מפלגת הדרך הנכונה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מפלגת הדרך הנכונה
Doğru Yol Partisi
מדינה טורקיה עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות 1983 – מאי 2007 (כ־24 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
אידאולוגיות ליברליזם כלכלי, שמרנות
מטה אנקרה עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום במפה הפוליטית מרכז-ימין
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מפלגת הדרך הנכונה (טורקית Doğru Yol Partisi, DYP) היא מפלגה ימנית-שמרנית וחילונית בטורקיה אשר קמה ב-1983 ושלטה במדינה במהלך שנות התשעים. המפלגה נחשבת לממשיכת דרכן של המפלגה הדמוקרטית ו"מפלגת הצדק", וב-27 במאי 2007 שבה ושינתה את שמה ל"מפלגה הדמוקרטית".

מפלגת הצדק בראשות סוליימאן דמירל שלטה בטורקיה עד ההפיכה הצבאית השלישית במדינה ב-1980. מיד לאחר ההפיכה נאסר קיומן של כל המפלגות בטורקיה, ועם ביטול האיסור הקים דמירל את "מפלגת הדרך הנכונה" שהייתה מפלגת המשך ל"מפלגת הצדק" ואף אימצה את לוגו הסוס של האחרונה. עם זאת המפלגה נותרה באופוזיציה עד 20 בנובמבר 1991, עת ניצחה בבחירות ודמירל הקים את הממשלה הראשונה בראשות המפלגה (לו עצמו הייתה זו הכהונה השביעית במספר). עם מותו הפתאומי של טורגוט אזאל, נשיא טורקיה השמיני ב-1993, מונה דמירל בידי האספה הלאומית הגדולה של טורקיה לנשיא התשיעי, ואת מקומו בראשות המפלגה ובראשות הממשלה תפסה טנסו צ'ילר שהייתה לאישה הראשונה בתולדות המדינה שכיהנה כראש ממשלה. צ'ילר עמדה בראשן של שלוש ממשלות, עד שהמפלגה הפסידה בבחירות שנערכו בסוף 1995, וב-6 במרץ 1996 מסרה צ'ילר את השלטון לידי מסוט ילמז מ"מפלגת המולדת". המפלגה לקחה חלק בשתי ממשלות קואליציה עד שנת 1997 ומאז לא שבה לקחת חלק בשלטון במדינה. צ'ילר עצמה פרשה מהנהגת המפלגה ב-2002.

לקראת הבחירות שנערכו בטורקיה ב-2007 הוכרז כי המפלגה תתאחד עם "מפלגת המולדת" ויחד יקראו "המפלגה הדמוקרטית", אולם האיחוד לא יצא אל הפועל, וב-27 במאי 2007 שינתה רק "מפלגת הדרך הנכונה" את שמה למפלגה הדמוקרטית. בבחירות שנערכו ב-22 ביולי 2007 לא עברה המפלגה את אחוז החסימה ונותרה ללא ייצוג כמפלגה באספה הלאומית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]