחשויות מוזרות ורצף אסונות המתרחשים בממלכה. בשיאן של ההתרחשויות נופל איסתרק, יורש העצר של כוזר, במארב שהוצב למשלחת בה הוא נוסע, ונלקח לשבי הקווארים (שבט עוין הנמצא סמוך לכוזר, ההשראה ככל הנראה מהקאבארים) יחד עם אחיו הנסיך מיכאל. בהיותו בשבי הוא מתחיל להזדהות עם דעות שוביו, וחוזר בו רק לאחר תוכחתו של משרת יהודי ממוצא מונדרי (מיעוט בכוזר הנחשב לגזע נחות) שהובא אליו, בשם קנז. לאחר מכן הוא מתחתן עם הלה, בתם של דודתו שנפלה בשבי לפני שנים רבות, ושל מנהיג הקווארים. בליל החתונה הוא בורח מהשבי יחד עם אחיו, אשתו, דודתו ואנשיהם לעבר כוזר. במסעו חזרה הוא מבין עד כמה הושפעו דעותיו משוביו וכמה הן היו לא נבונות, ומתחרט עליהם. כשאיסתרק חוזר לכוזר הוא מגלה כי בינתיים אירעה התנקשות באביו, ויוסף דיאלידאן, עוצר כוזר ודמות בכירה בפוליטיקה הכוזרית, קיבל את המלכות.

הספר מסתיים בחשיפת יוסף דיאלידאן כבוגד העומד מאחורי חטיפת הנסיכים וההתנקשות במלך. בעזרת מספר מצומצם של אנשים שחלקם נשארו נאמנים לו וחלקם הצטרפו אליו ברגע האמת, מצליח איסתרק לכבוש מחדש את אתיל, עיר הבירה ולהבריח את יוסף וכוחותיו.

מהללאל[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – מהללאל

בספר "מהללאל" כוזר נחלקת לשני חלקים תחת שלטונם של המלכים איסתרק ויוסף דיאלידאן, כאשר שטחיו של איסתרק מכונים על ידי אויביה "כוזר האחרת" או "כוזר הישנה", ובפי תושביה "כוזר האמיתית" או "כוזר האחת"; ואילו שטחיו של דיאלידאן מכונים "כוזר החדשה". מלחמת אחים עקובה מדם מתחוללת בין הצדדים.

הספר עוקב אחרי מהללאל, צעיר אסופי, יערן לשעבר, המתגורר בתחומי כוזר החדשה. בשל דמיון חיצוני נחשד מהללאל כמיכאל, אחיו הצעיר של איסתרק שיצא לבבל, ובעקבות כך מתנהל אחריו לאורך כל הספר מרדף ממשלתי. בד בבד עוקב הספר אחר חיפושו של יוסף דיאלידאן אחר האבקה השחורה, (המכונה גם "אבקת הרעם", ככל הנראה הכוונה לאבק שרפה) על מנת להשתמש בה ככלי נשק רב עוצמה שישבור את הקיפאון בקרבות שנוצר בין הממלכות. דיאלידאן לא בוחל בשום אמצעים שיביאו אותו לכך, גם לא במחיר חיי הנישואים של בנו הצעיר.

בהמשך נתפס מהללאל בידי כוחותיו של יוסף דיאלידאן וכאשר מתבררת הטעות, מציע לו יוסף עסקה: שחרורו וחייהם של שניים שעזרו לו בבריחתו, תמורת חדירתו של מהללאל לתחומיה של כוזר הישנה תוך התחזות לנסיך מיכאל, והתנקשות באיסתרק.

מהללאל מסכים למראית עין כדי למשוך זמן, וכאשר נחשף בידי איסתרק הוא נכלא ולבסוף מקבל חנינה, כאשר מתבררות כוונותיו וכן העובדה שהוא בנו האובד של שר המלחמה של כוזר האמיתית - דודו של הנסיך מיכאל.

יוזבד[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – יוזבד

הספר יוזבד מספר על בן אבירים בשם יוזבד בנטיליאן, בנו של "האביר הפרוש", אשר סב סבו, שעל שמו הוא נקרא, ויתר על המלוכה על מנת לשקוע בלימוד התורה.

