מעוז צבי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מעוז צבי (מאחז)
היישוב מעוז צבי בצפון השומרון
היישוב מעוז צבי ממעוף ציפור
מדינה ישראלישראל  ישראל
מחוז מחוז יהודה ושומרון
תאריך ייסוד 2001
אוכלוסייה
 ‑ במאחז 18 משפחות (2020)

מעוז צבי הוא מאחז כפרי בצפון השומרון, מערבית ליישוב מבוא דותן, המונה כיום כ-18 משפחות.

אנשי המקום עוסקים בחקלאות, קיימות ומלאכות כפיים. תושבי היישוב מאמינים בשילוב בין האדם והאדמה ובשמירה על ערכי הטבע הייחודיים לאזור.

במרכז היישוב, בית המדרש בו מתקיימים תפילות ושיעורים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחג הפורים תשס"א (2001), בעיצומה של האינתיפאדה השנייה, יום אחד לפני שאריאל שרון הציג את ממשלתו הראשונה בפני הכנסת, עלו חמש משפחות ממבוא דותן לחורשה עבותה ממערב ליישוב, גבעה מיוערת בעצי אורן אשר נטעה בראשית שנות ה-80 על מנת לשמור על אדמות המדינה, והשתכנו במספר קראוונים שהוצבו בינות לעצים. אחד מהמתיישבים היה צביקה שלף ממייסדי היישוב מבוא דותן.

ארבעה חודשים לאחר מכן, בט' סיוון תשס"א, 31 במאי 2001, נרצח צביקה שלף (בן 63) בירי מרכב חולף בכניסה לבאקה אל שרקיה, כשעשה דרכו מהמאחז לכיוון נתניה.[1]

חברי מבוא דותן החליטו לקרוא למאחז "מעוז צבי" על שמם של שלושה מתושבי היישוב: צביקה שלף, ובנו היחיד עומר, שנהרג בטיול בהודו 3 שנים לפני הרצח, ועל שמו של זמיר בן יעקב ז"ל, ממייסדי היישוב. במשך מספר שנים המקום הוחזק על ידי יוסי אלון תושב מבוא דותן.

בשנת 2007 דוד ושיינה בוצר המקימו במקום חווה חקלאית בשם "חוות עמק דותן" חווה שמטרתה קליטת נוער נושר ושמירה על אדמות מדינה מפני השתלטות פלסטינים באמצעות מרעה.

במרוצת השנים, לצד החווה התפתח יישוב צעיר, אשר תושביו עוסקים ומתפרנסים מחקלאות אורגנית, תיירות, אומנות ומלאכת כפיים. 

היישוב מהווה אבן שואבת למפגשים אנושיים, צפרים אשר באים לצפות בציפורים נודדות ומטיילים.

אתרי טבע ותצפיות נוף[עריכת קוד מקור | עריכה]

מצפה עמק דותן – מצפה דותן הוא מצפה הצופה על עמק דותן. במקום פרגולת עץ, ספסלי ישיבה בצל עצי זית ועמדת הדרכה קולית שהוקמה על ידי מרכז קטיף להנצחת מורשת גוש קטיף וצפון השומרון, המספרת את סיפורי העמק: מכירת יוסף, קרב עמק דותן במלחמת ששת הימים, וסיפור ההתיישבות העברית המתחדשת בצפון השומרון.[2]

שביל עמית - שביל מסומן צמוד למרפסת נוף עמק דותן, על שם החייל עמית בן יגאל.

תצפית שלפים - לצדה של התצפית הגדולה, תצפית נוספת ובה לוח הנצחה לזכרם של צביקה ועומר שלף.

יער נעמי שמר- יער אורנים הכולל מסלולי הליכה מסומנים, שבילי אופניים ותצפיות. אנשי מעוז צבי נטעו במקום חורש ארצישראלי של אלות ואלונים, עצי ארז ואקליפטוס. החורש נשמר על ידי מרעה מבוקר.

מצפה נריה מעל נחל חדרה, תצפית של 360 מעלות. ממקום זה ניתן לצפות לרכס חומש בדרום-מזרח, ובמערב אל מורדות צפון השומרון והשרון עד לים.

בעלי חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קשת במעוז צבי

במרחב חיים בעל חיים רבים ביניהם עדר צבאים ארץ ישראלי, זאבים, קינונים של עופות דורסים, עיט צפרדעים, חיוויאי, כוס החורבות, אוח, בעונת הנדידה ניתן לצפות בנדידת עגורים וחסידות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ חגי הוברמן, כנגד כל הסיכויים, הוצאת ספריית נצרים עמ' 420.
  2. ^ דביר רביב, אלינסון נתנאל, המדריך למטייל בשומרון לב ההר וצפון השומרון, עמ' 252