מסעודה משדרות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אלכס גלעדי, הוגה הביטוי

מסעוּדה משדרות הוא ביטוי סטריאוטיפי עברי-ישראלי, המשמש על פי רוב להתייחסות כלפי תרבות הצריכה של תושבי פריפריה, בעלי סטטוס חברתי נמוך.

מקור הביטוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הביטוי נטבע על ידי אלכס גלעדי במאי 1993[1] סמוך לפני ההחלטה על בחירת הזכיינים לערוץ המסחרי החדש שעמד לקום אז במקום ערוץ 2 הניסיוני. גלעדי היה המנכ"ל הראשון של אחת הזכייניות, חברת הטלוויזיה הישראלית "שידורי קשת". הוא הכריז בראיון, עוד לפני תחילת השידורים המסחריים של ערוץ 2, כי הזכיינית שבראשה עמד תספק טלוויזיה לכל העם, "בשביל מסעודה כהן משדרות וגם בשביל משה רבינוביץ' ביבנאל".

התגובות כלפיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הביטוי עורר גל של ביקורת ופרשנויות, גם בהתייחס לניסוחו של גלעדי, וגם ביחס להשלכות עמדה זו על שידורי הטלוויזיה המסחרית בישראל. הביקורת התייחסה גם למרכיבי הביטוי וגם לשילובם יחד, כהנגדה למה שמיוצג בביטוי "העשירון העליון". הצירוף "מסעודה משדרות" נתפש כאפיון של אישה ממוצא מזרחי, מבוגרת יחסית, המתגוררת בעיירת פיתוח כמנוגד לבן "העשירון העליון" ברמת ההכנסה, אבל בבירור גם ברמת ההשכלה ובביקוש לסוגות תרבות-עילית. עבור "מסעודה משדרות", כפי שהשתמע מדברי גלעדי, מוצאה, מקום מגוריה ורמת ההכנסה שלה מגדירים גם את הדרישות הצרכניות והתרבותיות שלה והיא תהיה נכונה להסתפק במוצר טלוויזיוני זול ובאיכות נמוכה.

הביקורת לא התמקדה רק בנימות הגזעניות וברוח הפטרונות המתנשאת שהשתקפה, לכאורה, מדבריו של גלעדי, אלא התקשרה בעיני רבים גם לאופיים של שידורי הערוץ השני בתחילת דרכו, שהתאפיינה בשעשועונים ותוכניות אירוח דלי תקציב, שהערך המוסף שלהם מבחינה תרבותית היה דל. אמירתו של גלעדי קושרה לסוג תוכניות זה, ונתפשה בעיני רבים כמימוש בפועל של התפישה הפטרונית של ראשי הערוץ.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ראיון ליונתן שם אור, עורך מגזין "התקשורת", מאי 1993, עמ' 24