מספור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מספור הוא התהליך של התאמת מספרים ייחודיים לעצמים בקבוצה נתונה.

כתיבת המספור נעשית בדרך כלל בספרות הודיות-ערביות המקובלות בכתיבת מספרים, אך לעיתים משמשות לכך ספרות רומיות, ובקרב דוברי עברית משמשות לכך לעיתים ספרות עבריות (למשל במספור השנים בלוח העברי).

מספור עוקב[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיטת מספור פשוטה ונפוצה היא מתן מספרים עוקבים החל מ-1. דוגמאות:

  • מספור עמודים בספר.
  • מספור סעיפיו של חוק חדש.
שלט אזהרה להובלת כלור – מספר או"ם 1017

מקובל פחות מספור המתחיל מ-0 (Zero-based numbering). במספור איברים של מערך יש שפות תכנות המתחילות את המספור מ-1, ואחרות המתחילות את המספור מ-0.

לסימון מסמכים במספור עוקב, לשם הבחנה ביניהם או לשם ציון סדר קבלתם, ניתן להשתמש בנומרטור – מכשיר שמציג מספר, וכל לחיצה עליו מקדמת למספר העוקב.

בתרמודינמיקה נוסחו חוקים שקיבלו את השמות החוק הראשון של התרמודינמיקה, החוק השני של התרמודינמיקה והחוק השלישי של התרמודינמיקה. כאשר לאחר מכן נוסח חוק שנחשב לבסיסי יותר משלושה אלה, הוא קיבל את השם חוק האפס של התרמודינמיקה.

המאמינים באמונה הטפלה שהמספר 13 מביא מזל רע נוהגים לדלג על מספר זה בעת מספור עוקב.

מספור לפי תבנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר המספור נעשה לפי תבנית מסוימת, הוא אינו נעשה במספרים עוקבים. דוגמאות:

  • מספר זהות בישראל כולל ספרת ביקורת, ולכן מספרי זהות אינם עוקבים. מספר הזהות אמור להיות חסר משמעות, כלומר לא להסגיר מידע כלשהו על בעליו של מספר זה. בעת הקביעה הראשונית של מספר הזהות לתושבי המדינה נוצר קשר בין המספר ובין המקום שבו נפקד האדם, כתוצאה של תהליך הפקידה. מקרה נוסף קרה כאשר בהחלטה מינהלית נקבע שלילדים שאומצו בחו"ל יינתן מספר זהות המתחיל בספרה ידועה. החלטה זו גרמה לנזק רב, משום שספרה זו חשפה מידע על הילד שבדרך כלל נהוג להצניעו. כאשר התברר הנזק בוטלה התקלה, וסדרת מספרים זו ניתנה גם לילדים לא מאומצים, כדי להביא לביטול משמעותה.

תבניות מספור נפוצות:

מספרו של הכביש האזורי העובר דרך רחובות, נס ציונה, ראשון לציון וערים נוספות

גרסאות של תוכנה נהוג למספר ברמות אחדות (גרסה ראשית, תת-גרסה, תת-תת-גרסה וכו'). במסגרת גישה זו, מספרה של אחת מכרסאות הדפדפן גוגל כרום הוא 85.0.4183.102. מדען המחשב דונלד קנות' ממספר את הגרסאות של תוכנת Metafont כך שילכו ויתקרבו ל-e: גרסה 2, גרסה 2.7, גרסה 2.71, וכו'. נכון ל-2020, הגרסה היציבה האחרונה (מתאריך 2014-01-07) היא 2.7182818.