מנהל רשת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מנהל רשת או מִנְהֲלַן רֶשֶׁת הוא מקצוע הקשור ברשתות מחשבים ובטכנולוגיית המידע, ונחשב לאחד ממקצועות ההיי טק.

מנהל רשת אחראי על האמצעים המרכיבים את רשת המחשבים של ארגון מסוים, ובכלל זה אחראי על ציוד החומרה הרלוונטי, כדוגמת כרטיסי הרשת, מודמים, רכזות, מתגים, נתבים. מתוקף תפקיד זה, מנהל הרשת מבצע הגדרות והתקנות של ציוד רשת, תחזוקה של ציוד זה, ניטור פעולתו התקינה של הציוד, והתקנה ותחזור של תוכנות המשמשות לניהול רשתות מחשבים. מנהלי רשת יכולים לעסוק בתכן של רשתות מחשבים חדשות, ובאבטחת רשתות מחשבים, וזאת בהתאם לרמת הידע שלהם, ולתפקידם בארגון בו הם עובדים, ובמידת הצורך בכך.

מנהל הרשת הוא בדרך כלל תפקיד "מאחורי הקלעים", אשר לא מעורב ישירות בתמיכה במשתמשים. מנהל הרשת יתמקד בדרך כלל בשמירה וניטור של תקינות תשתיות ה-LAN ה-WAN של הארגון, ובפריסת שרתים. פניות של משתמשים על תקלות ובעיות יגיעו אל מנהל הרשת רק לאחר שאנשי התמיכה לא הצליחו לטפל בבעיה, ולאחר שטכנאי רשת או טכנאי מחשבים לא הצליח לטפל בבעיה. במקומות שונים ישנה חפיפה בין תפקיד מנהל הרשת לתפקידי תמיכה זוטרים יותר, ומנהל הרשת עוסק גם בתחומים אלו.

הפעולות שמבצע כל מנהל רשת יכולות להשתנות מארגון לארגון, ובין תקופות שונות, אך כוללות בעיקר:

בנוסף לכך, נפוץ אך לא מחייב שמנהלי רשת יבצעו גם ניהול והגדרה של מנהלי התקנים בציוד המחובר לרשת (כגון מחשבים, מדפסות רשת וכו'), ותחזוקה של שרתים שונים, כגון שרתי קבצים, שערים (Gateway), ‏ VPN, מערכות לגילוי פריצות אבטחה, ועוד.

למנהל הרשת חשוב להכיר את מבנה הרשת עליה הוא אחראי, כולל חלוקת הכתובות והחלוקה הלוגית של הרשת (Subnet mask). בנוסף, חשוב שיכיר את שלל המערכות העושות שימוש בתשתית הרשת שעליה הוא אחראי, ובאופן השימוש שלהן ברשת (עומסים, קצבים וכו').

מנהל הרשתות בארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

בארגון גדול שבו מספר רב של משתמשים ואנשי מחשבים, קיימים מספר בעלי תפקידים מגוונים ומשלימים זה את זה: טכנאי, מנהל סיסטם, מנהל תקשורת חיצונית (WAN), מנהל רשתות (LAN), תומך טכני. במקרה כזה, "מנהל הרשת" פועל רבות מאחורי הקלעים לתפקוד המערכת, בשיתוף בעלי תפקידים אלו. בארגון קטן, משולבים כל המקצועות של עולם התשתיות או חלקם בתפקיד אחד, אשר בישראל נהוג לכנותו "מנהל רשת" או "מנהל רשתות". בחו"ל, נהוג יותר המונח "System Administrator" למי שעוסק יותר במערכות ההפעלה, ו- "Network Administrator" למי שעוסק יותר בצד התקשורת.

מנהל רשתות בארגון בינוני או קטן, נאלץ להתמודד גם עם משימות שבארגון גדול יותר מאפיינות את תפקיד "טכנאי אבטחת מידע". המדובר בסט של משימות הנוגעות להתקנה, להגדרה, לתפעול ולתחזוקה של כלי אבטחת מידע: Firewall, IDS, IPS, PKI, VPN, Anti-Spam, Anti-Spy, Anti-Virus, אמצעים ביומטריים ועוד.

