מסטיקוחוריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אזור מסטיקוחוריה בדרום-מערב האי כיוס
בית מצופה באריחי סגרפיטו בכפר פירגי

מסטיקוחוריהיוונית: Μαστιχοχώρια "כפרי המסטיק", נכתב גם בשם: "מסטיכוחוריה") הוא אזור בדרום-מערב האי כיוס (או "חיוס") הנמצא ביוון באזור הים האגאי קרוב לגבול טורקיה. האזור קרוי על שם הכפרים בהם מגדלים כיום את שרף עץ אלת המסטיק הנקרא בשם: מסטיקא המשמש כיום בעיקר לצורכי תעשייה ומזון ובעבר שימש לצורכי רפואה. בעבר היה יודע האי כיוס בשם "אי המסטיק" וברובו הגדול היו מגדלים את עצי אלת המסטיק לצורך הפקת השרף שכינויו היה גם "הדמעות של כיוס" בגלל צורתו הדומה לדמעות ובגלל הכינוי לחקלאים שהיו מזילים דמעות עד שהצליחו להפיק את השרף היקר בחודשי הקיץ החמים בזיעה. כיום הוא גם אחד התבלינים היקרים ביותר. במאה האחרונה הוחלפו אזורי גידול עץ אלת המסטיק באי לצורך גידולים של גפן, זית, ועצי תמר וגידול עצי אלת המסטיק נדחק לדרום האי בו האקלים מעט יותר חם ומתאים יותר להפקת השרף.

אזור מסטיקוחוריה הוא המחוז הגדול ביותר באי כיוס ושטחו הוא 211.687 קמ"ר. אוכלוסייתו היא 4,744 תושבים לערך. הכפר הגדול ביותר היא "פירגי" (1,044 תושבים) בו מצוי גם מוזיאון קטן המספר על המסטיקא ותהליך גידול עצי אלת המסטיק לצורך עיבוד השרף. כפרים נוספים הם: "קלמוטי" (718 תושבים), "ארמוליה" (611 תושבים), "מסטה" (501 תושבים), ו"ליטיו" (455 תושבים).

כיום אזור מסטיקוחוריה מהווה את המרכז הכלכלי והתיירותי של האי ומפורסם גם בזכות בתיו העתיקים המצופים בעיטורי שיש של צבעי שחור עם לבן הנקרא "סגרפיטו". תושבי מסטיקוחוריה ציפו את בתיהם בסגרפיטו בעזרת הכסף ממנו מכרו את השרף היקר בעזרת סירות שייצאו את המסטיקא לארצות הים התיכון.

במהלך טבח כיוס בעת הכיבוש הע'ותמני נרצחו רוב תושבי האי היוונים ואילו תושבי מסטיקוחוריה ניצלו הודות לערכו הגבוה של המסטיקא, שנצרך על ידי הסולטאן הטורקי ונשותיו בהרמון, והיה שווה בערכו לזהב. מי שהיה גונב את השרף היקר הוצא להורג בפקודת הסולטאן.

מוזיאון המסטיקא[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכפר "פירגי" באזור מסטיקוחוריה נפתח בשנת 2016 מוזיאון המוקדש לנושא המסטיקא וגידולו.

קואורדינטות: 38°15′N 25°59′E / 38.250°N 25.983°E / 38.250; 25.983

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]