מסד נתונים גרפי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מסד נתונים גרפי (Graph database – GDB) הוא מסד נתונים המשתמש במבני גרף לשאילתות סמנטיות עם צמתים, קשתות ומאפיינים כדי לייצג ולאחסן נתונים[1]. מושג מרכזי של המערכת הוא ה"גרף" (או קשר). הגרף מתייחס לפריטי הנתונים באכסון לאוסף צמתים וקשתות, הקשתות מייצגות את היחסים בין הצמתים. היחסים מאפשרים קישור ישיר של נתונים באחסון, ובמקרים רבים ניתן לאחזרם בפעולה אחת. מאגרי מידע גרפים מדגישים את היחסים בין הנתונים. שאילתות על מערכות יחסים מהירות משום שהן מאוחסנות באופן תמידי במסד הנתונים. ניתן לדמיין בצורה אינטואיטיבית קשרים באמצעות מאגרי מידע גרפיים, מה שהופך אותם לשימושיים לנתונים הקשורים זה בזה[2].

מונחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

צמתים, מאפיינים וקשתות במאגרי גרפים

מסד נתונים גרפי הוא מאגר המבוסס על תורת הגרפים. הוא מורכב ממערכת אובייקטים, היכולים להיות צומת או קשת.

  • צמתים מייצגים ישויות או מקרים כגון אנשים, עסקים, חשבונות או כל פריט אחר שיש לעקוב אחריו. הם מקבילים בערך לרשומה, רלציה או שורה במסד נתונים רלציוני, או מסמך במסד נתונים של מסמכים.
  • קשתות, המכונות גם "יחסים", הן הקווים המחברים צמתים לצמתים אחרים ומייצגים את היחסים ביניהם. דפוסים משמעותיים מופיעים כאשר בוחנים את החיבורים ואת חיבורי הגומלין של צמתים, מאפיינים וקשתות. הקשתות יכולות להיות מכוונות או לא מכוונות. בגרף לא מכוון, לקשת המחברת בין שני צמתים יש משמעות אחת. בגרף מכוון, לקשת המחברת שני צמתים שונים יש משמעויות שונות, תלוי בכיוונה. קשתות הן מושג המפתח במאגרי גרפים, המייצגות הפשטה שאינה מיושמת ישירות במודל יחסי או במודל מסמכים.
  • מאפיינים הם מידע המשויך לצמתים. לדוגמה, אם "ויקיפדיה" הייתה אחד הצמתים, היא עשויה להיות קשורה למאפיינים כמו "אתר", "חומר עזר" או "מילים שמתחילות באות w", תלוי באילו היבטים של "ויקיפדיה" מיוצגים במסד נתונים נתון.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Nikolaos G. Bourbakis (1998). Artificial Intelligence and Automation. World Scientific. p. 381. ISBN 9789810226374. נבדק ב-2018-04-20.
  2. ^ Yoon, Byoung-Ha; Kim, Seon-Kyu; Kim, Seon-Young (במרץ 2017). "Use of Graph Database for the Integration of Heterogeneous Biological Data". Genomics & Informatics. 15 (1): 19–27. doi:10.5808/GI.2017.15.1.19. ISSN 1598-866X. PMC 5389944. PMID 28416946. {{cite journal}}: (עזרה)