בנו של יוסף דיאלידאן, ברכיהו, מנסה לנצל את סיפורו של יוזבד הסב, ומנסה לשכנע את הנכד כי סבו הוכרח לוותר על המלוכה על ידי המלך אהרון, ולכן המלוכה שייכת לו. ברכיהו השיג את סוד ייצורה של האבקה השחורה, ובאמצעותה הוא רוצה לכבוש את כוזר כולה, ולשלוט בה באמצעות יוזבד בנטיליאן שאותו הוא יכריח לקבל את המלוכה.

בו בזמן, בנו האחר של יוסף דיאלידאן, שלוואן, הצליח להשיג קצה חוט לגילוי סודה של האבקה השחורה, אך אינו מצליח להתקדם הלאה, ולבסוף הוא מחליט, מטעמי מצפון וחשש לביטחון חייו וחיי משפחתו, לערוק לממלכתו של המלך איסתרק, ומגיע לאחוזתו של האביר הפרוש, בתקווה שיתווך בינו לבין איסתרק.

אחיו של איסתרק, הנסיך יקוואל, מחליט לברוח מן ארמון המלוכה, במהלך הבריחה נופל יקוואל בשבי בידי חבורת שודדים, ומסכים למראית עין להצטרף אליהם כדי שיוכל לברוח. בהמשך, הופכת חבורת השודדים לצבאו של ברכיהו, המורד במלכותם של איסתרק ויוסף דיאלידאן.

הספר מסתיים כאשר הנסיך יקוואל מסכל את תוכניתו של ברכיהו, ומשמיד את האבקה השחורה שייצר. מהפיצוץ של האבקה השחורה נהרג יקוואל וייתכן שגם ברכיהו.

פדהאל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר פדהאל הוא הספר הרביעי והאחרון בסדרת הספרים, והוא עתיד לצאת בחודש תשרי תשפ"ג. בשבט תשפ"א פרסמה קינן [דרוש מקור] הצצה לספר החדש, בפרק הבונוס מוצגת דמותו של פדהאל וניתן ללמוד שהוא שוליית נגרים בן למשפחה שנגזר עליה שאסור שארבעה גברים מבניה ישהו באותה עיר, בזמן פתיחת הפרק מגיע אחיו של פדהאל לגיל חמש-עשרה ופדהאל נאלץ לעזוב את העיר ואת משפחתו. כמו כן מתואר כיצד ציפור ירוקה נטפלת לפדהאל ועל פי סברתו של מעבידו מדובר בגלגול של אדם שעולל לפדהאל עוול גדול. כמו כן מוצגת דמותו של אלרון, ומתואר כיצד הוא סובל מקשיים משפחתיים וחברתיים. וכיצד הוא מקבל ילד לאימוץ. נקודת הפתיחה של הפרק היא שנתיים אחרי המאורעות המתוארות ביוזבד, אם כי הודגש שהפרק אינו מחייב וייתכנו סטיות מהנאמר בו.

הדמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם תפקיד ותאור בספר איסתרק מהללאל יוזבד
איסתרק נסיך כוזר, בנו הבכור של רעואל, נשלח יחד עם אחיו מיכאל לבבל ונחטף בנקרת באטר. מלך כוזר האמיתית מלך כוזר האמיתית
רעואל מלך כוזר, אביו של איסתרק, נרצח בהתנקשות בידי אנשיו של יוסף דיאלידאן (לא מופיע) (לא מופיע)
מיכאל נסיך כוזר, במתיחות עם אחיו איסתרק נשלח לבבל חוזר בהחבא ומוחבא באחוזת בנטיליאן
יוסף דיאלידאן עוצר כוזר, בוגד במלך רעואל, ומביא לרציחתו מלך כוזר האחרת, אדם חכם ורב מעללים מלך כוזר האחרת
הלה בתו של המנהיג הקאוורי קאה הי ואשתו רנה דודתו של איסתרק מלכת כוזר האמיתית מלכת כוזר האמיתית
בסטיאן מקאן שר צבא כוזר. נשוי לרקל שר צבא כוזר האמיתית. נשוי לגאטלי

