מנצ'סטר מטרו-לינק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מנצ'סטר מטרו-לינק
Metrolink Cube.jpg
מידע
עיר: מנצ'סטר רבתי
מועד פתיחה: 1992
אורך המערכת: 76 ק"מ
מספר תחנות: 76
מספר קווים: 6
נוסעים ביום: 90,000
נוסעים בשנה: 25 מיליון (2012)
רוחב מסילה: 1,435 מ"מ
מפעילה: RATP (האיגוד האוטונומי של התחבורה הפריזאית)
תרשים המערכת
Map of Manchester Metrolink.png
רכבת קלה המופעלת במנצ'סטר מטרו-לינק

מנצ'סטר מטרו-לינק (Manchester Metrolink) היא מערכת רכבת קלה באזור מנצ'סטר רבתי אשר החלה לפעול באפריל 1992. המערכת נמצאת בבעלות רשות התחבורה למנצ'סטר רבתי ( Transport for Greater Manchester - TfGM) ומופעלת ומתוחזקת על ידי חברת RATP.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרכבת הקלה של מנצ'סטר פעילה בשישה קווי רכבת. אורך המסילות הוא כ-76.8 קילומטר ולאורכן 76 תחנות העלאת והורדת נוסעים. בשנת 2012 השתמשו 25 מיליון נוסעים בשירותי המטרו-לינק.

המערכת כוללת שילוב של רכבת קלה יועדית (בה הפרדה מתנועה אחרת) וחשמלית (Tram) ברחוב (משותפת עם הולכי רגל וכלי רכב).

מפעיל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין השנים 2007-2011 הזיכיון לתפעול מערכת המטרו-לינק היה בידי תאגיד Stagecoach Group אשר מפעיל רכבות, רכבות קלות, אוטובוסים וספינות מעבורת בכל רחבי בריטניה.

בחודש אוגוסט 2011 נמסר הזיכיון לחברת RATP (האיגוד האוטונומי של התחבורה הפריזאית), מפעילת המטרו ושל התחבורה הפנימית בפריז.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מערכת הרכבת קלה למנצ'סטר רבתי נולדה מרצון של מועצת מחוז מנצ'סטר רבתי לפתח "מערכת משולבת ויעילה של תחבורה ציבורית". רשת מסילות הברזל של מנצ'סטר רבתי סבלה מחוסר חיבוריות בין צפון לדרום הרשת, עקב המיקום של שתי תחנות הרכבת המרכזיות של מנצ'סטר, פיקדילי וויקטוריה, שממוקמים בקצוות מנוגדים של מרכז העיר. פיקדילי וויקטוריה נבנו בשנות הארבעים של המאה ה-19 על ידי חברות יריבות על קרקע זולה יותר בשולי מרכז העיר, שהתפתחה למרכז העסקים הראשי של המטרופולין. כבר בשנת 1839, בזמן בנית התחנות, הוצעה לבנות מנהרת רכבת מתחת להעיר שתחבר ביניהם. אך הרעיון ננטש מטעמים כלכליים.

בשנת 1974, מועצת מחוז מנצ'סטר רבתי הציגה טיוטת הצעה למנהרת Picc-Vick, תוואי מוצע לרכבת מתחת למרכז העיר שתהיה במרכזה של רשת רכבות חשמלית חדשה לאזור. אך מועצת מחוז מנצ'סטר רבתי לא הצליח להשיג את המימון הדרוש, והפרויקט ננטש על רקע כלכלי, כאשר מועצת המחוז ביטלה את התוכניות בשנת 1977.

בשנת 1982, רשות התחבורה למנצ'סטר רבתי הגיעה למסקנה כי מערכת רכבת קלה עילית שתהחליף או תהשלים את מערכת מסילות הברזל הכבדות במטרופולין היא הפתרון החסכוני ביותר לשיפור רשת התחבורה הציבורית של מנצ'סטר רבתי, שסבלה מחיבוריות גרועה ותשתיות מיושנות.

מועצת מחוז מנצ'סטר רבתי אישרה את התוכנית באופן רשמי בשנת 1984 והחליטה שהמערכת תיבנה בשלבים.

שלב א נפתח ב 15 ביוני 1992 על ידי המרה של שני קווי רכבת כבדים מצפון ומדרום למרכז מנצ'סטר לרכבת קלה וחיבור ביניהם ברמת הרחוב במרכז העיר כחשמלית, כך שיפעלו כקו אחד באורך 30.9 קילומטר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]