לדלג לתוכן

מפלגת העם (מושבת טרנסוואל)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מפלגת העם
Het Volk
מדינה דרום אפריקה עריכת הנתון בוויקינתונים
מנהיגים לואי בותה,
יאן סמאטס
תקופת הפעילות 19041910 (כ־6 שנים)
אידאולוגיות לאומיות אפריקאנרית,
פיוס ושותפות עם הבריטים
התמזגה לתוך המפלגה הדרום אפריקאית
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מפלגת העםאפריקאנס: Het Volk) הייתה מפלגה פוליטית במושבת טרנסוואל בין השנים 1904 ו-1910. החל משנת 1907 ועד לשנת 1910, החזיקה המפלגה בשלטון על המושבה.

זו הייתה מפלגת ימין אפריקאנרית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפלגת העם הוקמה ב-28 בינואר 1904 בפרטוריה על ידי שני גנרלים אפריקאנרים יוצאי מלחמת הבורים השנייה - לואי בותה ויאן סמאטס. בותה נבחר להנהגת המפלגה, וסמאטס נבחר לשמש כסגנו. למרות שבותה וסמאטס נלחמו במשך שנים ארוכות עם הבריטים עת שהיו אזרחי הרפובליקה הדרום-אפריקאית, כנתיני האימפריה הבריטית הם דגלו במדיניות של פיוס ופשרה כלפי בריטניה. מעבר לתמיכה במדיניות המתונה כלפי הבריטים, ראו עצמם אנשי מפלגת העם כנושאי הייצוג הפוליטי העיקריים של האפריקאנרים בטרנסוואל.

בראשית שנת 1907 נערכו בחירות כלליות במושבה, ומפלגת העם זכתה ב-34 מתוך 69 מושבי הפרלמנט. מבין 34 חברי הפרלמנט מטעם המפלגה שבעה היו דוברי אנגלית, דבר אשר ביטא את שאיפתה של המפלגה לשיתוף פעולה עם האוכלוסייה דוברת האנגלית בטרנסוואל. לאחר שמפלגת העם חברה למפלגה בריטית מתונה בת שישה מושבים בפרלמנט לצורך הקמת קואליציה, הושבעה לבסוף ממשלה בראשות לואי בותה. בותה היה ראש הממשלה היחיד של המושבה לכל אורך תולדותיה, בעיקר עקב פירוקה המהיר. בשנת 1910, כשמונה שנים בלבד לאחר הקמתה, מוזגה מושבת טרנסוואל יחד עם שאר המושבות הבריטיות בדרום אפריקה. תחתיהן הוקם איחוד דרום אפריקה.

בשנותיה האחרונות של מושבת טרנסוואל, על רקע קולות אשר בישרו איחוד קרב, החלו אנשי המפלגה לחפש אחר שותפים להקמתה של מפלגה אשר תבטא כוחם הפוליטי במדינה הדרום אפריקאית העתידה לקום. מפלגה כזאת הוקמה לבסוף מיד עם הקמת האיחוד בשנת 1910, היא המפלגה הדרום אפריקאית. לצד חלקה של מפלגת העם במפלגה החדשה, היא הורכבה גם מהמפלגה הדרום אפריקאית ומפלגת אפריקאנר בונד ממושבת הכף ומפלגת האורנג' ממושבת נהר האורנג'. למרות שאת השם למפלגה החדשה תרמה דווקא השותפה ממושבת הכף, לאנשי מפלגת העם נודעה ההשפעה הגדולה ביותר על עיצוב המפלגה החדשה. מנהיגה של המפלגה הדרום אפריקאית היה לואי בותה, מנהיג מפלגת העם. יאן סמאטס, אשר היה כאמור האיש השני בחשיבותו במפלגת העם, העביר תפקיד דומה גם באיחוד דרום אפריקה תחת המפלגה הדרום אפריקאית ומנהיגותו של בותה. המפלגה הדרום אפריקאית החזיקה קרוב ל-15 שנה בהנהגת האיחוד. בותה היה לראש ממשלת האיחוד הראשון ושימש כתשע שנים בתפקיד זה, עד לשנת 1919. אותו ירש סמאטס, אשר כיהן כראש ממשלה למשך חמש שנים נוספות, עד לשנת 1924.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]