מס בולים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דוגמה לבול הכנסה המעיד על גביית מס בולים, ממדינת טסמניה באוסטרליה
חותמת מס בולים בריטית משנת 1956
בול הכנסה מתקופת המנדט הבריטי

מס בולים (באנגלית: Stamp duty) הוא מס המוטל על מסמכים רשמיים (באופן היסטורי, זה כלל את מרבית המסמכים המשפטיים כמו המחאות, קבלות, עמלות צבאיות, רישיונות נישואין ועסקאות מקרקעין) חותמת פיזית (חותמת הכנסה או בול הכנסה) הייתה חייבת להיות מוטבעת במסמך או מודבקת עליו כדי לציין כי שולמו מס בולים לפני שהמסמך היה אפקטיבי כחוק. גרסאות מודרניות של המס אינן דורשות עוד חותמת בפועל.

על פי ההערכה, החובה שמקורה בוונציה בשנת 1604, הוצגה (או הומצאה מחדש) בספרד ב-1610, הולנד בשנות ה-20 של המאה ה-20, בצרפת בשנת 1651, בדנמרק ב-1657, בפרוסיה בשנת 1682 ובאנגליה בשנת 1694. בממלכה המאוחדת וארצות הברית מס הבולים שנגבה על מסמכי רישום בעלות של נדל"ן הפך למס רכישה על נדל"ן, הנגבה כאחוז מערך הנדל"ן שנרכש.

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מס בולים הוטל עד שנת 2008 מתוקף חוק מס הבולים על מסמכים התשכ"א – 1961. המס הוטל על ביול מסמכים שונים המפורטים בחוק כגון: התחייבויות, הסכמים וחוזים, איגרות חוב ערבויות, שטרות, שטרי נאמנות, הסכמי ביטוח, דו"ח על הקצאת מניות וכו'. שיעור המס נע בין 0.4% ועד 3% בהתאם לסוג המסמך.

בהתאם לחוק היה צורך לבייל מסמך מיד עם החתימה עליו, מסמך שסכום המס עליו גבוה מ-500 שקלים היה צורך לבייל באחד מהמשרדים האזוריים בתל אביב, ירושלים, חיפה, באר שבע או אילת, לא יאוחר מ-30 יום לאחר חתימתו.

בנקים, תאגידים ומוסדות אשר צורכים בצורה שוטפת את שירותי הביול, קיבלו היתר לבייל בעצמם מסמכים שהם צד להם.

ביטול המס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות תוכנית של רשות המיסים להרחיב את גביית מס הבולים בשנת 2004 עלתה ביקורת קשה ונטען שהדבר יביא לעליית מחירים שנתית של 1% בכלל המשק[1] ועלייה של מס החברות ל-48.2%[2]. הדבר גרר מאבק ציבורי אשר הוביל פורום CFO[3], אשר כלל בין היתר עתירה לבג"ץ[4]. כתוצאה ממאבק זה התקבלה החלטה בוועדת הכספים של הכנסת בדצמבר 2004 לשים תקרה לגביית המס בשנת 2005 בגובה של 600 מיליון ש"ח[5].

המאבק הגיע להכרעה עם פרסום צו תיקון למס הבולים על מסמכים, שבו בוטלה החבות בביול מסמכים שנחתמו החל מ-1 בינואר 2006[6] ובהדרגה הגבייה של המס בוטלה עד שסופית לא נגבה החל מתחילת שנת 2008.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מס בולים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]