מעשה בחמישה בלונים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מעשה בחמישה בלונים
מעשה בחמישה בלונים.png
מידע כללי
מאת מרים רוֹת
איורים אוֹרה אַיָּל
שפת המקור עברית
תורגם לשפות ערבית, קוריאנית[1]
סוגה ספר ילדים
הוצאה
הוצאה ספרית פועלים (סדרת פשוש)
תאריך הוצאה תשל"ד1974
מספר עמודים 32
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 002071471

מעשה בחמישה בלונים הוא ספר ילדים מאת מרים רוֹת שיצא לאור בשנת 1974, מלווה באיוריה של אוֹרה אַיָּל. הספר זכה לפופולריות רבה והפך לקלאסיקה של ספרות הילדים הישראלית. הוא זכה בפרס "אות החיוך" של יוניצ"ף.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר עוסק בחמישה ילדים המקבלים כל אחד בלון מאמא של רותי – בלון כחול לרותי, צהוב לרון, סגול לסיגלית, ירוק לאורי ואדום לאלון. במהלך הספר מתפוצצים כל בלוניהם של הילדים, מלבד זה של אלון שהרוח סחפה מעבר לטווח הישגם של הילדים. הילדים מסתכלים מעלה אל הבלון וקוראים ביחד: "שלום, שלום, בלון אדום".

בכל פעם שמתפוצץ אחד הבלונים, הילדים מנוחמים ומוסבר להם ש"זה סופו של כל בלון", חוץ מאורי, שהובטח לו בלון אחר. כל בלון התפוצץ מסיבה אחרת:

  • הבלון של אורי נדקר בקוציו של שיח-ורדים בזמן שאורי שיחק בו כמו בכדור.
  • הבלון של רון התפוצץ אחרי שנופח יותר מדי, לאחר שרון ביקש מאביו שינפח אותו עד שיהיה "גדול כמו השמש".
  • הבלון של סיגלית התפוצץ כשנשרט בציפורניה של מיצי, חתולתה של סיגלית.
  • הבלון של רותי התפוצץ כי מחצה אותו בחיבוק מתוך רצון להגן עליו.

משמעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בראיון שנערך עמה בערוב ימיה אמרה רות:

"הבלונים הם החלומות והחלומות מתנפצים. רק אחד נשאר: הבלון האדום. ואני לא יודעת איפה הוא. הרוח נשאה אותו, תרתי משמע, והוא ממשיך לרחף. לאן שהרוח תישא אותי, לשם אגיע."

מירי ברוך, סודות של סופרים, הוצאת קוראים, 2000‏[2]

עיבודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-16 בפברואר 2011 בחרו בגוגל ישראל לציין את יום הולדתה של רות. באותו יום שונה סמליל דף הבית של האתר בעברית לדודל בהשראת איוריה של אורה אייל ל"מעשה בחמישה בלונים".
תמונה זו מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.

בשנת 1992, עובד הספר לסרט ילדים שיצא על גבי קלטות בסדרת "סרטים מהספרים" של קלסיקלטת ואחר כך על DVD, הסרט הופק על ידי רחל שיין ארגמן והשתתפו בו ירון לונדון ונורית גלרון. מלבד סיפור הסיפורים "מעשה בחמישה בלונים", "הבית של יעל" ו"תירס חם" בליווי משחק כללה הקלטת גם ארבעה שירים, שניים מהם מיוחסים לסיפור אשר מהווה את שם כותרת הסרט ("מעשה בחמישה בלונים") והשניים האחרים מיוחסים כל אחד לסיפורים האחרים. בנוסף כלל הסרט גם קטע ובו ניסו הילדים אשר השתתפו בו למצוא לאת-חפירה, חישוק וכיסא שימושים נוספים מלבד המקוריים וקטע בו הודגם פיסול בבלונים (שכן הסיפור המרכזי בסרט הוא, כאמור, "מעשה בחמישה בלונים"). בשנת 2020 עובד הספר לפרסומת לאינטרנט של חברת הכבלים "הוט".

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מירי ברוך, "פירורים של עצב בעוגת החיים", הד הגן, 65, 1 (2000), 26–31. ("עיון פואטי בשלושה מספריה של מרים רות: "מעשה בחמישה בלונים", "תירס חם" ו"הבית של יעל")

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Tale of Five Balloons באתר המכון לתרגום ספרות עברית.
  2. ^ עדנה קרמר, "שלום, שלום בלון אדום", "הדף הירוק", עמ' 21, 25 במרץ 2010