ואביו של מהללאל

שר צבא כוזר האמיתית
אלרנן דליאבר מושל מחוז המרכז, דודו של איסתרק מפתח יחסים טובים עם אחיינו איסתרק מושל מחוז המרכז מונה על ידי איסתרק לממלא מקומו הזמני של פנרס בלואדאן-אליקטאן
פנרס בלואדאן-אליקטאן מחנכו ובן דודו של איסתרק. בזמן השתלטותו של יוסף דיאלידאן על הממלכה עמד בראש המרד כנגדו, משנה למלך כוזר האמיתית, ניתן לו שמו "אליקטאן" משנה למלך כוזר האמיתית, נחשד על ידי איסתרק, ומורד מגדלותו.
יקוואל נסיך כוזר, בנו של רעואל לאחר המאורעות, נהיה בחור מפונק וחצוף המטריד את אחיו איסתרק בורח מהארמון, ומצטרף בעל כורחו לחבורת השודדים של גאלן. לבסוף נהרג בפיצוץ הגדול על ההר.
 • אולה טראסדיאן-מקאן - אקסידטור (דרגה צבאית בכירה). אחיינו ובנו המאומץ של בסטיאן מקאן. הוריו הביולוגיים הן לימאר ופראן טרסדיאן, אמו היא אחותו של רקל, אשתו הראשונה של בסטיאן מקאן. ידיד קרוב של איסתרק.
 • אביי (אליהו) - צעיר מלא חן וקסם אישי. היה חבר בשיירה המלכותית של יוסף דיאלידאן, אך החליט לעבור לצד המורדים ופתח את שערי אתיל, עיר הבירה בפניהם. כשדיאלידאן מגלה את הנעשה הוא מנסה להרוג אותו, ואביי נמלט ליער ומחליף את שמו לאליהו והופך לאדם מתבודד ירא אלוקים. הוא מתחבר עם מהללאל, אך כשאזור מגוריו נכבש בידי דיאלידאן מחליט לברוח. הוא פוגש בחברי המחתרת, ובראשם פילאק ואנליאן, המבקשים את עזרתו. אביי ביקש מפילאק לומר לשלוואן ידידו כי מהללאל הוא אינו הנסיך מיכאל. בעקבות מעצרו של פילאק, מגיעים כוחות הצבא לערוך חיפוש בביתו, והם תופשים את אביי. לאחר יציאתו של מהללאל לאתיל, הורג יוסף דיאלידאן את אביי במו ידיו, ומפר בכך את הבטחתו למהללאל.
 • מהללאל מקאן- בנו הבכור של בסטיאן מקאן, נקרא בלידתו מיכאל על שם סבו, מיכאל מקאן. בחור אמיץ. כשהיה בן שנה נחטף בידי פגוע נפש שהשליך אותו על שפת הנהר, ומשכך גדל רוב שנותיו בתור אסופי. אביו המאמץ היה יערן, אדם מריר וגס, שנהג בו ביד קשה. סמוך אליהם התגורר אליהו (אביי), שהתחבר למהללאל ובהשפעתו עוזב מהללאל את היער ומנסה לפתוח בחיים חדשים. בשל דמיון חיצוני נחשד מהללאל כמיכאל שיצא לבבל, ובעקבות כך מתנהל אחריו לאורך כל הספר מרדף ממשלתי. לבסוף הוא נתפס, וכאשר מתבררת הטעות מציע לו יוסף עסקה: שחרורו וחייהם אביי ופילאק ואנליאן, תמורת חדירתו לתחומיה של כוזר הישנה תוך התחזות לנסיך מיכאל, והתנקשות באיסתרק. מהללאל מסכים למראית עין כדי למשוך זמן, וכאשר נחשף בידי איסתרק הוא עורך דו-קרב מול בסטיאן מקאן שבסופו הוא מובס, נכלא, ולבסוף מקבל חנינה, כאשר מתבררות כוונותיו וזהותו האמיתית.
 • לאבו מטריאס - שר הצבא של כוזר החדשה. קרוב ליוסף דיאלידאן, היה שותף מרכזי בתוכניתו להשתלטות על הממלכה. הוביל את השיירה של איסתרק ומיכאל, וגרם להם ליפול בשבי הקאוורים. נשוי לנאבט.
