לדלג לתוכן

מסיר שיער

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מסיר שיער הוא מכשיר חשמלי המשמש להסרת שיער על ידי תפיסה מכנית של מספר שערות בו זמנית ומשיכתן החוצה. הדרך בה המכשיר מושך שיער דומה לשימוש בשעווה, אם כי בניגוד לשעווה, הוא אינו מסיר תאים מהאפיתל של האפידרמיס בעור. מלבד הקפיץ של מסירי השיער המוקדמים, אין חלקים במכשיר הדורשים החלפה קבועה. מסירי שיער מופעלים באמצעות סוללה או באמצעות כבל חשמלי. מסירי שיער המופעלים באמצעות סוללה מתאימים גם לשימוש עם מים, בניגוד לאלו עם כבל, שמתאימים רק לשימוש יבש, מחשש להתחשמלות. הם עשויים להגיע גם עם אביזרים שונים, כמו ראש קטן יותר שיעזור להגיע לאזורים בגוף שקשה להגיע אליהם, או ראש פילינג שעשוי לסייע לקילוף העור לפני הסרת השיער.[1]

הסרת שיער באמצעות מסיר שיער יכולה להיות כואבת אצל אנשים מסוימים מכיוון שכמו בשעווה, הדבר כרוך בתלישת השיער מהשורשים. בגלל הכאב הכרוך במיוחד בטיפול הראשון של האזור, יש אנשים שמעדיפים למרוח שעווה מקצועית תחילה, ואז להסיר כדי להסיר צמיחה מחודשת.[2] הרטבת העור לפני הסרת השיער פחות כרוכה בכאב מאשר הסרת שיער מעור יבש. שימוש בקרם קהה לפני הסרת שיער יביא להפחתת הכאב במידה רבה. אם המכשיר מאפשר לשנות את מהירות הסיבוב, שמירה על מהירות נמוכה עשויה גם היא להפחית את הכאב הכרוך בתהליך.[1]

סוגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסיר שיער בשימוש
מסיר שיער מפורק לחלקיו השונים

קפיץ מסתובב[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – אפיליידי

הסוג הראשון של מכשיר להסרת השיער היה מכשיר האפיליידי המקורי שפותח בישראל על ידי יאיר דר ושמעון יהב, ויוצר על ידי חברת מפרו, בקיבוץ הגושרים בשנת 1986.[3] בתכנון שולב קפיץ מסולסל, שהורכן לעקומה כך שהסלילים בצד אחד של הקפיץ נלחצו בחוזקה יחד ואילו בצד השני הסלילים נפרשו זה מזה. המנוע במכשיר סובב את הקפיץ וגרם לו להתגמש תוך כדי סיבובו. סיבוב הקפיץ המסתובב על פני העור גרמה לכך שהשערות נתפסו בין הסלילים של הקפיץ ונמשכו דרך זקיקי השיער החוצה.[4]

מכיוון שהקפיצים התעקלו באופן מתמיד, הם היו נתונים לשחיקה והרס, לכן נמכרו בנפרד כחלק חלופי.

ישנם מכשירים ידניים המיועדים לפנים, שאינם משתמשים באספקת חשמל. עיצוב זה מורכב מקפיץ סלילי עם שתי ידיות. לאחר מכן הקפיץ מורכן לעקומה ומונח על שיער הפנים הלא רצוי תוך כדי סיבוב הידיות. זה גרם לשערות להיתפס בין סלילי הקפיץ ולהוציא אותן מהשורשים.

דיסק מסתובב[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברת רמינגטון האמריקאית פיתחה מכשיר להסרת שיער שתוכנן לפעול באופן דומה לאפיליידי המקורי, אלא שבמקום קפיץ, המכשיר השתמש בסדרה של דיסקיות מתכת. המכשיר היה נושא התדיינות פטנט נרחב באירופה בגלל דמיון הקונספט לאפיליידי המקורי הפועל על קפיץ מסתובב.[5] מקרה ידוע של הפרת הפטנט בבריטניה ידוע בשם "CCorporation Improver v Remington Consumer Product Limited [1990] F.S.R. 181".

פינצטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיצוב הדיסקים המסתובבים שוכלל כך שבעיצובים מודרניים הלוחות אינם עוד דיסקים שלמים. ראשו של מכשיר הסרת שיער מודרני משלב סדרת לוחות מתכת המותקנים במארז פלסטיק. קצות הלוחות עשויים להיחשף באחד או משני צדי המארז. כאשר הראש מסתובב, קצות הלוחות נעים זה בזה ונפרדים אחת לכל סיבוב. הדבר דומה לפעולתה של פינצטה: השיער בין הלוחות שנסגרים נמשך, הלוחות מסתובבות מהעור, ואז השיער משתחרר כשהלוחות נפרדים. הדבר מאפשר מחזור רציף של אחיזה, משיכה, חילוץ והשלכה של השיער תוך כדי העברת המכשיר על פני העור.

בהתאם לחוזק ולשבירות של השיער, חלקם עשויים להתנתק ולא להישלף. מכיוון שהשערות נשלפות מעל פני העור, הן יכולות להיראות כמו זיפים מגילוח, אך הן מתפזרות הרבה יותר בדלילות מכיוון שהשערות האחרות נשלפו לגמרי. כמו בשעווה, בגלל שלבי הצמיחה המתרחשים בשיער, אין צמיחה מחודשת כל כך הרבה לאחר ההסרה הראשונה. הסרה קבועה של צמיחה מחודשת פחות כואבת מההסרה הראשונית ומספר השערות המנותקות פוחת עם טיפול קבוע.

שימוש עם שיער רטוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

להרבה מכשירי הסרת שיער מודרניים יש סוללה נטענת מובנית ומיועדים לשימוש רטוב או יבש. סוגים אלה של מכשירים בנויים לשימוש במקלחת או מחוץ לה או עם או בלי קרם או ג'ל. השימוש בקרם עור או ג'ל מועיל להפחתת הכאב והגירוי הקשורים למכשירים לשימוש יבש בלבד.[6]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • גלית חמי וסופי שולמן, להמציא כל בוקר מחדש - סיפורה של החדשנות הישראלית, ידיעות ספרים, 2018, הפרק "פחות, אבל כואב", עמ' 182–187

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מסיר שיער בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 רוני לינדר, עינוי שמגלגל מיליונים, באתר הארץ, 27 ביולי 2005
  2. ^ Godfrey, Sheila (2001). The Principles and Practice of Electrical Epilation. Routledge. p. 113. ISBN 978-0750652261.
  3. ^ Chartrand, Sabra (1988-10-10). "Israelis Revolutionize Hair Removal Industry". The New York Times. ISSN 0362-4331. נבדק ב-2017-04-06.
  4. ^ Adelman, Martin (2000). "The doctrine of equivalents and prosecution history estoppel: united states developments" (PDF). אורכב מ-המקור (PDF) ב-30 בדצמבר 2008. נבדק ב-16 באוקטובר 2015. {{cite web}}: (עזרה)
  5. ^ Fisher, Matt (2007). Fundamentals of Patent Law: Interpretation and Scope of Protection. Bloomsbury Publishing. p. 246ff. ISBN 978-1847313812.
  6. ^ Crumay, Hugh M. (1978-01-01). "Epilation". In F.A.C.P, Herbert Goldschmidt M. D. (ed.). Physical Modalities in Dermatologic Therapy (באנגלית). Springer New York. pp. 197–199. doi:10.1007/978-1-4612-6259-6_19. ISBN 9781461262619.