הכשרה מקצועית[עריכת קוד מקור | עריכה]

גופים שונים מעניקים הסמכות לתפקיד מנהל שרת. משך ההכשרה למנהל רשת הוא בין 6 חודשים לשנה, בתלות בעומק ואינטנסיביות ההכשרה (מסלולי בוקר/ערב), ובתלות ברמת הידע הראשונית של הלומדים. לרוב מדובר בקורסים בני מאות שעות לימוד, תלוי במספר התמחויות במסלול לימודים. הקורסים מבוססים בעיקר על חומרי לימוד של מיקרוסופט - הסמכת MCSA או לינוקס (LPIC) (בעבר נקראה הסמכת מיקרוסופט בשם MCITP). בנוסף לידע הבסיסי בניהול רשתות ישנן התמחויות משנה, כגון התמחות בתקשורת או באבטחת מידע או במסדי נתונים. חברות אחרות מעניקות הסמכות בתחומי משנה, כדוגמת אבטחת מידע.

עם זאת, מקצוע זה אינו מפוקח ומוסדר רגולטורית, וחלק מהעוסקים בתחום מתבססים בעיקר על לימוד עצמי וניסיון כמקור ידע, ולא על הסמכות ותעודות. לעתים רבות עוסקים בתחום אנשים שהיו בעברם טכנאי מחשבים.

דגשים בתהליך ההכשרה והקליטה בעבודה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העדר הרגולציה והפיקוח הציבורי, מחייבים מישנה זהירות בעת החלטה על לימודי המקצוע.

דגשים כלליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. "עיקר וטפל" - יש להבדיל בין "קורס" המהווה "אמצעי" לבין"מקצוע" המהווה "מטרה", ובין "תעודה/הסמכה" המהווה"הוכחה חלקית". ראשית – יש להבין את מהות המקצוע, ואז– לבחור נתיב לימודים המוביל אליו.
 2. לפני שתמונה כמנהל רשת, תהיה "עוזר מנהל רשת", וקודם לכן – ייתכן שתתחיל כ"תומך טכני בכיר".
 3. כ- 50% מזמנו של מנהל הרשתות מוקדש לעבודה מול מסך מחשב, ו- 50% נוספים למגע עם בני אנוש. (תוכניתן, למשל, מקדיש 80% מזמנו למסך).
 4. מנהל רשתות הוא אחד המקצועות הנושאים באחריות גבוהה בארגון: תקינות מערך המחשוב והתקשורת הארגונית.
 5. מנהל הרשתות נדרש בעיקר לקשרי אנוש טובים, לנטייה טכנית כלשהי, ולאחריות אישית.
 6. לא קיימים לימודים אקדמאים ייעודיים למקצוע מנהל רשתות.
 7. בלימודי מקצוע "מנהל רשתות" נלמדים שני הממדים: סיסטם ותקשורת. לא לומדים תכנות / פיתוח קוד.
 8. המקצוע "מנהל רשתות" בעברית הוא שיבוש למונח באנגלית: “Windows System & Network Administrator”. להבדיל ממקצוע "Linux System & Network Administrator".
 9. הפרמטרים הקובעים לקבלת החלטה מבחינתך הם: סוג המוסד ואיכותו, רמת המרצה/מתרגל, כמות התלמידים בכיתה, רמת התלמידים המתקבלים, רמת הספרות, רמת מעבדת המחשבים, הכנה לתעודות ולהסמכות.
 10. לימודי רשתות נמשכים בין 200 שעות ל-400 שעות, הכל – על-פי השיקול המסחרי של המכללות השונות ורמת אוכלוסיית הכיתה. הקורס ארוך? האוכלוסייה ירודה.

דגשים בתוכניות הלימודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. רשימת קורסי מיקרוסופט הנדרשים כדי לעמוד במבחני MCSA (רשימה זו מתפרסמת באתר מיקרוסופט).
 2. קורס CCNA של חברת Cisco. הקורס כולל פרק תקשורת כללי, לצד פרק הנוגע בציוד הייעודי של החברה.
 3. אופציה: קורס CCSA של חברת CheckPoint. הקורס מכיל חומרי לימוד הנוגעים בציוד הייעודי של החברה.
 4. אופציה: שפת סקריפטים כלשהי המשמשת כעזר, למנהל רשתות איכותי.
 5. אופציה: מערכת הפעלה Linux, על-מנת להיטיב להתמודד גם בארגונים בהם קיימת גם מערכת הפעלה זו. אין צורך להתעמק מאוד במערכת זו, אלא לרכוש ידע בסיסי בשלב זה.