לדלג לתוכן

מספר ובר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: עברית.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: עברית.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.
סנסציה אחרי שחצי אבן פוגעת במים, התמונה כמעת ברוחב של חצי מטר. לשים לב לתנועה החופשית של טיפות המים המוסטות וזוהי תופעה שדומה לזורם עם מספר ריינולדס גבוה, הצורה המורכבת הלא כדורית של הטיפות מראה שמספר ובר גבוה. לשים לב גם לרכבת הבועות בגוף המים (בתוך המים). ובנוסף הטבעת מתרחבת כתוצאה מהתפשטות ההפרעה אחרי ההשפעה.

מספר וֶבֶּר (Weber number,‏ ) הוא גודל חסר ממד במכניקת הזורמים החיוני עבור זורמים נוזליים ובמיוחד עבור ממשק בין שני נוזלים שונים, ועבור כמה זורמים שבהם שטח הפנים מעוקל. המספר קרוי על שם מוריץ ובר ((גר')). ניתן לחשוב על מספר ובר כעל מדד לחשיבות אינרציית הנוזל בהשוואה עם מתח הפנים. הכמות חיונית לניתוח סרט זורם דק ומבנה טיפות ובועות. 

ביטוי מתמטי

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר ובר נרשם בצורה הבאה:   כאשר

  • צפיפות הזורם (kg/m3).
  • מהירות  (m/s).
  •  אורך אופייני, בדרך כלל בקוטר אגל (m).
  • מתח פנים (N/m).

מספר ובר מותקן,

שווה ליחס בין האנרגיה הקינטית לאנרגיית פני השטח,

,

כאשר

ו

.

אחד השימושים למספר וובר הוא בחקר צינורות חום. כאשר שטף המומנטום בליבת האדים של צינורות חום גבוה, קיימת אפשרות שמאמץ הגזירה המופעל על הנוזל בפתיל יכול להיות גדול מספיק כדי לעלות לרכבת הטיפות בזרם האדים. מספר ובר הוא הפרמטר החסר ממדים שמגדיר לנו את תחילת התופעה (שם התופעה) (מספר ובר גדול או שווה 1). במקרה הזה מספר ובר מוגדר כיחס המומנטום בשכבת האדים מחולק בכוח מתח הפנים שמרסן הנוזל, כאשר הגודל האופייני בו הוא גודל נקבובית המשטח. 

  1. Arnold Frohn; Norbert Roth (27 March 2000). Dynamics of Droplets. Springer Science & Business Media. pp. 15–. ISBN 978-3-540-65887-0.
  2.  Philip Day; Andreas Manz; Yonghao Zhang (28 July 2012). Microdroplet Technology: Principles and Emerging Applications in Biology and Chemistry. Springer Science & Business Media. pp. 9–. ISBN 978-1-4614-3265-4.

לקריאה נוספת 

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  • Weast, R. Lide, D. Astle, M. Beyer, W. (1989-1990). CRC Handbook of Chemistry and Physics. 70th ed. Boca Raton, Florida: CRC Press, Inc.. F-373,376.