מפקד האס אס והמשטרה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מפקד האס אס והמשטרהגרמנית: SS- und Polizeiführer) היה התואר שניתן לקצינים נאצים בכירים שפיקדו על יחידות גדולות של האס אס, של הגסטפו או של כוחות משטרה אחרים בגרמניה הנאצית ובשטחים הכבושים על ידה.

נושאי התואר נחלקו לשלוש דרגות שונות:

 • קצין אס אס ומשטרה (בגרמנית: SS- und Polizeiführer, ובקיצור SSPF).
 • מפקד האס אס והמשטרה (בגרמנית: Höhere SS- und Polizeiführer, ובקיצור HSSPF או HSS-PF).
 • המפקד העליון של האס אס והמשטרה (בגרמנית: Höchste SS- und Polizeiführer, ובקיצור HöSSPF).

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קציני האס אס והמשטרה הראשונים מונו בשנת 1937[1] מתוך קצינים מכהנים בתפקידי ס"ס אובראבשניט פיהרר (SS-Oberabschnitt Führer; מפקדי מחוזות בפיקוד המרכזי של האס אס). התכלית לשמה נוצר תפקיד זה הייתה שקציני האס אס והמשטרה יהוו סמכות פיקודית ישירה לכל יחידת משטרה ולכל יחידת אס אס הקיימת באזור גאוגרפי נתון, ושתהיה כפופה אך ורק להיינריך הימלר ולאדולף היטלר.

בתוך גבולות הרייך, לרוב היה הס"ס אובראבשניט פיהרר של המחוז משמש גם כמפקד האס אס והמשטרה. מחוץ לגבולות הרייך לא היה קיים התפקיד של ס"ס אובראבשניט פיהרר, ומפקדי האס אס והמשטרה נתמנו לתפקיד זה בלבד. לראשי האס אס והמשטרה שמחוץ לרייך ניתנו הקצאות נוספות, "קציני אס אס ומשטרה" (SS- und Polizeiführer) הכפופים להם, על מנת שיסייעו להם[2].

טלגרמה מפוענחת שנשלחה על ידי "HSSPF Russland Mitte" (מפקד האס אס והמשטרה במרכז רוסיה) בשנת 1942, ובה הוא מדווח על חיסול של כפר בבלארוס (מתוך דו"ח של ה-NSA[3]).

בנוסף, היו 2 קצינים שנשאו את התואר "מפקד עליון של האס אס והמשטרה" (Höchste SS und Polizeiführer). הראשון היה ס"ס אוברגרופנפיהרר קרל וולף, "המפקד העליון של האס אס והמשטרה באיטליה" (ספטמבר 1943 - מאי 1945); והשני היה ס"ס אוברגרופנפיהרר הנס-אדולף פריצמן, "המפקד העליון של האס אס והמשטרה באוקראינה" (אוקטובר 1943 - ספטמבר 1944)[4].

מפקדי האס אס והמשטרה פיקדו ישירות על מטה בו היו נציגים מרוב הענפים של האס אס, בהם משטרת הסדר (אורפ"ו), הגסטפו, יחידות גולגולת המת, האס דה ויחידות מסוימות של הואפן אס אס.

ההיסטוריון מארק ירגר תיאר אותם כך[1]:

מפקדי האס אס והמשטרה והכפופים להם, קציני האס אס והמשטרה, היו בעלי המשרות העוצמתיים (ומטילי האימה) ביותר שנוצרו על ידי הימלר.

פשעי מלחמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פענוח נוסף של טלגרמה שנשלחה על ידי "HSSPF Russland Sud" (מפקד האס אס והמשטרה בדרום רוסיה), ובה הוא מדווח על הוצאתם להורג של 1,548 יהודים (מתוך דו"ח של ה-NSA[5]).

אחד מהתפקידים הידועים ביותר לשמצה אותו מילאו מפקדי האס אס והמשטרה, הוא הפיקוד והפיקוח על האיינזצגרופן השונים שפעלו בתחום שליטתם. משמעות הדברים היא שהם היו מעורבים בנתינת פקודות להוצאתם להורג של עשרות אלפי אנשים, ולקראת סיום מלחמת העולם השנייה, כמעט כל מפקד אס אס ומשטרה שפעל בפולין ובברית המועצות היה אחראי על פשעי מלחמה. רבים ממפקדי אס אס והמשטרה שהיו מעורבים בפשעי מלחמה העדיפו להתאבד על פני נפילה בשבי.

בנוסף, מפקדי האס אס והמשטרה פיקחו על הגטאות בפולין והיו אחראים על ארגון המשלוחים למחנות ההשמדה, בעזרתו האדמיניסטרטיבית של ה-RSHA. כמו כן הם פיקדו ישירות על כוחות המשטרה והאס דה שהוצבו בגטאות לשם שמירת הסדר.

בשנים 1944-1945, רבים ממפקדי האס אס והמשטרה מונו על ידי הימלר ל"גנרלים של הואפן אס אס", ככל הנראה על מנת ליתן להם הגנה תחת עקרונות הלחימה של אמנת האג (1907)[6].

מפקדי אס אס ומשטרה נודעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפקד עליון של האס אס והמשטרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפקד האס אס והמשטרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קצין אס אס ומשטרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Ruth Bettina Birn: Die Höheren SS- und Polizeiführer. Himmlers Vertreter im Reich und den besetzten Gebieten. Düsseldorf: Droste 1986, מסת"ב 3-7700-0710-7
 • Hans Buchheim: Die SS - das Herrschaftsinstrument in Hans Buchheim, Martin Broszat, Hans-Adolf Jacobsen, Helmut Krausnick: Anatomie des SS-Staates, München 1967, מסת"ב 3-423-02915-3
 • Hans Buchheim: Die Höheren SS- und Polizeiführer, Vierteljahrshefte für Zeitgeschichte, Heft 4, 1963 (PDF)
 • Joseph Wulf: Das Dritte Reich und seine Vollstrecker. München: Saur 1978, מסת"ב 3-598-04603-0, S. 232
 • Kurt Mehner (Hrsg.): Die Waffen-SS und Polizei 1939-1945. Reihe Führung und Truppe, Band 3, 389 S., Norderstedt: K. Patzwall 1995, מסת"ב 3-931533-02-6

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 Yerger, Mark C. (1997). Allgemeine-SS: The Commands, Units, and Leaders of the General SS. Atglen, PA: Schiffer Publishing. p 22.
 2. ^ Yerger, p. 22, 52
 3. ^ Robert J. Hanyok, CENTER FOR CRYPTOLOGIC HISTORY NATIONAL SECURITY AGENCY (2005, Second Edition). "Eavesdropping on Hell: Historical Guide to Western Communications Intelligence and the Holocaust, 1939-1945". National Security Agency, United States Government. Retrieved 2011 03 20. UNITED STATES CRYPTOLOGIC HISTORY, Series IV, Volume 9 The message is on page 52 "Decrypt of Police message [National Archives and Records Administration] (NARA), RG 457, HCC, Box 1386)"
 4. ^ Yerger, p. 22-25
 5. ^ Hanyok, NSA, eavesdropping.pdf, Page 61, "German Police Decrypts, ZIP/G.P.D.353/14.9.41. Decrypt No.1 is from the Senior Commander of the SS and Police in Southern Russia to Heinrich Himmler, the Chiefs of the Order and Secret Police and the Himmler’s staff. (Source: [National Archives and Records Administration] (NARA), RG 457, Box 1386)"
 6. ^ Yerger, p. 26