מפלגת העבודה הדמוקרטית (ברזיל)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מפלגת העבודה הדמוקרטית
Partido Democrático Trabalhista
מדינה ברזיל עריכת הנתון בוויקינתונים
מייסד לאונל בריזולה עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות 17 ביוני 1979 – הווה (44 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
אידאולוגיות סוציאל-דמוקרטיה, מדינת לאום מדינתית, פופוליזם שמאלני, labourism עריכת הנתון בוויקינתונים
מטה ריו דה ז'ניירו עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום במפה הפוליטית שמאל-מרכז עריכת הנתון בוויקינתונים
ארגונים בינלאומיים האינטרנציונל הסוציאליסטי עריכת הנתון בוויקינתונים
www.pdt.org.br
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מפלגת העבודה הדמוקרטית (פורטוגזית: Partido Democrático Trabalhista) ובראשי תיבות - PTD, היא מפלגת שמאל בברזיל. המפלגה נוסדה בזמן המשטר הצבאי בברזיל, בשנת 1979, על ידי המנהיג השמאלי לאונל בריזולה, בניסיון לארגן את כוחות השמאל בברזיל, לקראת סיום משטרה של הכת הצבאית. המפלגה הצטרפה לאינטרנציונל הסוציאליסטי בשנת 1986.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המפלגה הייתה באופן היסטורי חלק ממפלגת העבודה הברזילאית שהוקמה על ידי הנשיא ז'טוליו ורגאס בשנת 1945. מנהיגה ההיסטורי של המפלגה, לאונל בריזולה, היה שייך להנהגת מפלגת העבודה, והיה גיסו ושותפו הפוליטי הבכיר של הנשיא ז'ואו גולאר ששלט בברזיל בין 1962 ל-1964. כיום המדובר במפלגות נפרדות, כאשר "מפלגת העבודה" היא מפלגת מרכז קטנה, בעוד שמפלגת העבודה הדמוקרטית היא מפלגת שמאל בינונית.

המפלגה מאורגנת לפי מחוזות ולפי רשויות מקומיות, אך היא משתפת פעולה עם תנועות חברתיות לאומיות, כתנועת השחורים, ארגוני נשים עובדות, איגודי עובדים, ארגון הנוער הסוציאליסטי, וארגוני הסוציאליסטים הירוקים. במרכז הארצי ישנם 250 חברים, והועד הפועל של המפלגה מורכב מ-21 חברים.

המפלגה זכתה להישגה הטוב ביותר בבחירות לנשיאות, כאשר מועמדה ההיסטורי, לאונל בריזולה, השיג 17% מן הקולות בבחירות הדמוקרטיות הישירות הראשונות לנשיאות ברזיל בשנת 1989. בריזולה נכשל בניסיונו לעלות לסיבוב השני בבחירות, כאשר מועמד מפלגת הפועלים לואיז אינסיו דה סילבה קיבל תוצאה העולה בחצי אחוז על התוצאה שהשיג. דה סילבה הפסיד בבחירות אלו לפרננדו קולור דה מלו בסיבוב השני.

בבחירות האחרונות לקונגרס שנערכו באוקטובר 2002 זכתה המפלגה ב-21 מתוך 513 המושבים בבית הנבחרים, וב-5 מתוך 81 המושבים בסנאט. המפלגה שייכת לאופוזיציה כנגד משטרו של הנשיא אינסיו דה סילבה.

בבחירות האחרונות לרשויות המקומיות בברזיל, שנערכו באוקטובר 2004 זכתה המפלגה להישגים נאים, ולחמישה וחצי מיליוני קולות.

במשבר הפוליטי שפרץ בפרלמנט הברזילאי במהלך נשיאותו של דה סילבה, עברו רבים מתומכי מפלגת הפועלים למפלגת העבודה הדמוקרטית, שנתפסת כנקייה מן השחיתות שדבקה במפלגת הפועלים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]