מערכת הוכחת סיכון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: הערך תורגם מאנגלית, אך המושגים הכלכליים של המטבעות המבוזרים כנראה לא תורגמו טוב.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

מערכת הוכחת סיכוןאנגלית: Proof of stake‏ (PoS)) היא מערכת מנגנון של מנגנוני קונצנזוס (אנ') לבלוקצ'יין, שעובדים על ידי בחירת מאמתים ביחס לכמות האחזקות שלהם במטבע המבוזר המשויך. בשונה מהשיטה הקלאסית של בלוקצ'יין שעובדת על מערכת הוכחת עבודה, מערכת הוכחת סיכון לא מתמרצת כמויות גדולות של צריכת אנרגיה. השימוש הראשון במערכת הוכחת סיכון במטבעות מבוזרים היה המטבע Peercoin (אנ') בשנת 2012. הבלוקצ'יין הגדול ביותר של מערכת הוכחת סיכון לפי "שווי שוק" הוא Cardano (אנ').

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

כדי שעסקת בלוקצ'יין תוכר, היא חייבת להתווסף לבלוקצ'יין. מאמתים מבצעים הוספה זו, ברוב הפרוטוקולים הם מקבלים פרס על כך.[1] על מנת שהבלוקצ'יין ישאר מאובטח, עליו להיות בעל מנגנון שמונע ממשתמש או קבוצה זדוניים להשתלט על רוב האימות. מערכת הוכחת סיכון עושה זאת בכך שהיא דורשת מהמאמתים לקבל כמות מסוימת של אסימוני בלוקצ'יין, מה שמחייב תוקפים פוטנציאליים לרכוש חלק גדול מהאסימונים בבלוקצ'יין כדי להתקיף.[2]

מערכת הוכחת עבודה, עוד מנגנון קונצנזוס נפוץ, משתמשת באימות של יכולת חישובית לצורך עימות עסקאות, מה שדורש מתוקף פוטנציאלי להשתלט על חלק גדול מכוח החישוב של רשת המאמתים.[2] שיטה זו דורשת כמויות גדולות של אנרגיה. מערכת הוכחת סיכון היא הרבה יותר חסכונית מבחינה זו.[3]

בשנת 2021, אילון מאסק וביל גייטס נתפסו כמי שיכולים להזיק לבלוקצ'יינים של מערכת הוכחת עבודה כמו ביטקוין ואתריום, על ידי פרסום צריכת האנרגיה העצומה שלהם. היעילות של מטבעות מבוססי מערכת הוכחת סיכון כמו Cardano (אנ'),‏ EOS ו-Stellar (אנ') הובילה אותם להיות מכונים כ"מטבעות ירוקים".[4][5][6][7]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ F. Saleh, Blockchain without Waste: Proof-of-Stake, The Review of Financial Studies, ‏7 ביולי 2020 (באנגלית)
  2. ^ 1 2 Paolo Tasca, A Taxonomy of Blockchain Technologies: Principles of Identification and Classification, Ledger, ‏15 בפברואר 2019 (באנגלית)
  3. ^ Rong Zhang, Wai Kin (Victor) Chan, Evaluation of Energy Consumption in Block-Chains with Proof of Work and Proof of Stake, Journal of Physics: Conference Series, ‏2020 (באנגלית)
  4. ^ Kevin Leyes, Elon Musk's Tweet Radically Changed the Crypto Game. Here's What You Need to Know., Entrepreneur, ‏15 ביוני 2021 (באנגלית)
  5. ^ Sorkin, Andrew Ross, Why Bill Gates is worried about Bitcoin, הניו יורק טיימס, ‏9 במרץ 2021 (באנגלית)
  6. ^ Joanna Partridge, Bitcoin price back above $40,000 after Elon Musk comments, הגרדיאן, ‏14 ביוני 2021 (באנגלית)
  7. ^ Kaplan, Ezra, Cryptocurrency goes green: Could 'proof of stake' offer a solution to energy concerns?, NBC, ‏25 במאי 2021 (באנגלית)


קטגוריה:מטבעות מבוזרים קטגוריה:קריפטוגרפיה

P Economy.png ערך זה הוא קצרמר בנושא כלכלה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.