מערכת הוכחת סיכון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: לשון, הערך תורגם מאנגלית, אך המושגים הכלכליים של המטבעות המבוזרים כנראה לא תורגמו טוב.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: לשון, הערך תורגם מאנגלית, אך המושגים הכלכליים של המטבעות המבוזרים כנראה לא תורגמו טוב.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.

מערכת הוכחת סיכוןאנגלית: Proof of stake‏ (PoS)) היא מערכת המאפשרת למשתתפים רבים להגיע יחד להחלטה משותפת באופן מבוזר, גם אם אינם בהכרח מכירים וסומכים זה על זה, כאשר תהליך קבלת ההחלטות מתחשב בכמות האחזקות של כל משתתף בנכס מסוים, כלומר נותן משקל רב יותר לאלו שיש ברשותם כמות גדולה יותר של הנכס. בהשוואה למערכות הוכחת עבודה, מערכות הוכחת סיכון נזקקות לפחות משאבי חישוב, ולכן נחשבות יותר חסכוניות באנרגיה.

מטבעות מבוזרים עושים שימוש במערכות כאלו. המטבע הראשון שאימץ מערכת שכזו היה Peercoin (אנ'), בשנת 2012.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

כדי שעסקת בלוקצ'יין תוכר, היא חייבת להתווסף לבלוקצ'יין. הוספה זו מבוצעת על ידי מאמתים, אשר ברוב הפרוטוקולים מתוגמלים על כך.[1] על מנת שהבלוקצ'יין יישאר מאובטח, עליו להיות בעל מנגנון שמונע ממשתמש או קבוצה זדוניים להשתלט על האימות. מערכת הוכחת סיכון עושה זאת בכך שהיא דורשת מהמאמתים להחזיק כמות מסוימת של אסימוני בלוקצ'יין, דבר שמחייב תוקפים פוטנציאליים לרכוש חלק גדול מהאסימונים בבלוקצ'יין כדי להתקיף.[2]

מערכת הוכחת עבודה, מנגנון קונצנזוס נפוץ נוסף, משתמשת באימות של יכולת חישובית לצורך עימות עסקאות, דבר שדורש מתוקף פוטנציאלי להשתלט על חלק גדול מכוח החישוב של רשת המאמתים.[2] בשל כך דורשת שיטה זו כמויות גדולות של אנרגיה. מערכת הוכחת סיכון היא הרבה יותר חסכונית מבחינה זו.[3]

בשנת 2021, אילון מאסק וביל גייטס נתפסו כמי שיכולים להזיק לבלוקצ'יינים של מערכת הוכחת עבודה כמו ביטקוין ואתריום, בשל פרסום צריכת האנרגיה העצומה שלהם. לעומתם, היעילות של מטבעות מבוססי מערכת הוכחת סיכון כמו Cardano (אנ'),‏ EOS ו-Stellar (אנ') הובילה אותם להיות מכונים "מטבעות ירוקים".[4][5][6][7]

המטבע אתריום עבר למערכת הוכחת סיכון לקראת סוף 2022.[8]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ F. Saleh, Blockchain without Waste: Proof-of-Stake, The Review of Financial Studies, ‏7 ביולי 2020 (באנגלית)
  2. ^ 1 2 Paolo Tasca, A Taxonomy of Blockchain Technologies: Principles of Identification and Classification, Ledger, ‏15 בפברואר 2019 (באנגלית)
  3. ^ Rong Zhang, Wai Kin (Victor) Chan, Evaluation of Energy Consumption in Block-Chains with Proof of Work and Proof of Stake, Journal of Physics: Conference Series, ‏2020 (באנגלית)
  4. ^ Kevin Leyes, Elon Musk's Tweet Radically Changed the Crypto Game. Here's What You Need to Know., Entrepreneur, ‏15 ביוני 2021 (באנגלית)
  5. ^ Sorkin, Andrew Ross, Why Bill Gates is worried about Bitcoin, הניו יורק טיימס, ‏9 במרץ 2021 (באנגלית)
  6. ^ Joanna Partridge, Bitcoin price back above $40,000 after Elon Musk comments, הגרדיאן, ‏14 ביוני 2021 (באנגלית)
  7. ^ Kaplan, Ezra, Cryptocurrency goes green: Could 'proof of stake' offer a solution to energy concerns?, NBC, ‏25 במאי 2021 (באנגלית)
  8. ^ Ethereum devs confirm the perpetual date for The Merge, Cointelegraph (באנגלית)