מפלגת גשר (1996)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
גשר
Gesher Party Logo.png
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מייסד דוד לוי עריכת הנתון בוויקינתונים
מנהיגים דוד לוי
תאריך ייסוד 11 במרץ 1996 עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך פירוק 2007 עריכת הנתון בוויקינתונים
אפיון מפלגת ימין-מרכז חברתית
אידאולוגיות שמרנות ליברלית, ציונות עריכת הנתון בוויקינתונים
כנסות 13, 14, 15
ממשלות 27, 28, 29
שיא כוחה 5 מנדטים (הכנסת ה-14)
רשימה פוליטית הליכוד-גשר-צומת
ישראל אחת
נוצרה מתוך הליכוד
התמזגה לתוך הליכוד
מיקום במפה הפוליטית ימין-מרכז
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

מפלגת גשר ובשמה המלא תנועת גשר - תנועה לאומית חברתית הוקמה כמפלגה עדתית חברתית בשלהי הכנסת ה-13, בידי דוד לוי, שפרש מהליכוד עם דוד מגן ב-11 במרץ 1996. ב-25 בדצמבר 2018 הודיעה בתו של דוד לוי, אורלי לוי אבקסיס, על הקמת מפלגת חדשה בעלת שם זהה.[1]

לקראת בחירות לכנסת ה-14 התאחדה עם הליכוד וצומת במסגרת רשימת הליכוד-גשר-צומת. לאחר מכן פרשה מהממשלה ומן האיחוד והתכוננה לריצה עצמאית ואף רצה בצורה עצמאית בבחירות לרשויות המקומיות ב-1998.

ב-23 בפברואר 1999 התרחש פילוג בסיעה: דוד מגן פרש מהסיעה המשותפת וחבר לחברי כנסת מהליכוד צומת והעבודה בהקמת סיעת "ישראל במרכז" (מפלגת המרכז). מיכאל קליינר חבר לחברי כנסת מהליכוד בהקמת סיעת חרות. חברי גשר הנותרים פרשו והקימו את סיעת גשר.

בבחירות לכנסת בשנת 1999 התאחדה עם מפלגת העבודה ומפלגת מימד במסגרת ישראל אחת. לאחר מכן פרשה גם ממנה ומן הממשלה ויצרה סיעה חדשה בכנסת בת שלושה מנדטים.

ב-7 במרץ 2001 פרשו חברי גשר מישראל אחת. ב-8 באפריל 2002 נכנסה גשר לממשלת שרון, אך פרשה ממנה לאחר שלושה חודשים וחצי.

לקראת הבחירות לכנסת ה-16, פרש דוד לוי מראשות המפלגה ועבר לליכוד בצעד שגרם לחילוקי דעות רבים בקרב חברי המפלגה. באספה שהתקיימה על ידי חברי המפלגה בעקבות המעבר, נבחרה אתי שירז, שעמדה עד אז בראש מטה ההסברה במפלגה, לעמוד בראש במקומו של לוי. רשימה בראשותה, עם שישה מתמודדים (כולל שירז), הוגשה לוועדת הבחירות המרכזית, בצעד שדווח בתקשורת כמפתיע.[2] דוד לוי הגיב בעתירה הקוראת למנוע מחברי המפלגה מלקיים את "גשר", וביקש לפרק את המפלגה. בפסק דין של נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב נקבע כי המפלגה לא תוכל להתמודד בבחירות לכנסת ה-16[3] והחלטה זו נותרה על כנה גם לאחר ערעור שהוגש לבית המשפט העליון.[4][5] המאבק על שימור המבנה המפלגתי נמשך זמן רב לאחר הבחירות. בעוד דוד לוי ותומכיו ביקשו לפרק את "גשר" ולהתייחס למעברו כאל היטמעות המפלגה כולה בליכוד, שירז ושאר חברי המפלגה נאבקו למען המשך קיומה הפוליטי ופעילותה הציבורית, אם כי במתכונת חדשה, לטובת קידום הערכים החברתיים שעל בסיסם הוקמה. לאחר שהוגשה בקשה לפירוק המפלגה, בתום מאבק המשפטי שארך מספר שנים לאחר מכן, החליט בית המשפט לאשר את הפירוק והמפלגה חדלה מלהתקיים.[6]

דוד לוי אמנם נבחר לכהן בכנסת ה-16 אך בבחירות לכנסת השבע עשרה לא זכה למקום ריאלי ברשימת הליכוד לכנסת ונעלם מן הזירה הפוליטית.

לאחר ההכרזה על הקדמת הבחירות לכנסת העשרים ואחת, חברת הכנסת אורלי לוי-אבקסיס הודיעה ב-25 בדצמבר 2018 על שם מפלגתה החדשה כשם מפלגת אביה "גשר".

נציגי המפלגה בכנסת[עריכת קוד מקור | עריכה]

כנסת מנדטים חברי כנסת הערות
הכנסת ה-13

(1992)

2 / 120
דוד לוי, דוד מגן
  • הסיעה הוקמה במרץ 1996 לאחר שדוד לוי ודוד מגן פרשו מהליכוד.
הכנסת ה-14

(1996) במסגרת הליכוד-גשר-צומת

5 / 120

(מתוך 32 לרשימה כולה)

דוד מגן, דוד לוי, מקסים לוי, יהודה לנקרי, מיכאל קליינר
הכנסת ה-15

(1999) במסגרת ישראל אחת

2 / 120
(מתוך 26 לרשימה כולה)
דוד לוי, מקסים לוי, מרדכי משעני

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]