מנהרת רוח אנכית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: לא עומד בסטנדרט הניסוח של ויקיפדיה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
מנהרת רוח אנכית בדלתיים סגורות שממחזרת אויר

מנהרת רוח אנכיתאנגלית: Vertical wind tunnel או VWT) היא מנהרת רוח שבה האוויר זורם מלמטה למעלה.

במנהרת רוח אנכית ניתן לדמות פעילות כמו צניחה חופשית. אימון צנחנים במנהרת רוח אנכית הוא אימון פופולרי ברחבי העולם[דרוש מקור].

מנהרת רוח אנכית מאפשרת לאדם לרחף באוויר ללא מטוס או מצנח, אלא רק באמצעות הכוח של הרוח שנוצרת במאונך. תנועות הרוח כלפי מעלה הן במהירות ממוצעת של כ-120 מייל לשעה. מנהרת רוח אנכית נחשבת לעיתים קרובות כצניחה חופשית באולם סגור בשל הפופולריות של מנהרות כאלה בקרב צנחנים, אשר מספרים כי התחושה היא מאוד דומה לתחושה שעוברת עליהם כאשר הם מבצעים צניחה חופשית. באמצעות מנהרת הרוח האנכית הגוף האנושי מרחף בחלל האולם.

טיסת גוף[עריכת קוד מקור | עריכה]

טיסת גוף היא אומנות של לעוף עם הגוף באופן מבוקר. זה כולל פניות, גלגולים, נפילה ועוד תרגילי שליטה של אקרובטיקה באוויר. כישרון בטיסת גוף מאפשר לצנחנים לעוף קרוב אחד לשני בזמן שהם נופלים נפילה חופשית, כדי לאפשר להם לבצע פעלולים באוויר כגון מבנים באוויר של מספר צנחנים אוחזים ידיים. בנוסף לזה כדי לאפשר להם להתרחק אחד מהשני לפני פתיחת המצנחים. הרבה מהמיומניות האלה ניתן לרכוש בתרגול במנהרת רוח אנכית, כדי לאפשר לצנחנים לדעת לשולט יותר טוב על גופם בזמן הנפילה החופשית. טיסת גוף מושלמת מושגת באמצעת גרירת הגוף באמצעות הידיים או הרגליים, כמו גם טכניקות אחרות בדומה לזה של מטוס. ספורטאים מקצועיים אשר מנסים לטוס באוויר עוברים מרחקים ארוכים, כמו גולשי סקי שם נעשה גם שימוש בטכניקות מסוימות של טיסת גוף להגדלת מרחק הקפיצה.

סוגי מנהרות רוח אנכיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם שני סוגים עיקריים של מנהרות הרוח אנכית: • מנהרת רוח אנכית פתוחה, כגון אירודיום וכן יחידות דומות. • מנהרת רוח אנכית סגורה, כגון של חברת SkyVenture וכן יחידות דומות. מנהרת רוח אנכית פתוחה יכולה להיות קבועה או נישאת. לעיתים נעשה שימוש בה בסרטים, הפגנות, וגם לעיתים קרובות שוכרים אותה למגוון אירועים וירידים. יחידות כאלה מציעות אפקט דמיוני של אדם עף בשמיים. מנהרות כאלה מאפשרות לרחף ולצפות בשמיים בזמן הריחוף. במנהרות אלה יש גם קירות/גדרות כדי שמתחילים לא יעופו מחוץ למנהרה. מנהרת רוח אנכית סגורה, כוללת סוגים שונים של עם או בלי סירקולציה לאוויר. מנהרת רוח אנכית בלי סירקולציה לאוויר שואבת את האוויר בחלק התחתון של המבנה.

בטיחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנהרת רוח אנכית מושכת הרבה אנשים שיש להם פחד גבהים ועדיין רוצים לחוות את החוויה של צניחה חפשית. הריחוף מתבצע רק בגובה מספר מטרים ומותאם ליכולות של אותו אדם שמרחף באוויר, מהירות הרוח היא בדרך כלל בין 80 ל-150 מייל לשעה. במנהרת רוח אנכית סגורה וחיצונית ישנה רשת ביטחון כך שהמרחף אינו יכול לעוף מחוץ לטווח של מנהרת הרוח, הפעילות מתאימה לרוב המשתתפים בכל הגילאים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האדם הראשון שטס במנהרת רוח אנכית היה ג'ק טיפאני ב-1964 בבסיס רייט פטרסון של חיל האוויר האמריקאי. מנהרת הרוח האנכית הראשונה פותחה על ידי חברה קנדית בשם אירודיום בקוויבק. זה פותח כפטנט בשם "Levitationairum" בשנת 1979. בשנת 1982 נמכר הרעיון ונבנו 2 מנהרות רוח באמריקה. הראשונה מנהרת רוח אנכית, בנויה אך ורק עבור שימוש מסחרי, נפתחה בקיץ 1982 בלאס וגאס. מאוחר יותר באותה שנה, נפתחה מנהרת רוח שנייה. שני המתקנים נפתחו והופעלו תחת השם צניחה חופשית באולם סגור. ציון דרך חשוב נוסף במנהרת רוח אנכית היה בטקס הסגירה של אולימפיאדת החורף טורינו 2006. מנהרת הרוח הזאת נבנתה על ידי יחידת אירודיום קנדה ולטביה עבור המטרה הבלעדית של סגירת הטקס. אנשים רבים בטקס מעולם לא ראו מנהרת רוח אנכית והיו מוקסמים מתעופת בני אדם ללא חבלים שקושרים אותם למעלה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • צניחה חופשית בישראל - אתר עם מידע על צניחה חופשית, קפיצות בסיס ומנהרות רוח.
  • SkyVenture - מפעל לייצור מנהרות רוח אנכיות.
  • AIR2TUNNEL - מפעל נוסף לייצור מנהרות רוח אנכיות.