מנחם דוידוביץ'

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הרב מנחם דוידוביץ'
תמונה זו מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.

הרב מנחם דוידוביץ' (א' באדר ה'תרפ"ח, 25 בפברואר 1928 - כ"ג בסיוון ה'תשע"ז, 17 ביוני 2017) היה סופר סת"ם ידוע[1]. נחשב בעדה החרדית לסמכות הלכתית ומקצועית בתחום. ספר "תיקון קוראים" שהוציא לאור הפך לאב-טיפוס של מרבית ספרי התורה בימינו.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד במינכן שבגרמניה לדוד ולהנדל. בהיותו בן עשר עלה עם הוריו לארץ ישראל ומשפחתו התגוררה בפרדס חנה. לאחר מכן עברה לירושלים, שם למד אצל הרב יוסף צבי דושינסקיא[2]. התקרב גם לאדמו"ר הרב אהרון ראטה בעל ה'שומרי אמונים', שהיה לרבו המובהק. לאחר פטירתו הפך לחסיד של חתנו הרב אברהם יצחק קאהן, בעל 'דברי אמונה', שייסד את חסידות תולדות אהרן. ולאחר פטירתו עבר לחסידות תולדות אברהם יצחק.

לאחר נישואיו החל לעסוק במלאכת הסת"ם. במשך כחמישים שנה שימש כסופר של 'בד"ץ העדה החרדית'. הרב יצחק יעקב וייס - גאב"ד העדה החרדית מזכיר את דעתו בענייני סתם בספריו 'מנחת יצחק'. הוא כתב כ-26 ספרי תורה, ובכללם ספר התורה של האדמו"ר מתולדות אהרן. שימש גם כבעל קורא של האדמו"ר.

מסר שיעורים בהלכות סת"ם, ופרסם מאמרים בנושא. הוציא קונטרס על ספר "משנת סופרים" של הרב ישראל מאיר הכהן. בשנת ה'תשע"ה הוציא את הספר "מנחת הסופר" - חידושי דינים ופלפולים בדיני סת"ם.

היה קנאי בהשקפתו. השתתף במשמרת הצניעות בשכונת מאה שערים ובמאבקי דת שונים, ואף נעצר עקב כך[3].

נפטר בן 89, בשבת שלח לך, כ"ג בסיוון ה'תשע"ז. הלווייתו נערכה במוצאי שבת, והוא נקבר בהר הזיתים[4].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספרו מנחת הסופר

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]