מסטודון (רשת חברתית)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מסטודון
Mastodon
מפתח Eugen Rochko, Mastodon gGmbH עריכת הנתון בוויקינתונים
מחזור חיים 16 במרץ 2016 – הווה (8 שנים ו־4 שבועות) עריכת הנתון בוויקינתונים
גרסה אחרונה 4.2.8 (23 בפברואר 2024) עריכת הנתון בוויקינתונים
נכתבה בשפות Ruby on Rails, React, Node.js עריכת הנתון בוויקינתונים
סוג רישיון GNU Affero General Public License, version 3.0 עריכת הנתון בוויקינתונים
קוד מקור https://github.com/mastodon/mastodon עריכת הנתון בוויקינתונים
קטגוריה רשת חברתית
joinmastodon.org
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מסטודון היא פלטפורמת רשת חברתית מבוססת קוד פתוח ושרתים מבוזרים. בניגוד לרשתות חברתיות הנשלטות באופן ריכוזי על ידי תאגידים, במסטודון כל אדם או קבוצה יכולים לפתוח שרת נפרד. המשתמשים יכולים לקיים קשרי גומלין גם עם משתמשים משרתים אחרים (בהתאם למגבלות שקובע כל שרת ושרת). הרשת מבוססת על הפרוטוקול הפתוח ActivityPub ומשתמשיה יכולים לקיים אינטראקציה עם משתמשי פלטפורמות חופשיות נוספות בפדיברס התומכות באותו פרוטוקול דוגמת PeerTube ו-Friendica. המרחב הווירטואלי המשותף לפעילות השרתים השונים מכונה "פדיברס" (Fediverse) - הלחם של פדרציה ויוניברס (עולם).

היוצר המקורי של הפלטפורמה יבגני "אויגן" רוצ'קו(אנ')רוסית: Евгений Рочко, בגרמנית: Yevgeniy "Eugen" Rochko) הוא גרמני יליד-רוסיה.

הממשק של מסטודון מזכיר מעט את טוויטר. המשתמש מוגבל ל-500 תווים בפוסט, המכונה ברשת 'חצרוץ' (toot). המשתמשים יכולים גם להגיב לחצרוצים ו'להדהד' אותם (boost). השרתים השונים מאפשרים מידות שונות של הגדרות פרטיות, שעל פי רוב נחלקות להודעות פרטיות, הודעות לעוקבים בלבד, הודעות המופיעות בפיד הציבורי, וכאלו שאינן פרטיות - אך אינן עולות לפיד הציבורי. התוכנה נקראת על שם דמוי הפיל הפרה-היסטורי מסטודון, והקמע שלה הוא מסטודון חום או אפור שלעיתים מחזיק בסמארטפון או טאבלט.

הקמע של מסטודון

כל שרת ברשת קובע לעצמו את תנאי השירות, כללי הקהילה והאופן בו הם נאכפים. כך כל משתמש יכול לפתוח פרופיל בשרת שהמדיניות שלו תואמת את העדפותיו, או לעזוב שרת שאיננו מרוצה ממנו ולפתוח משתמש בשרת אחר - מבלי לעזוב את הרשת לגמרי. כל שרת יכול להרחיק מעצמו משתמשים הפוגעים בכללי הקהילה הנהוגים בו, ואף 'לחסום' שרתים אחרים שההתנהגות בהם מנוגדת לכללי הקהילה בו.

סרטון הסבר על הרשת (באנגלית)

במסטודון פועלים נכון לנובמבר 2022 למעלה מ-5,700 שרתים, ורשומים למעלה מ-4.5 מיליון משתמשים, מהם כ-1.7 מיליון פעילים.[1]

בפלטפורמה פועלים מספר שרתים בעברית, כשהוותיק מביניהם הוא tooot.im[2] הפועל מאז שנת 2017 ובו כשלושת אלפים משתמשים, ומלבדו פועלים גם השרתים הבאים:

hed.im [3]

hayu.sh [4]

leftodon.social [5]

kishkush.net [6]

reshet.social [7]

toot.org.il [8]

שימוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסטודון עלה לרשת באוקטובר 2016 והחל להתרחב באפריל 2017. באוגוסט 2017 היו בה 766,500 משתמשים וב-1 בדצמבר 2017 חצתה את רף מיליון המשתמשים. בנובמבר 2017 אמנים, סופרים ויזמים כמו צ'אק וונדיג, ג'ון סקאלזי, מלאני גילמן ומאוחר יותר ג'ון אוניולאן פתחו משתמשים בשרתים ברשת. עלייה נוספת בפופולריות הגיעה במרץ, עד אפריל 2018, בשל החששות שעלו לגבי פרטיות המשתמשים ברשתות המסחריות וקמפיין #deletefacebook. בעקבות ההודעה של טאמבלר בתחילת דצמבר 2018 כי בכוונתה לאסור על תכנים רגישים מסוימים באתר, חלה קפיצה גדולה נוספת במספר המשתמשים ברשת.

בעקבות הודעת הרכישה של רשת טוויטר על ידי אילון מאסק באפריל 2022, נרשמו 30,000 משתמשים חדשים ברשת[9]. כשבועיים וחצי לאחר רכישת טוויטר על ידי מאסק, דיווחה הרשת כי הצטרפו אליה למעלה ממיליון משתמשים פעילים חדשים, וכי מספר המשתמשים הפעילים בה שילש עצמו ועמד על 1.6 מיליון.[10] קבוצה של כמה מאות עובדים שפוטרו בעקבות השתלטות מאסק על טוויטר, אף הקימה במסטודון שרת עבור עובדים ועובדים לשעבר של טוויטר.[11]

ב-19 במרץ 2023 עבר מספר המשתמשים הרשומים ברשת את סף ה-10 מיליון.[12]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מסטודון בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ לפי הנתונים המתפרסמים באתר מסטודון (באנגלית)
 2. ^ ציר הזמן הפומבי של שרת tooot.im
 3. ^ hed.im הדים, באתר מסטודון שיושב בכתובת hed.im
 4. ^ היוש, באתר hayu.sh
 5. ^ Leftodon | לפטודון, באתר מסטודון שיושב בכתובת leftodon.social
 6. ^ קשקוש, באתר מסטודון שיושב בכתובת kishkush.net
 7. ^ רשת.סושיאל, באתר מסטודון שיושב בכתובת reshet.social
 8. ^ שרת מסטודון toot.org.il
 9. ^ 30,000 New Users Signed Up for Mastodon After Elon Musk Bought Twitter באתר Vice (באנגלית)
 10. ^ הצהרת החברה בחשבון הטוויטר שלה (באנגלית)
 11. ^ ניצן צבי כהן, ‏ציפורים חופשיות: קבוצת מפוטרי טוויטר הקימו שרת ברשת חלופית, שנמצאת בנסיקה, באתר דבר העובדים בארץ ישראל, 17 בנובמבר 2022
 12. ^ Jim Love, Mastodon passes the 10 million account milestone, IT world Canada (באנגלית)