לדלג לתוכן

מעבורת כבל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מעבורת כבל בפטגוניה, ארגנטינה

מעבורת כבל היא כלי שיט המשמש למעבר מחזורי על פני גוף מים - אגם, מצר, נחל או נהר, ומסתייע בכבל הנמשך בין נקודת המוצא לבין נקודת היעד שלו לשם הנחיה ובחלק מן המעבורות גם לשם הנעה.

המעבורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

שימוש במעבורות כבל החל ככל הנראה עוד לפני התקופות המתועדות בהיסטוריה. קיימות עדויות לפעולתן של מעבורות שכאלו עוד במאה ה-13.

מעבורות כבל הן בדרך כלל שטוחות תחתית. הן מוקמות באתרים שבהם גוף המים לחצייה הוא רדוד מכדי לאפשר שימוש בו בכלי שיט אחר, או שהזרמים בו הם חזקים מכדי לאפשר חצייה בטוחה שלו בכלי שיט אשר איננו קשור לכבל המקשר בין הגדות. דרישה נוספת מאתר להקמת מעבורת כבל היא שאין בו תנועה רבה של כלי שיט אחרים, שנוכחות הכבל באתר עלולה להפריע לפעולתם.

המעבורות נושאות הולכי רגל כמו גם כלי רכב. על מנת לקיים את האיזון בהן ולמנוע התהפכות ממוקמים כלי הרכב בדרך כלל במרכז המעבורת ואילו הולכי הרגל ניצבים בשוליה. למעבורת יש בדרך כל כבש העמסה, המשמש גם ככבש פריקה, בשני צידיה.

בעבר היו מותקנים במעבורות כבל בעיקר חבלים או שרשראות מתכת. מאז שלהי המאה ה-19 שכיח השימוש בכבל מתכת במעבורות. כבל זה מותקן בחלק מהמקומות ללא מתח, כך שעם התקדמות המעבורת מעבר לו הוא שוקע מתחת לפני המים ואיננו מהווה מכשול לשיוט של כלי שיט נוספים במקום.

שיטות הנעה למעבורת כבל[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימות שיטות הנעה שונות למעבורת כבל:

  • הנעה על ידי מנגנון על סיפון המעבורת, שמחובר לכבל ומושך את המעבורת לאורכו מנקודת המוצא שלה אל נקודת היעד. בדרך כלל מדובר בתופים ממונעים שהכבל נכרך עליהם. ההנעה יכולה להיות על ידי מנוע חשמלי, מנוע בנזין או דיזל או אף על ידי סיבוב ידני של התוף על ידי מפעיל המעבורת;
  • הנעה על ידי מנוע עצמאי המותקן במעבורת. לעיתים המנוע הוא מנוע חשמלי, שגם מקבל את אספקת החשמל שלו באמצעות הכבל;
  • הנעה על ידי מנוע המחובר אל הכבל בנקודת היעד של המעבורת ומושך לשם את המעבורת המחוברת אל הכבל;
  • הנעת המעבורת על ידי ניצול הזרמים בגוף המים עצמו באמצעות מנגנון היגוי, באופן שהחיבור של המעבורת לכבל הוא בעיקר אמצעי למניעת סטיית המעבורת מנתיבה. במעבורות מסוג זה מותקן לעיתים הכבל על גבי תרנים וממוקם גבוה מעל פני המים, והמעבורת מחוברת אליו באמצעות חבל נוסף המעוגן למנגנון המחליק לאורך הכבל. גרסה נוספת היא של מעבורת המחוברת בכבל לנקודת עיגון הממוקמת על גבי אחת הגדות או אף בתוף גוף המים. סוג זה של מעבורת נקרא Reaction ferry.

תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מעבורת כבל בוויקישיתוף