מפלי טוגלה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מפלי טוגלה

מפלי טוגלהאנגלית: Tugela Falls) הם מכלול של מפלים עונתיים, הנמצאים ברכס הרי דראקנסברג של הפארק הלאומי Royal Natal National Park (אנ') בפרובינציית קוואזולו-נטאל, אשר בדרום אפריקה, בקרבת הגבול עם לסוטו. המפלים נחשבים כמכלול המפלים השני בגובהו בעולם, ולפי פרשנות אפשרית הם גבוהים יותר ממפל אנחל בוונצואלה.

באופן רשמי, סך ירידת המים הכוללת בחמשת המפלים עומד על 948 מטרים, אולם בשנת 2016 משלחת מדענים מצ'כיה ביצעה מדידות חדשות, וקבעה כי למעשה גובהם הכולל של המפלים הוא 983 מטרים. הנתונים נשלחו למאגר המפלים העולמי לצורך אישור[1]. מקורו של נהר טוגלה (אנ'), שמשמעותו בשפת הזולו היא 'פתאום', הוא מישור מונט אוקס (אנ'), המשתרע על פני כמה קילומטרים מעבר למתחם האמפיתיאטרון (אנ').

סקירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המחלוקת על הגובה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש ויכוח האם מפלי טוגלה הם הגבוהים בעולם, ולא מפל אנחל כמקובל [2]. טענה זו מבוססת ככל הנראה על שני אי דיוקים לגבי הגבהים המשוערים של הנפילות בהתאמה.

רבים מאמינים עתה כי מפל אנחל אינו גבוה כפי שדווח במדידה הראשונה על ידי העיתונאית האמריקאית רות רוברטסון (אנ') בשנת 1949. הנתון המוזכר של 979 מטר תואם כמעט במדויק את ההבדל בגובה בין ראש המפלים למפגש של נהר צ'ורון (אנ'), הממוקם בערך במרחק של שני קילומטרים מבסיס Auyan Tepui (אנ') ו-1.6 קילומטר במורד הזרם מהקטע האחרון של נהר גאוג'ה (Rio Gauja), אשר יכול להיחשב למפל[2].

מפל אנחל נחשב לעיתים קרובות כבעל גובה התחלתי של 1,500 מטרים, מהם נפילה אנכית רציפה של 807 מטר, שאחריה ממשיכים המים לזרום עוד כ-0.4 קילומטר בערך, בהם אובדן הגובה קטן יחסית, עד לירידה סופית של 30 מטרים מתחת לאשד טאלוס (Talus Rapids), סמוך לנקודת התצפית המפורסמת המכונה מיראדור ליימה (Mirador Laime). לאחר מכן זורם נהר גאוג'ה עם אובדן גובה קטן מאוד, ללא שום דבר שמתקרב למפל או אפילו לאשד (cascade) לפני שהוא מתרוקן לנהר צ'ורון (Rio Churun). עם זאת, מיראדור ליימה נודע כבעל גובה של 700 מטרים, מה שמרמז כי מפלי אנחל הם בגובה כולל של כ-800 מטר בלבד (בערך גובה הנפילה הראשונה והעיקרית).

עם זאת, מפל אנחל הוא עדיין הנפילה הרציפה הגבוהה ביותר של מפל מים כלשהו בכדור הארץ (גובהם הכולל של מפלי טוגלה, אף שניתן לטעון כי ביחד הם מהווים את מכלול מפלי המים הגבוה בעולם, מתחלק על פני חמש נפילות קטנות יותר, כשהגדולה מכולם היא של 411 מטרים).

גישה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעונה המתאימה של השנה, ניתן לצפות על המפלים בקלות מהכביש הראשי של הפארק, במיוחד לאחר גשם כבד. יש אתר מחנאות לא מפותח וצריף הרים מתחת למפל.

ישנם שני שבילים המוליכים למפלי טוגלה. השביל המרהיב ביותר הוא לחלק העליון של Mont-Aux-Sources, המתחיל בחניון "The Sentinel" (דרך Phuthaditjhaba (אנ') על הכביש R57, כשעתיים נסיעה מהפארק הלאומי רויאל נטאל דרך הכביש R74, כ-90 דקות מהריסמית' (אנ') דרך R712, או 80 דקות מהפארק הלאומי גולדן גייט הרנדס (אנ'). מכאן מדובר בטיפוס קל יחסית לראש האמפיתיאטרון, אף שהוא אורך כ-4.5 עד 8 שעות הלוך ושוב, תלוי ברמת הכושר של המטיילים בו. הגישה לפסגה היא דרך שני סולמות שרשרת. זהו מסלול הטיול היומי היחיד שמוביל לראש מדרון דרקנסברג (Drakensberg escarpment). שביל נוסף למרגלות מפלי טוגלה מתחיל בפארק הלאומי רויאל נטאל (Royal Natal National Park). זהו מסלול עם שיפוע קל של שבעה קילומטרים במעלה נקיק טוגלה, המתפתל דרך יערות ילידים. החלק האחרון של הטיול למפלי טוגלה הוא boulder hop. סולם שרשרת קטן מוביל לאורך המשטח הסופי לתצפית על המפלים הגולשים במורד האמפיתיאטרון בסדרה של חמישה מפלים[3].

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מפלי טוגלה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]