מפרק שיא הכתף והבריח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מפרק שיא הכתף והבריח
שיוך synovial joint of pectoral girdle
תיאור ב האנטומיה של גריי (מהדורה 20) (315) עריכת הנתון בוויקינתונים
מזהים
לטינית (TA98) articulatio acromioclavicularis עריכת הנתון בוויקינתונים
טרמינולוגיה אנטומיקה A03.5.03.001 עריכת הנתון בוויקינתונים
TA2 (2019) 1744 עריכת הנתון בוויקינתונים
FMA 25898 עריכת הנתון בוויקינתונים
קוד MeSH A02.835.583.032 עריכת הנתון בוויקינתונים
מזהה MeSH D000173 עריכת הנתון בוויקינתונים
מערכת השפה הרפואית המאוחדת C0001208 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
כתף שמאל במבט קדמי

מפרק שיא הכתף והבריח (TA: Articulatio acromioclavicularis. מוכר גם בראשי תיבות של שמו באנגלית: ACJ) הוא אחד ממפרקי חגורת הכתף. המפרק מסווג כמפרק סינוביאלי מסוג מפרק החלקה והוא מחבר בין עצם הבריח לבין שיא הכתף (חלק מעצם השכם). מפרק שיא הכתף והבריח כולל דיסק מפרקי (Discus articularis acromioclavicularis; Discus articulationis acromioclavicularis) לא שלם, המתחיל מהלכו מחלקו העליון של המפרק לכיוון חלקו התחתון אך לא מגיע לחלק התחתון של המפרק.

התנועות האפשריות במפרק הן סיבוב בציר האורך של המפרק של שיא הכתף על פני עצם הבריח ותנועה קדימה ואחורה. התנועות במפרק שיא הכתף והבריח מלוות תנועות של עצם השכם על פני כלוב הצלעות ותנועות במפרק החזה והבריח.

המפרק מיוצב על ידי קופסית המפרק המחוזקת על ידי רצועת שיא הכתף והבריח (Ligamentum acromioclaviculare). רצועת שיא הכתף והבריח חולפת לאורך חלקה העליון של קופסית המפרק. רצועה חזקה נוספת המכונה רצועת החרטום והבריח (Ligamentum coracoclaviculare) נמצאת מחוץ למפרק ומחברת בין חלקה הצידי של עצם הבריח לזיז החרטום של עצם השכם. לרצועת החרטום והבריח שני חלקים, הרצועה הקונית (Ligamentum conoideum) והרצועה הטרפזית (Ligamentum trapezoideum).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]