לדלג לתוכן

מסיבת רווקות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הכלה לעתיד וחברותיה מרימות כוסית במסיבת רווקות בארצות הברית
חברות משחקות פוקר במהלך מסיבת רווקות בארצות הברית

בתרבות המערבית, מסיבת רווקותאנגלית: Bachelorette party (ארצות הברית), Hen night (הממלכה המאוחדת, אירלנד ואוסטרליה) או Bridal shower) היא מסיבה הנערכת לכבוד כלה לפני נישואיה.

תוכני מסיבת הרווקות דומים לתכני מסיבת הרווקים, אשר שורשיה במנהג לפיו חבריו של החתן לעתיד ערכו לכבודו ארוחת ערב זמן קצר לפני חתונתו.

המשתתפות במסיבה הן בדרך כלל נשים בלבד, לרוב ממעגל החברות הקרובות ביותר של הכלה לעתיד[1]. על אף שמה, אין חובה שכל החברות יהיו רווקות בעצמן.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המנהג לערוך מסיבה לכבוד הכלה לעתיד קיים בתרבויות שונות. מסיבה שעיקרה קבלת מתנות מחברותיה של הכלה הייתה נהוגה בארצות הברית משנות ה-20 של המאה ה-20 ונקראה Bridal Shower הגרסה המערבית המודרנית הכוללת שתיית אלכוהול ותכנים מיניים התפתחה בעקבות המהפכה המינית של שנות ה-60, המשמעות התרבותית של מסיבת הרווקות קשורה במידה רבה לרמת השוויון בין המינים. מסיבות הרווקות היו נדירות יחסית לפחות עד שנות ה-90[2]. בעשור הראשון של המאה ה-21 נסקה הפופולריות של מסיבת הרווקות וסקר שנערך בארצות הברית ב-2003 העלה כי 94% מהכלות היו מעוניינות במסיבה כזו[2].

בעולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשתתפות במסיבה הן בדרך כלל נשים, לרוב רק החברות הקרובות ביותר של הכלה לעתיד, ולעיתים גם השושבינות (Bridesmaids).

בדרך כלל מאורגנת מסיבת הרווקות על ידי אחת או יותר מן החברות הקרובות של הכלה ביום שישי או שבת כמה שבועות לפני החתונה. לעיתים הכלה עשויה להיות שותפה לתכנון, למרות שבאופן רשמי אינה אמורה לעשות זאת.

לעיתים קרובות המסיבות נערכות בבתים פרטיים, בסגנון של מסיבת קוקטייל, המספק למשתתפות הזדמנויות לשוחח או לתת עצות אינטימיות לכלה לעתיד. ישנן מארחות המארגנות מסיבה בה האורחות נהנות מטיפולי ספא, שיעור בישול וכדומה. מסיבות מסוימות מתקיימות במקומות ציבוריים, כגון מסעדה או בר. ישנן גם מסיבות הכוללות טיולים ליעדים נבחרים כגון לאס וגאס. לעיתים תעדיף המארגנת לערוך פיקניק בשעות היום או טיול מאורגן במקום ארוחת ערב או בילוי לילי.

מסיבת רווקות כוללת לרוב שתייה לשוכרה וזוהי הזדמנות מיוחדת בה הנורמות החברתיות מאפשרות לנשים להשתכר בפומבי. צריכת האלכוהול המרובה מאפשרת שחרור ממוסכמות ועיסוק מוחצן במין באופן המזוהה סטראוטיפית עם גבריות.[3] שתיית האלכוהול מאפשרת לכלה פריקת מתח במהלך התקופה הלחוצה של ההכנות לחתונה במהלכן היא אמורה להפגין אופטימיות ולא לבטא חרדות מהנישואין. עבור האורחות האלכוהול משחרר עכבות ומשמש כ"תרוץ" להצדקת התנהגות מינית משוחררת. חברות רבות בארצות הברית מוכרות מוצרים אשר מיועדים למסיבת רווקות, לרבות חבילות משחקים מיוחדות, הזמנות מודפסות, קישוטים ואביזרים נלווים. קיימים מאות אתרי אינטרנט המספקים "רעיונות" או "הצעות" עבור מסיבות הרווקות, בניסיון למכור את מוצריהם או שירותיהם.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מסיבת רווקות בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ :Diane Tye & Ann Marie Powers; GENDER, RESISTANCE AND PLAY: BACHELORETTE PARTIES IN ATLANTIC CANADA; Women’s Studies International Forum, Vol. 21, No. 5, pp. 551–561, 1998
  2. ^ 1 2 Beth Montemurro, Something Old, Something Bold: Bridal Showers And Bachelorette Parties, Rutgers University Press, 2006
  3. ^ : Beth Montemurro & Bridget McClure; Changing gender norms for alcohol consumption: social drinking and lowered inhibitions at bachelorette parties; Sex Roles Volume 52, Issue 5-6, March 2005, Pages 279-288