ממלכת וסטפאליה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מפת ממלכת וסטפאליה

ממלכת וסטפאליהגרמנית: Königreich Westphalen; בצרפתית: Royaume de Westphalie) הייתה מדינה היסטורית בקונפדרציה של הריין שהתקיימה בין השנים 18071813 בטריטוריה המהווה היום חלק מגרמניה.

בשנת 1807, מיד לאחר חתימת הסכם טילזיט יצר נפוליאון בונפרטה את ממלכת וסטפאליה מטריטוריות גרמניות שהיו תחת שליטה צרפתית והעמיד בראשה את אחיו הצעיר, ז'רום בונפרטה. למרות ששם הממלכה נגזר מחבל הארץ וסטפאליה מרבית הטריטוריה שלו הייתה מחוץ לחבל זה. הממלכה הייתה עצמאית לכאורה, אך למעשה הייתה מדינה גרורה של צרפת. הממלכה הייתה חלק מהקונפדרציה של הריין ובירתה שכנה בקאסל.

ממלכת וסטפאליה תמכה במלחמות הנפוליאוניות בחיילים ובכספים ועובדה זו הכבידה מאוד על המדינה. עם נפילת נפוליאון נכבשה ונפלה גם ממלכת וסטפאליה.

יהדות וסטפאליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם הקמת ממלכת וסטפאליה חיו בתחומה כ-15,000 יהודים. המלך, ז'רום בונפרטה, פרסם ב-15 בנובמבר 1807 חוקה, לפי דוגמת צרפת, שעל פיה כל נתיני ממלכתו היו שווים בפני החוק והדתות השונות קיבלו חופש פולחן על פי חוקיהן. שלושה חודשים מאוחר יותר הוציא צו מיוחד ומפורש המשחרר את יהודי ממלכתו מכל מגבלה שנבעה מעצם היותם יהודים וכך הייתה ממלכת וסטפאליה המדינה הגרמנית הראשונה שנתנה אמנציפציה ליהודים.

על פי צו המלך כונסה אסיפת נכבדי היהודים, כדי להביע נאמנות למלך ולכונן מוסדות מרכזיים ובראשם קונסיסטוריה. הקונסיסטוריה היהודית של וסטפאליה, שבראשה עמד ישראל יעקבסון, הנהיגה, בתקופת קיומה הקצרה, שינויים תקדימיים בפולחן ובמנהגים היהודיים, שינויים הנחשבים לתחילת הרפורמה ביהדות.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מיכאל מאיר, בין מסורת לקדמה - תולדות תנועת הרפורמה ביהדות, מרכז זלמן שזר לתולדות ישראל.