מסנן ND

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הדגמת השפעת מסנן ND

בצילום ואופטיקה, מסנן ND הוא מסנן אשר מפחית או משנה את העצמה של כל אורכי הגל (הצבעים) של האור באופן שווה, כך שאין שינוי בגוון או בתירגום הצבע. המסנן יכול להיות חסר צבע או אפור. המטרה העיקרית של מסנן ND לצילום היא להפחית את כמות האור הנכנסת לעדשה. באופן זה מתאפשר לצלם לבחור שילובים של אורך מוקד, זמן חשיפה ורגישות שללא המסנן היו גורמים לחשיפת יתר. זה נעשה על מנת לקבל אפקט של עומק שדה רדוד או טישטוש תנועה של נושא בטווח רחב יותר של מצבים ותנאי מזג אוויר.

לדוגמה: ניתן לצלם מפל במהירות תריס נמוכה על מנת ליצור טישטוש של תנועת המים. הצלם יכול להחליט שכדי להשיג אפקט מסוים דרושה מהירות תריס של עשר שניות. ביום בהיר, עלול להיות אור כה רב כך שאפילו בצילום עם מהירות תריס מזערית וגודל צמצם מזערי, אור רב מדי יכנס לעדשה והתמונה תהיה חשופה יתר על המידה. במצב זה, שימוש במסנן ND מתאים הוא שווה ערך להפחתת כמות האור ב'סטופ' אחד או יותר, כך שמתאפשר לצלם במהירות תריס נמוכה יותר ולהשיג את האפקט המבוקש.

מנגנון[עריכת קוד מקור | עריכה]

להלן, עבור מסנן ND עם צפיפות אופטית d וכמות של כוח אופטי העובר דרך המסנן, ניתן לחשב לפי הלוגריתם של היחס של העצמה המדידה (I) אחרי השימוש במסנן ND, לבין עצמת האור הטבעית:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מסנן ND בוויקישיתוף