מעיל (בגד כהונה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מעיל
Meil2.jpg
שחזור של ה'מעיל' שנוצר על ידי מכון המקדש
מיוצר מ תכלת, רימונים ופעמוני זהב בשוליים
חלק גוף פלג גוף עליון
חלק מ בגדי כהונה של כהן גדול

המעיל היה אחד משמונת בגדי הכהונה אותם לבש הכהן הגדול במשכן ובבית המקדש.

צורת המעיל[עריכת קוד מקור | עריכה]

תיאורו של המעיל בתורה מופיע בפרשת תצוה שבספר שמות, פרק כ"ח, פסוקים ל"א-ל"ה:

וְעָשִׂיתָ אֶת מְעִיל הָאֵפוֹד כְּלִיל תְּכֵלֶת. וְהָיָה פִי רֹאשׁוֹ בְּתוֹכוֹ, שָׂפָה יִהְיֶה לְפִיו סָבִיב, מַעֲשֵׂה אֹרֵג כְּפִי תַחְרָא יִהְיֶה לּוֹ, לֹא יִקָּרֵעַ.
וְעָשִׂיתָ עַל שׁוּלָיו רִמֹּנֵי תְּכֵלֶת וְאַרְגָּמָן וְתוֹלַעַת שָׁנִי עַל שׁוּלָיו סָבִיב, וּפַעֲמֹנֵי זָהָב בְּתוֹכָם סָבִיב. פַּעֲמֹן זָהָב וְרִמּוֹן, פַּעֲמֹן זָהָב וְרִמּוֹן, עַל שׁוּלֵי הַמְּעִיל סָבִיב. וְהָיָה עַל אַהֲרֹן לְשָׁרֵת, וְנִשְׁמַע קוֹלוֹ בְּבֹאוֹ אֶל הַקֹּדֶשׁ לִפְנֵי ה' וּבְצֵאתוֹ, וְלֹא יָמוּת.

בצורת המעיל נחלקו המפרשים, יש אומרים שהוא הקיף את הגוף מסביב ורק לפניו היה פתוח ולא היו לו שרוולים[1]. ויש אומרים שהיה בגד סגור (כמו הכתונת) עם שרוולים[2]. אחרים סוברים שהיה חתיכת בד מלבנית שבאמצעה חור להכניס את הראש כך שהבד השתלשל מלפנים ומאחור עד לכף הרגל אך לא היה מחובר בצדדים[3].

המעיל היה עשוי כולו מבד ארוג צבוע בצבע תכלת. למעלה שפתו היה כפולה כדי שלא יקרע תוך כדי הוצאת או הכנסת ראש הכהן הגדול דרך החור.

בשולי המעיל היו פעמונים ורימונים, וכאשר הכהן הגדול היה נכנס למקדש לעבוד, נשמעו הפעמונים. המפרשים נחלקו בכוונת הפסוק: "וּפַעֲמֹנֵי זָהָב בְּתוֹכָם". יש מי שאומר שהכוונה שבין כל שני רימונים היה פעמון (רש"י), ויש מי שאומר שבתוך כל רימון היה פעמון (רמב"ן). על פי הכתוב, מטרת פעמוני המעיל הייתה להודיע על בואו של הכהן הגדול למשכן על ידי צלצול הפעמונים שבתחתית המעיל.

אזכורים נוספים למעיל במקרא[עריכת קוד מקור | עריכה]

המעיל מופיע במקרא כבגד חשוב שלבשו אותו מלכים, נסיכים ואנשים חשובים נוספים.

על שמואל הנביא מספור שאמו הייתה עושה לו מעיל כל שנה: "וּמְעִיל קָטֹן תַּעֲשֶׂה לּוֹ אִמּוֹ וְהַעַלְתָה לוֹ מִיָּמִים יָמִימָה בַּעֲלוֹתָהּ אֶת אִישָׁהּ לִזְבֹּחַ אֶת זֶבַח הַיָּמִים" (שמואל א' פרק ב' פסוק י"ט), וגם אחרי מותו נאמר שבעלת האוב מעין דור ראה אותו כ: "אִישׁ זָקֵן עֹלֶה וְהוּא עֹטֶה מְעִיל" (שמואל א' פרק כ"ח פסוק י"ד)

על שאול המלך מסופר שהיה לבוש במעיל: "וַיָּקָם דָּוִד וַיִּכְרֹת אֶת כְּנַף הַמְּעִיל אֲשֶׁר לְשָׁאוּל בַּלָּט" (שמואל א פרק כ"ד, פסוק ד').

על דוד המלך מסופר שהיה לבוש במעיל: "וְדָוִיד מְכֻרְבָּל בִּמְעִיל בּוּץ" (דברי הימים א פרק ט"ו, פסוק כ"ז).

על יהונתן בן שאול מסופר שהיה לבוש במעיל: "וַיִּתְפַּשֵּׁט יְהוֹנָתָן אֶת הַמְּעִיל אֲשֶׁר עָלָיו וַיִּתְּנֵהוּ לְדָוִד" (שמואל א פרק י"ח, פסוק ד').

על תמר בת דוד מסופר שהייתה לבושה במעיל: "וְעָלֶיהָ כְּתֹנֶת פַּסִּים כִּי כֵן תִּלְבַּשְׁןָ בְנוֹת הַמֶּלֶךְ הַבְּתוּלֹת מְעִילִים" (שמואל ב פרק י"ג, פסוק י"ח).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]