מסדר הג'דיי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
מאסטר יודה, אביר הג'דיי הוותיק ביותר בהיסטוריית המסדר.

אבירי הג'דיי הם מסדר בדיוני בסאגת מלחמת הכוכבים שתפקידם לשמור על השלום והאיזון בגלקסיה.

הג'דיי מאמינים ב"כוח" - מעין שדה המקיף את כל היקום, אשר המידי-כלוריאנים (הם החלקים בגוף אשר בלעדיהם לא ייתכנו חיים על פני היקום) מעבירים לג'דיי את רצון הכוח. הם יכולים להשתמש בו למטרות שונות כמו דחיפה, משיכה, צלילות מחשבתם ושינוי מחשבתם של יצורים אחרים. מרכזם, מקדש הג'דיי, היה בכוכב קורוסנט, שם נכחה מועצת הג'דיי (אשר הורכבה מ-12 מאסטרי הג'דיי המיומנים ביותר), ומקום מגוריהם. כמו כן, היאנגלינגס - younglings (בעברית צעירונים), תלמידי הג'דיי הצעירים ביותר, למדו שם את עקרונות "הכוח".

אבירי הג'דיי הם היפוכם של אדוני הסית', ומאמינים בצד המואר של "הכוח", בדרך ההתגוננות והמחשבה, לעומת הסית', אשר מאמינים בצד האפל של "הכוח", בהתקפה ובלהיטות הרגע. נשקם של הג'דיי והסית' הוא חרב אור באנגלית lightsaber, מעין חרב בעלת להב אור חזק.

מסדר אבירי הג'דיי התקיים לפני כ-25,000 שנים BBY.

לאחר קרב ראוסאן, אחריו אבירי הג'דיי האמינו כי הסית' הושמדו, הרפובליקה פירקה את צבאה, ולכן אבירי הג'דיי היו הכוח המגן היחיד. לאחר כ-1,000 שנים, החלה מלחמת המשובטים, החלק המרכזי במזימתו של דארת' סידיוס להפלת הרפובליקה והקמת האימפריה. כהכנה למלחמה, נוצר צבא משובטים עצום בכוכב קאמינו. לאחר שלוש שנות מלחמה, בהן חיילי המשובטים שירתו את אבירי הג'דיי, הורה סידיוס על פקודה 66 בסרט מלחמת הכוכבים - פרק 3: נקמת הסית', המציגה את הג'דיי כבוגדי הרפובליקה. המשובטים, אשר נשבעו אמונים לרפובליקה, תקפו את אבירי הג'דיי, וביחד עם שני אבירי הסית', דארת' ויידר ודארת' סידיוס, מסדר הג'דיי הושמד. היחידים שנותרו בחיים מבין הג'דיי היו יודה ואובי ואן קנובי.

מידי-כלוריאנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המידי - כלוריאנים הם יצורים מיקרוסקופיים, החיים בסימביוזה עם "הכוח", נמשכים אליו, וניזונים ממנו. הם מוסרים לאבירי הג'דיי את רצון "הכוח", ומנחים אותם בשמו. על פי רמת המידי-כלוריאנים בדם, אפשר לדעת עד כמה "הכוח" חזק אצל יצור כלשהו.

בדמו של אנקין סקייווקר נמדדה הרמה הגדולה ביותר (יותר מ-20,000) של מידי-כלוריאנים שנודעה אי-פעם (ומשתמע משיחתם של אובי ואן קנובי וקווי-גון ג'ין בנידון, שעד אז מאסטר יודה הוא שהחזיק בתואר זה).

פלפטין מספר לאנקין את אגדת הסית' העתיקה אודות דארת' פילאג'יוס.

בסרט השלישי, הנשיא העליון פלפטין סיפר לאנקין כי סית' לורד בעבר, דארת' פילאג'יוס, החזיק ביכולת להשתמש בצד האפל של "הכוח", על מנת להשפיע על המידי-כלוריאנים ביצירת חיים, וכמו כן, למנוע את תהליך המוות מאנשים שאהב. האמת אודות הסיפור עוד לא הוכחה, למרות כי סיפור זה הוביל לתאוריה כי דארת' פילאג'יוס היה הגורם להולדתו של אנקין, אשר לפי אימו, נולד ללא אב. למרות זאת, עובדה זו מעולם לא אושרה, והיא נחשבת כהשערה בלבד. האתר הרשמי גילה כי יצירת החיים ומניעת המוות נובעות מאותה היכולת.

גילוי יכולותיו של פילאג'יוס יוצר התפתחות מעניינת בהבנת הסרטים: הסית' מנסים לרכוש את עוצמת האלמוות בעזרת מניעתו, תוך כדי שימוש בצד האפל; בעוד שאבירי הג'דיי מקבלים את המוות הפיזי כחלק טבעי מחייהם, ולומדים כיצד לשחזר את חזותם הנראית לעין, ולחזור כחלק רוחני מהצד המואר של ה"כוח".

אבירי ג'די ידועים:[עריכת קוד מקור | עריכה]

ת'מה קורוליאן

אובי ואן קנובי

קווי ג'ון ג'ין

לוק סקיווקר

אנאקין סקיווקר (עד פנייתו לצד האפל)

הרוזן דוקו (כנ"ל)

פלפטין (כנ"ל)

יודה