מסרקניות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
קריאת טבלת מיוןמסרקניות
Haeckel Ctenophorae.jpg
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
תת־ממלכה: רב-תאיים אמיתיים
מערכה: מסרקניות
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Ctenophora
אששולץ, 1829
מיונה של מערכת המסרקניות

מסרקניות (שם מדעי: Ctenophora) היא מערכה בתת-ממלכת רב-תאיים אמיתיים בה כלולים בעלי חיים ימיים דמויי מדוזה. בעבר השתייכה לנבוביים, קבוצת-על אשר פוצלה בעקבות ראיות מדעיות חדשות לשתי מערכות נפרדות. התכונה הבולטת ביותר של מינים רבים במערכה זו היא קבוצות ריסונים דמויות מסרק המשמשות לשחייה, ומכאן שמם. המסרקניות הם בעלי החיים הגדולים ביותר ששוחים באמצעות ריסונים - גודלו של הבוגר במגוון מינים נע מכמה מילימטרים ועד 1.5 מטר.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המסרקניות היא מערכה ייחודית לסביבה הימית. אפשר למצוא אותם בכל האוקיינוסים ובכל עומק. הם טורפים ימיים הניזונים בעיקר מפלנקטון. רוב המסרקניות נחשבים ליצורים פלנקטונים (הנישאים במים) פלגיים מלבד סדרה אחת המתקיימת על קרקעית הים. למרות דמיונם השטחי של המסרקניות למדוזות, האנטומיה שלהם שונה. כמו הצורבים, גופם מורכב ממסה של ג'לי, המכונה מזוגלאה. שכבת המזוגלאה, בניגוד לצורבים, מורכבת משכבה בת שני תאים עם שכבת תאים אחת חיצונית ושכבה שנייה בחלל הפנימי.

מערכת המסרקניות כוללת כ-150 מינים, גודל גופם נע בין מספר מילימטרים עד לשני מטר. רוב המינים בעלי יכולת הארה כימית עצמונית פנימית. לרוב יהיה גופם שקוף כדורי או דמוי אגס, והם בעלי סימטריה דו-צדדית. כדי לנוע צריכים המסרקניות 8 טורים של לוחיות תנועה, הנמשכים על פני הגוף מלמעלה למטה. כל הלוחיות עשיות ריסונים רבים מלוכדים המזכירים מסרק (מכאן שמם), כשכל לוחית משמשת כמשוט. המסרקניות הם היצורים הגדולים ביותר אשר משתמשים בשיטה זו של שחיה בעזרת הלוחיות. לרובם שתי זרועות ציד, שלעיתים הן ארוכות מאוד, אך בדרך כלל הן מסוגלות להתכווץ ולהיכנם לתוך שקעים שבצידי הגוף. הזרוע עשויה ציר שרירי שלאורכו קבועים, בשורה אחת. הזרועות אינן מצוידות בתאים צורבים כדרך שאר הנבוביים, אלא בתאים דביקים, המיוחדים למסרקניות. כל תא דביק מחובר לזרוע בשני סיבים וצורתו כשל גביע ועל פניו פרושה הפרשה דביקה. בדומה לבני מערכת הצורבים אין למסרקניות איברים פנימיים, וכן חסרים הם חללי-גוף, פרט לזה של המעי. המזון עובר מהפה לתוך בית בליעה ארוך ומשם לקיבה.

במערכה זו שתי מחלקות:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מסרקניות בוויקישיתוף