לדלג לתוכן

ממלכת קוסקו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ממלכת קוסקו
ממשל
משטר מונרכיה אבסולוטית
שפה נפוצה קצ'ואה
עיר בירה קוסקו
גאוגרפיה
יבשת אמריקה הדרומית
היסטוריה
הקמה  
תאריך 1200
פירוק  
תאריך 1438
ישות יורשת אימפריית האינקה
שליטים בולטים מאנקו קאפאק (מנהיג ראשון)
פאצ'אקוטי (מנהיג אחרון)
דמוגרפיה
דת דת האינקה
שונות
מפת תרבויות מערב אמריקה הדרומית בתקופת הביניים (1000–1400 לספירה).
ממלכת קוסקו באדום
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ממלכת קוסקו הייתה ממלכה קטנה שהורכבה מהעיר קוסקו וסביבותיה בהרי האנדים. היא נוסדה על ידי בני האינקה בתחילת המאה ה-13 כעיר-מדינה קטנה .עם הזמן, היא החלה לצמוח הן באמצעות עימותים צבאיים והן בהטמעה מרצון, ובסופו של דבר הוחלפה על ידי אימפריית האינקה (1438–1533).

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחת הנהגתו של מאנקו קאפאק, הקימו בני האינקה את העיר הקטנה קוסקו (Qosqo). אירוע זה היה שיאה של הגירה איטית במשך 20 שנה שהתרחשה כתוצאה מהפלישות של בני האיימרה לרמות האנדים שבהן הם שכנו קודם לכן. היא קמה בתחילת המאה ה-13 כעיר-מדינה קטנה בעמק קוסקו שבראשה עמד השליט המכונה סאפה אינקה. בעמק קוסקו כבר חיו בני עמים אחרים ואלה נלחמו בפולש. וכך קרה שבמשך כ-200 שנה נאלצו בני האינקה להשקיע את מרצם במלחמות בלתי פוסקות עם שכניהם, והממלכה גדלה. היא כמעט חרבה ב-1438 כשבני הצ'אנקה תקפו את הממלכה, והשליט ויראקוצ'ה אינקה נמלט מהעיר עם יורש העצר. אבל בן אחר, "אינקה יופאנקי", החליט להישאר ולהשיב מלחמה. הוא הביס את הצ'אנקה והפך לשליט הממלכה ושינה את שמו לפאצ'אקוטיקצ'ואה: "רעידת אדמה").

משנת 1438 החלו בני האינקה, בפיקודו של הסאפה אינקה פאצ'אקוטי בהתרחבות מרחיקת לכת של הממלכה. חבלי הארץ שכבש פאצ'אקוטי הייתה בערך בגודל של שלוש עשרה המושבות עם פרוץ המהפכה האמריקאית של 1776 וכללה שטחים נרחבים בהרי האנדים.

פאצ'אקוטי ארגן מחדש את ממלכת קוסקו לאימפריה בשם טוואנטינסויו (Tawantinsuyu), המורכבת מממשלה מרכזית בראשות האינקה שבירתה קוסקו וארבע ממשלות פרובינציאליות שפינותיהם נפגשו בבירה עם מנהיגים חזקים: צ'ינצ'איסויו (Chinchaysuyu, צפון-מערב), אנטיסויו (Antisuyu, צפון-מזרח; יער האמזונאס), קויאסויו (Qullasuyu, דרום-מערב) וקונטיסויו (Kuntisuyu, דרום-מזרח). זו הייתה מערכת פדרלית. משערים גם כי פאצ'אקוטי הורה לבנות את מאצ'ו פיצ'ו.

סאפה אינקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאינקה לא היה כתב ולכן ההיסטוריה שלהם עד הכיבוש הספרדי של אימפריית האינקה הועברה בעל פה. בין השאר הועברו גם שמותיהם של שמונת המלכים הראשונים של ממלכת קוסקו, הם היו חסרי חשיבות היסטורית ותולדותיהם מבוססים על אגדות:

  1. מאנקו קאפאק (בערך 1200 לספירה)
  2. סינצ'י רוקה (Sinchi Roca)
  3. יוקוי יופאנקי (Lloque Yupanqui)
  4. מאיטה קאפאק (Mayta Capac)
  5. קאפאק יופאנקי (Capac Yupanqui)
  6. אינקה רוקה (Inca Roca)
  7. יאואר ואקאק (Yahuar Huacac)
  8. ויראקוצ'ה אינקה (? - Viracocha Inca) (1438)

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Bushnell. Peru, Ancient people and places.
  • MacQuarrie, Kim. The Last Days of the Incas. Simon & Schuster, 2007. ISBN 978-0-7432-6049-7.