 • שלוואן דיאלדאן- נסיך כוזר החדשה, בנו הצעיר של יוסף. שלוואן היה אליל נוער כריזמטי, שעסק בחינוך צעירי כוזר, עד לנישואיו הכפויים עם ליאה דיאלידאן. אביו ציווה עליו להפוך לאלכימאי כדי שישיג את האבקה השחורה. הוא מצליח להשיג שלושה תליונים, המכילים רמז על האבקה, אך מסתיר את הדבר מאביו. שלוואן הוא חבר קרוב של פילאק ואנליאן, שנעצר כאשר סיפר לשלוואן ולאביו על הטעות בזיהוי. שלוואן עוזר לפילאק להימלט, ומעורר את חשדו של אביו. לאחר שנתיים רוויות מתחים, מחליט יוסף להרוג את שלוואן. שלוואן חש בסכנה, ומחליט לערוק לכוזר האמיתית.
 • ברכיהו דיאלידאן - נסיך כוזר החדשה, בנו של יוסף. בחלק השלישי רוקם מזימה להפלת שלטונם של אביו ואיסתרק באמצעות המלכת יוזבד בנטיליאן, ושימוש באבקה השחורה. ברכיהו, יחד עם ידרת, הם הראשונים שפענחו את סוד האבקה השחורה מאז השמדתה בפעם הקודמת. ברכיהו נמצא בקרבת מקום לפיצוץ שנעשה על ידי יקוואל, ולא ברור מה עלה בגורלו.
 • ליאה דיאלידאן- אשתו של שלוואן, ביתו של דוד סנאפאל. נישאת לו בעל כורחה, לאחר איומי אביו, שכופה גם על שלוואן את הנישואים הללו במטרה לקרב את שלוואן לניסויי אביה של ליאה, שהיה ממגלי האבקה השחורה.
 • אלרון - עבדו הנורדי של הנסיך שלוואן. חריף, חד לשון, ומסתייג מפעולותיו של יוסף דיאלידאן.
 • גאלן - ראש כנופיית השודדים, המכונה "האביר בעל המגפיים המלוכלכים". אחראי על החלק הצבאי במזימתו של ברכיהו. חברו של אבא הגדול, שאינו יודע דבר על זהותו.
 • ידרת-הי - בנו של קאה-הי, אחיה החורג של הלה. לוחם קווארי אמיץ ומיומן. לאחר מותו של אביו עבר אל כוזר החדשה על מנת לנקום באיסתרק ובאחותו. כאשר נולד בנם רעואל, שיגר להם ידרת צדפה שחורה, סמל המוות הקאוורי, כרמז על כוונותיו. בהמשך חבר ידרת לברכיהו, ויחד הם גילו את האבקה השחורה, ואף ערכו בה ניסויים. ידרת נהרג לבסוף בקרב, כאשר נתקל יחד עם שודדי "האביר בעל המגפיים המלוכלכים" בפלוגה של צבא כוזר האמיתית. לפני מותו, הוא מגלה לנסיך יקוואל את מיקומה של האבקה השחורה.
 • יוזבד בנטיליאן- בנו של האביר מנרם בנטיליאן, נער מוכשר וכריזמטי. מקבל את השליטה באחוזה מידי דודו, שניהל את האחוזה מאז מות אימו של יוזבד. חברו הטוב של שאול, בן דודו.
 • דיואל בן ליראם - נוכל, מלווה בריבית, גדל בשכונות העוני של כוזר. בעל חלק משמעותי בתוכניתו של ברכיהו, מכיוון שאחוזת בנטיליאן משועבדת לו, וכך הוא אמור לכפות על יוזבד להשתתף במזימה.
 • יתיר בן גדעון - בעל עסק לשליחויות מיוחדות. חריף, ומצליח להיחלץ מכל צרה שנקלע אליה. יתום מאב, אמו טראנה. חוצה את הגבול לכוזר האמיתית בעל כורחו, במטרה להעביר למשפחת בנטיליאן תיבה ובה מסמכים מזויפים שמהם עולה כי סבם אולץ לוותר על המלוכה, ולא ויתר עליה מרצונו החופשי כפי שהיה ידוע עד כה. מטרתם של המסמכים היא לשכנע את יוזבד להסכים לתוכניתו של ברכיהו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]