שלד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף מערכת השלד)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שלד של אדם על סוס המוצג במוזאון האוסטרלי שבסידני

שלד הוא אוסף של עצמות שנמצאות בבעלי חיים השייכים למערכת המיתרניים. השלד מאפשר את גדילת הגוף בעזרת התארכות העצמות והחלפת הסחוס בעצם. התהליך בו הופך הסחוס לעצם נקרא "התגרמות" או גם "הסתיידות" (מלשון סידן). לרוב, תהליך הגדילה מסתיים כשכל הסחוס הפנוי הופך לעצם, מעט אחרי הבגרות המינית של הפרט. השלד נועד לתמוך באיברים הפנימיים ולהגן עליהם. הוא מאפשר לבעלי החיים תנועות חדות שלא אפשריות בלעדיו.

עצמות השלד מחוברות זו לזו במפרקים בעזרת רצועות, סחוס ורקמת חיבור. לעתים, המפרק כולל יותר משתי עצמות. חלק מהמפרקים נועדו לאפשר תנועה קלה של העצמות כגון מפרק הכתף שמאפשר תנועה בשלושה כיוונים (ימין - שמאל, למעלה - למטה וסיבוב) וחלקן נועדו לאפשר תנועה מוגבלת יותר כמו המפרק המרוחק של האגודל שמאפשר רק תנועה אחת - כיפוף האגודל למטה ולמעלה. סוג שלישי של מפרקים אינם מאפשרים תנועה כלל - כמו בגולגולת.

מערכת השלד[עריכת קוד מקור | עריכה]

מערכת השלד הנקראת לעתים גם "המערכת המבנית" היא המערכת בגוף החולייתנים (בעלי חוליות) הכוללת את השלד, על עצמותיו ומפרקיו.

תפקידי מערכת השלד[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלד האדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לחצו עם העכבר על חלקיו השונים של האיור
עצם המצח עצם הקודקוד עצם הקודקוד עצם הרקה עצם הרקה עצם היתד עצם היתד עצם האף עצם היתד עצם היתד עצם הדמעות עצם הדמעות עצם הכברה עצם הכברה לסת עליונה עצם הלחי עצם הלחי לסת תחתונה שיניים עמוד שדרה צווארי עמוד שדרה חזי עמוד שדרה חזי עמוד שדרה חזי עצם החזה צלעות צלעות צלעות צלעות צלעות צלעות עצם הבריח עצם הבריח עצם השכם עצם השכם עצם הזרוע חישור גומד גומד עצמות שורש כף היד עצמות המסרק גלילים גלילים גלילים גלילים עצמות המסרק עצמות שורש כף היד גומד חישור עצם הזרוע עמוד שדרה מותני עצם העצה אגן עצם העוקץ עצם הירך פיקה שוקה שוקית עצמות שורש הרגל עצמות המסרק גלילים גלילים עצמות המסרק עצמות שורש הרגל שוקית שוקה פיקה עצם הירך גלילים עצמות המסרק עצמות שורש הרגל שוקית שוקה פיקה עצם הירך גלילים עצמות המסרק עצמות שורש כף היד חישור גומד עצם הזרוע אגן עצם העצה כלוב הצלעות עצם החזה עצם השכם עצם הבריח עמוד שדרה מותני עמוד השדרה החזי עמוד שדרה צווארי עמוד השדרה ידית עצם החזה לסת תחתונה גולגולתHuman skeleton front.heb.PNG
אודות התמונה

בגוף האדם הבוגר יש 206 עצמות, אם כי הוא נולד עם 270 עצמות. ההפרש נוצר בגלל הצורך לאפשר את התארכות הגוף. תינוק נולד עם עצמות קטנות המחוברות ברקמת חיבור גמישה. עם גדילת האיברים המתאימים, רקמת החיבור נעלמת ועצמות קטנות מתחברות לעצמות גדולות יותר. רקמת העצם היא המרכיב העיקרי של השלד. היא נותנת לגוף את הצורה שלו. רקמת העצם מורכבת מתאי עצם, חומר בין-תאי ומינרלים.

מבנה שלד האדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלד האדם מורכב משני חלקים:

1. שלד צירי-Axial skeleton: גולגולת, עמוד השדרה, צלעות ועצם החזה.

2. שלד תוספי-Appendicular skeleton (נקרא גם "שלד גפיים"): גפיים עליונות, גפיים תחתונות, חגורת כתפיים, חגורת אגן, עצמות הפנים. יש שמשייכים את האגן לשלד הצירי הואיל ועצם העצה ועצם העוקץ (עצם הזנב) שבעמוד השדרה מהוות את הקיר האחורי בטבעת האגן.

הגו בנוי סביב ציר אנכי חלול הנקרא "עמוד השדרה". עמוד השדרה בנוי מעצמות הנקראות "חוליות". בתוך עמוד השדרה עובר חוט השדרה. למעלה מתחברת אליו הגולגולת בעזרת החוליה הראשונה (C1) שנקראת "אטלס".

מהשלד הצירי יוצאות הגפיים העליונות והתחתונות. הגפיים העליונות קצרות וחלשות יותר. הן מסתיימות בכף היד שבעזרתה יכול האדם לבצע פעולות שונות. הגפיים התחתונות מסתיימות בכפות הרגליים.

ניתן למנות את 206 עצמות השלד בדרך הבאה[1][2]:

  • 32 בכל גפה עליונה (סך הכל 64 בשתי הגפיים העליונות)
  • 31 בכל גפה תחתונה (סך הכל 62 בשתי הגפיים התחתונות)
  • 29 בגולגולת
  • 26 בעמוד השדרה
  • 25 בבית החזה

שלדים בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

"ואניטאס" של פיליפ דה שאמפיין

שלד, לרבות השלד האנושי מסמל רבות את המוות. ניתן לראות שלדים וגולגולות אנושיות באומנות לאורך השנים. ממנטו מורי לדגומה היא לסוגה של יצירות אמנות שמטרתן להזכיר לבני האדם כי סופם למות והיא מכילה רבות אלמנטים חזותיים של שלדים אנושיים. האנשה של המוות מקובלת היא שלד אנושי עם חרמש בידו. שלד מהלך הוא אל-מת המופיע רבות בסיפורי אימה ובמשחקי מחשב.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ראו e.a. april, anatomy, ניו יורק, 1983, עמ' 13.
  2. ^ ספירת העצמות אינה קבועה שכן יש למצוא שונות בין אנשים (למשל זוג צלעות נוסף או חסר), וכן ניתן למנות בדרכים שונות את העצמות, למשל ספירת עצמות האגן כעצם אחת מאוחה כגון בספירה לעיל או כשלוש העצמות שמרכיבות את האגן.