מנהרת רוח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מנהרת רוח

מנהרת רוח היא כלי ניסוי היוצר דגם של מצבים שונים של זרימת רוח בטבע. במנהרה, על פי רוב, היא כלי צינורי בעל קוטר משתנה שבקצהו האחד מוזרם אוויר בתנאים שונים (מהירות, לחץ, טמפרטורה) ובקצהו השני האוויר נשאב כדי להוציאו מכלי הניסוי. מלבד לניסויים מעבדתיים, מנהרות רוח משמשות גם לדימוי תנאי מזג אוויר שונים עבור פעלולי קולנוע.

ניסוי כלי רכב[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנהרת רוח משמשת לבדיקת תפקודם של כלי רכב כגון מטוסים, טילים ומכוניות כאשר הרוח הנושבת על פניהם, כשהם עומדים במקומם בתוך המנהרה מדמה את מפגשם של כלי הרכב עם האוויר בעת תנועתם. במקרים אלה, מנהרת הרוח מנסה לדמות סביבת אוויר במהירויות גבוהות ובלחצים וטמפרטורות שונות (המדמה גבהים שונים) לחלקי מטוסים או טילים, על מנת לוודא את התנהגותם במצבים השונים המתפתחים במהלך טיסה רגילה באוויר.

באמצע הכלי ממוקם צינור שקוף שבאמצעו מונח דגם הניסוי, שיכול להיות דגם מוקטן של מטוס שלם או טיל או חלק מבנה ספציפי שרוצים לבדוק באותו ניסוי כמו כנף, הגה גובה, הגה כיוון או להב של מסוק.

על הדגם מדביקים חיישנים שונים וניתן להסיטו במהלך הניסוי לכיוונים שונים (גלגול ועלרוד, סיבסוב) כדי לבדוק את תגובתו לזרימה שזורמת עליו בתוך מנהרת הרוח. כך ניתן לעזור לוודא בטיחות ועמידות מטוסים במהלך הטיסה.

תעופת חיות במנהרת רוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנהרת רוח יכולה לשמש גם לבחינה מעבדתית של תעופת עופות, עטלפים וחרקים. בחינה זו מאפשרת ללמוד על התנועות המאפשרות לחיות לעוף ועל גורמים שונים המניעים חיות לעוף. למשל, מדען יכול להסיק על יעילותו של חומר ריח המושך חרקים על פי המוטיבציה שלהם להמשיך ולעוף לקראתו במנהרת רוח. חומר שמדגם החרקים שבמעבדה עף לקראתו במשך חצי שעה בממוצע, הוא חומר יעיל יותר מאשר חומר אחר שמדגם החרקים עף לקראתו רק רבע שעה בממוצע.

שימושים אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • דגם אדריכלי של גורד שחקים והבניינים שסביבו מוכנס למנהרת רוח כדי לבדוק האם גורד השחקים המתוכנן יגביר את הרוחות הנושבות בסביבתו ויהפוך, למשל, את ההליכה על המדרכות שבסביבתו למסוכנת. שימוש במנהרות רוח לבדיקות אלה מאפשר את שיפור תכנון גורדי השחקים.
  • ניסויים באידוי, למשל מחקר על הקשר בין צורות עלים שונות לבין כמות המים המתאדה מהם בהשפעת הרוח.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנהרת רוח אנכית

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]