מערכת העצבים הסומטית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מערכת העצבים הסומטית
שיוך מערכת העצבים, set of organ components, particular anatomical entity עריכת הנתון בוויקינתונים
תיאור ב האנציקלופדיה הארמנית הסובייטית (328) עריכת הנתון בוויקינתונים
מזהים
FMA 9904 עריכת הנתון בוויקינתונים
מערכת השפה הרפואית המאוחדת C0504216 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מבוא[עריכת קוד מקור | עריכה]

מערכת העצבים הסומטית מקשרת את מערכת העצבים המרכזית עם שרירי הגוף

מערכת העצבים הסומטית היא חלק ממערכת העצבים ההיקפית ביונקים. היא כוללת סיבי עצב מוציאים (ממערכת העצבים המרכזית לכיוון הפריפריה) המוליכים את הפקודות המוטוריות מחוט השדרה וגזע המוח לשרירים, וסיבי עצב מביאים (מהפריפריה אל מערכת העצבים המרכזית) המוליכים את המידע התחושתי מהעור, השרירים ואברי החישה אל מערכת העצבים המרכזית.[1] העצבים הסומטיים מאורגנים בזוגות המשרתים את פלג הגוף הימני והשמאלי, מהם 31 זוגות של עצבים היוצאים ונכנסים מ- ואל חוט השידרה בין החוליות, ו 10 זוגות של עצבי הגולגולת המשרתים את המבנים האנטומיים שסביב הגולגולת כמו תנועות העיניים, הדיבור והבליעה, תחושת הפנים וכו' [2].

העצבים המוטוריים התחתונים (מוציאים, efferent)[עריכת קוד מקור | עריכה]

נקראים גם אלפה - מוטונוירונים, והם מהגדולים בתאי העצב שבגופנו. גוף התא נמצא בקרן הקדמית של החומר האפור בחוט השידרה, והמידע המתקבל על תאים אלה מגיע ברובו מתאים אחרים בחוט השידרה, המעבדים את הנחיות קליפת המוח המוטורית. האקסון של תאים אלה יוצא בשורש הקדמי (וונטרלי - לכיוון הבטן) של חוט השידרה, ומצטרף לאחר מרחק קצר לעצבים התחושתיים ליצור את העצב הפריפרי הסומטי במהלכו ברקמות. העצבים המוטוריים מסתיימים בסינפסות על סיבי השריר המשורטט, ומפרישים עליו אצטיל-כולין כנוירוטרנסמיטור. אלפה מוטונוירון אחד יכול לעצבב מספר סיבי שריר, במה שיוגדר כיחידה המוטורית הבסיסית לתנועה [3].

העצבים התחושתיים (מביאים, afferent)[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלו תאי עצב המוליכים מידע תחושתי מהעור והרקמות אל מערכת העצבים המרכזית. בגוף, החושים המועברים בקבוצה זו של סיבים הם מגע, טמפרטורה, כאב ותחושת המצב. לאחרונה יש הטוענים כי גם גרד הוא חוש העומד בפני עצמו. גופיפים שהתמחו בתהליך ההתמרה החושית מפוזרים בעור, בשרירים ובאיברים הפנימיים. האקסונים בעלי עובי משתנה של מיילין, בהתאמה לחוש הספציפי, והם נכנסים לחוט השידרה בקרן האחורית (גבית) ומסתיימים במערכת העצבים המרכזית. גוף התא נמצא בגנגליון האחורי, בסמוך לכניסה לחוט השידרה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Mark F. Bear, Barry W. Connors, Michael A. Paradiso, Neuroscience: Exploring the Brain, Philadelphia: Wolters Kluwer, 2016, עמ' 219-249
  2. ^ Micky A. Akinrodoye; Forshing Lui, Neuroanatomy, Somatic Nervous System, StatPearls: NIH, ‏November 7, 2022.
  3. ^ Mark F. Bear, Barry W. Connors, Michael A. Paradiso, Neuroscience: Exploring the Brain, Philadelphia: Wolters Kluwer, 2016, עמ' 456-463


ערך זה הוא קצרמר בנושא אנטומיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.