ממלכת וסטפאליה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ממלכת וסטפאליה
Königreich Westphalen
דגלסמל
ממשל
משטר מלוכה אבסולוטית
ראש מדינה מלך וסטפאליה
מלך וסטפאליה ז'רום הראשון
שפה נפוצה גרמנית
עיר בירה קאסל 51°19′00″N 9°30′00″E / 51.316667°N 9.5°E / 51.316667; 9.5
גאוגרפיה
יבשת אירופה
היסטוריה
הקמה שלום טילזיט
תאריך 1807
פירוק הניצחון על נפוליאון בקרב לייפציג
תאריך 1813
ישות קודמת נסיכות הבוחר מהנובר
נסיכות הבוחר מהסן
Principality of Brunswick-Wolfenbüttel נסיכות בראונשווייג-וולפנביטל
ישות יורשת ממלכת הנובר
נסיכות הבוחר מהסן
ממלכת פרוסיה
Principality of Brunswick-Wolfenbüttel נסיכות בראונשווייג-וולפנביטל
מפת ממלכת וסטפאליה

ממלכת וסטפאליהגרמנית: Königreich Westphalen; בצרפתית: Royaume de Westphalie) הייתה מדינה היסטורית קצרת-ימים בקונפדרציה של הריין שהתקיימה בין השנים 18071813, כמדינת-חסות של צרפת הנפוליאונית, בטריטוריה המהווה היום חלק מגרמניה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1807, מיד לאחר חתימת הסכם טילזיט, יצר נפוליאון בונפרטה את ממלכת וסטפאליה. הממלכה כללה את שטחי דוכסות מגדבורג שנלקחה מממלכת פרוסיה, נסיכות בראונשווייג-וולפנביטל ונסיכות הבוחר מהסן, ולבירתה נקבעה העיר קאסל. בראש הממלכה העמיד נפוליאון את אחיו הצעיר ז'רום בונפרטה, והממלכה הצטרפה לקונפדרציה של הריין. למרות ששם הממלכה נגזר מחבל הארץ וסטפאליה מרבית שטחו היה מחוץ לחבל זה. הממלכה הייתה עצמאית לכאורה, אך למעשה הייתה מדינה גרורה של צרפת.

ממלכת וסטפאליה תמכה במלחמות הנפוליאוניות בחיילים ובכסף, ועובדה זו הכבידה מאוד על המדינה. בשנת 1813 הביסה הקואליציה האנטי-צרפתית השישית את צבא נפוליאון, והממלכה נכבשה בידי כוחות רוסיים ופורקה. שטחיה חזרו למעמד שהיה להם לפני הקמתה, מלבד חלקים שנמסרו לפרוסיה.

יהדות וסטפאליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם הקמת ממלכת וסטפאליה חיו בתחומה כ-15,000 יהודים, מתוך כ-2 מיליון תושבים סה"כ. המלך, ז'רום בונפרטה, פרסם ב-15 בנובמבר 1807 חוקה, לפי דוגמת צרפת, שעל פיה כל נתיני ממלכתו היו שווים בפני החוק והדתות השונות קיבלו חופש פולחן על פי חוקיהן. שלושה חודשים מאוחר יותר הוציא צו מיוחד ומפורש המשחרר את יהודי ממלכתו מכל מגבלה שנבעה מעצם היותם יהודים וכך הייתה ממלכת וסטפאליה המדינה הגרמנית הראשונה שנתנה אמנציפציה ליהודים.

על פי צו המלך כונסה אספת נכבדי היהודים, כדי להביע נאמנות למלך ולכונן מוסדות מרכזיים ובראשם קונסיסטוריה. הקונסיסטוריה היהודית של וסטפאליה, שבראשה עמד ישראל יעקבסון, הנהיגה, בתקופת קיומה הקצרה, שינויים תקדימיים בפולחן ובמנהגים היהודיים, שינויים הנחשבים לתחילת הרפורמה ביהדות.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ממלכת וסטפאליה בוויקישיתוף