לדלג לתוכן

שלד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף מערכת השלד)
שלד
שלדי חיות שונות לרבות אדם (בקצה השמאלי העליון).
שלדי חיות שונות לרבות אדם (בקצה השמאלי העליון).
שיוך בעלי חיים עריכת הנתון בוויקינתונים
תיאור ב Desktop Encyclopedic Dictionary עריכת הנתון בוויקינתונים
מזהים
לטינית (TA98) systema skeletale עריכת הנתון בוויקינתונים
מזהה MeSH D012863 עריכת הנתון בוויקינתונים
מערכת השפה הרפואית המאוחדת C0816871 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
שלד של אדם על סוס המוצג במוזאון האוסטרלי שבסידני

שלד הוא אוסף מסודר של עצמות שנמצאות בבעלי חיים השייכים למערכת המיתרניים. השלד מאפשר את גדילת הגוף בעזרת התארכות העצמות והחלפת הסחוס בעצם. התהליך בו הופך הסחוס לעצם נקרא "התגרמות" או גם "הסתיידות" (מלשון סידן). לרוב, תהליך הגדילה מסתיים כשכל הסחוס הפנוי הופך לעצם, מעט אחרי הבגרות המינית של הפרט. השלד נועד לתמוך באיברים הפנימיים ולהגן עליהם. הוא מאפשר לבעלי החיים תנועות חדות שלא אפשריות בלעדיו.

עצמות השלד מחוברות זו לזו במפרקים בעזרת רצועות, סחוס ורקמת חיבור. לעיתים, המפרק כולל יותר משתי עצמות. חלק מהמפרקים נועדו לאפשר תנועה קלה של העצמות כגון מפרק הכתף שמאפשר תנועה בשלושה כיוונים (ימין – שמאל, למעלה – למטה וסיבוב) וחלקן נועדו לאפשר תנועה מוגבלת יותר כמו המפרק המרוחק של האגודל שמאפשר רק תנועה אחת – כיפוף האגודל למטה ולמעלה. סוג שלישי של מפרקים אינם מאפשרים תנועה כלל – כמו בגולגולת.

בהשאלה המונח מתאר את החלק הקשיח של דברים שונים או של בעלי חיים חסרי עמוד שדרה כגון: שלד חיצוני, שלד קונכייה או שלד בניין.

מערכת השלד

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מערכת השלד הנקראת לעיתים גם "המערכת המבנית" היא המערכת בגוף החולייתנים (בעלי חוליות) הכוללת את השלד, על עצמותיו ומפרקיו.

תפקידי מערכת השלד

[עריכת קוד מקור | עריכה]
לחצו עם העכבר על חלקיו השונים של האיור
עצם המצחעצם הקודקודעצם הקודקודעצם הרקהעצם הרקהעצם היתדעצם היתדעצם האףעצם היתדעצם היתדעצם הדמעותעצם הדמעותעצם הכברהעצם הכברהלסת עליונהעצם הלחיעצם הלחילסת תחתונהשינייםעמוד שדרה צוואריעמוד שדרה חזיעמוד שדרה חזיעמוד שדרה חזיעצם החזהצלעותצלעותצלעותצלעותצלעותצלעותעצם הבריחעצם הבריחעצם השכםעצם השכםעצם הזרועחישורגומדגומדעצמות שורש כף הידעצמות המסרקגליליםגליליםגליליםגליליםעצמות המסרקעצמות שורש כף הידגומדחישורעצם הזרועעמוד שדרה מותניעצם העצהאגןעצם העוקץעצם הירךפיקהשוקהשוקיתעצמות שורש הרגלעצמות המסרקגליליםגליליםעצמות המסרקעצמות שורש הרגלשוקיתשוקהפיקהעצם הירךגליליםעצמות המסרקעצמות שורש הרגלשוקיתשוקהפיקהעצם הירךגליליםעצמות המסרקעצמות שורש כף הידחישורגומדעצם הזרועאגןעצם העצהכלוב הצלעותעצם החזהעצם השכםעצם הבריחעמוד שדרה מותניעמוד השדרה החזיעמוד שדרה צוואריעמוד השדרהידית עצם החזהלסת תחתונהגולגולת

בגוף האדם הבוגר יש 206 עצמות, אם כי הוא נולד עם 270 עצמות. ההפרש נוצר בגלל הצורך לאפשר את התארכות הגוף. תינוק נולד עם עצמות קטנות המחוברות ברקמת חיבור גמישה. עם גדילת האיברים המתאימים, רקמת החיבור נעלמת ועצמות קטנות מתחברות לעצמות גדולות יותר. רקמת העצם היא המרכיב העיקרי של השלד. היא נותנת לגוף את הצורה שלו. רקמת העצם מורכבת מתאי עצם, חומר בין-תאי ומינרלים.

מבנה שלד האדם

[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלד האדם מורכב משני חלקים:

1. שלד צירי-Axial skeleton: גולגולת, עמוד השדרה, צלעות ועצם החזה.

2. שלד תוספי-Appendicular skeleton (נקרא גם "שלד גפיים"): גפיים עליונות, גפיים תחתונות, חגורת כתפיים, חגורת אגן, עצמות הפנים. יש שמשייכים את האגן לשלד הצירי הואיל ועצם העצה ועצם העוקץ (עצם הזנב) שבעמוד השדרה מהוות את הקיר האחורי בטבעת האגן.

הגו בנוי סביב ציר אנכי חלול הנקרא "עמוד השדרה". עמוד השדרה בנוי מעצמות הנקראות "חוליות". בתוך עמוד השדרה עובר חוט השדרה. למעלה מתחברת אליו הגולגולת בעזרת החוליה הראשונה (C1) שנקראת "אטלס".

מהשלד הצירי יוצאות הגפיים העליונות והתחתונות. הגפיים העליונות קצרות וחלשות יותר. הן מסתיימות בכף היד שבעזרתה יכול האדם לבצע פעולות שונות. הגפיים התחתונות מסתיימות בכפות הרגליים.

ניתן למנות את 206 עצמות השלד בדרך הבאה[1][2]:

  • 32 בכל גפה עליונה (סך הכל 64 בשתי הגפיים העליונות)
  • 31 בכל גפה תחתונה (סך הכל 62 בשתי הגפיים התחתונות)
  • 29 בגולגולת
  • 26 בעמוד השדרה (אשר חלקן הן איחוי של מספר חוליות)
  • 25 בבית החזה

שלדים בתרבות

[עריכת קוד מקור | עריכה]
"ואניטאס" של פיליפ דה שאמפן

שלד, לרבות השלד האנושי מסמל רבות את המוות. ניתן לראות שלדים וגולגולות אנושיות באומנות לאורך השנים. ממנטו מורי לדוגמה היא סוגה של יצירות אמנות שמטרתן להזכיר לבני האדם כי סופם למות והיא מכילה רבות אלמנטים חזותיים של שלדים אנושיים. האנשה של המוות מקובלת היא שלד אנושי עם חרמש בידו. שלד מהלך הוא אל-מת המופיע רבות בסיפורי אימה ובמשחקי מחשב.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ ראו e.a. april, anatomy, ניו יורק, 1983, עמ' 13.
  2. ^ ספירת העצמות אינה קבועה שכן ניתן למצוא שונות בין אנשים (למשל זוג צלעות נוסף או חסר), וכן ניתן למנות בדרכים שונות את העצמות, למשל ספירת עצמות האגן כעצם אחת מאוחה כגון בספירה לעיל או כשלוש העצמות שמרכיבות את האגן.