מסוע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מבנה המסוע הזה מורכב מחגורות המעבירות גפרית מקרונות המשא לערימות אחסנה וערימות אלו לספינות המשא.
מסוע מזוודות בנמל תעופה
מסוע אנשים (מדרכה נעה) בנמל התעופה של בריסל

מסוע, שרשרת הובלה או סרט נע הוא אמצעי תחבורה אופקי להעברת חומרי גלם, מוצרים מוגמרים או בני אדם.

מסוע לסחורות וחומרי גלם[עריכת קוד מקור | עריכה]

המסוע מורכב משתי גלגלות, עם לולאה רציפה המסתובבת סביבן. הגלגלות ממונעות ומגלגלות את הרצועה ואת החומר המונח עליו קדימה. מסועים משמשים רבות להעברה של חומר תעשייתי וחקלאי כגון תבואה, פחם ומחצבים. כמו כן, המסועים משמשים לפריקה עצמאית של מטוסי תובלה, ספינות משא וקרונות משא. מדרגות נעות ומדרכות נעות גם משתמשות בטכנולוגיה זו, כמו גם פסי ייצור. חנויות משתמשות לעיתים במסוע על מנת להניע הסחורות לקופה.

בהשוואה למערכת המתוארת לעיל, מערכת הרצפה הנעה היא טכנולוגיה המשתמשת בלוחות על מנת להזיז משא על הרצפה. השוואה נוספת היא מערכת המסוע הגלגל המשתמשת בסדרה של ארגזים מסתובבים.

המסוע הארוך בעולם ממוקם בסהרה המערבית. אורכו 100 ק"מ, ממכרות הפוספט (זרחה) של בו קרא עד לחוף הדרומי ללאיון.

מנגנון המסוע משמש מרכיב בהפצה ואחסנה ממוכנת. בשילוב עם בקרת שליטה ממוחשבת ורציף מצויד, ניתן להגיע להפצה יעילה של ייצור, סיטונאות וקמעונות. המסוע נחשב למערכת החוסכת בכוח אדם והמאפשרת לכבודה גדולה לנוע במהירות דרך תהליך, ובכך מאפשרת לחברות לשלוח ולקבל כמויות גדולות יותר של כבודה עם פחות מקום אחסון ופחות הוצאות כוח אדם.

מסוע לאנשים במסדרונות ארוכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסוע לכת (אנ') (כינויים נוספים: מדרכה נעה, דרכנוע) הוא מסוע המאפשר להתקדם למרחק גדול באופן מאוזן.[1] נהוג להציב מסועים כאלה בתחנות רכבת, רכבת תחתית, נמלי תעופה או במקומות אחרים עם מסדרונות ארוכים והומי־אדם. מסועים אלה נועדו להקל על ההליכה למרחקי הליכה גדולים עבור אנשים חסרי לקות וכדי להנגיש אותה עבור מי שלקותו מפריעה לו ללכת.

לרוב המהירות של מסועים אלה היא שלושה קילומטר לשעה (מהירות של הליכה איטית) אולם ישנם מסועי הליכה בקצב הליכה רגיל (חמישה קמ"ש) קצב הליכה מאומצת (שבעה קמ"ש) או מהירים יותר, כמו זה בתחנת הרכבת תחנת הרכבת מונפרנאס שבפריז שמהירותו מגיעה עד לתשעה קמ"ש.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ המונח התקני בעברית, על פי המילון למונחי התחבורה, של האקדמיה ללשון העברית הוא "מסוע לכת".