מפת מושגים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מפת מושגים היא דרך גרפית להצגת קשרים בין מושגים ורעיונות מתוך טקסט או הקשורים לתחום תוכן מסוים. המפה מעודדת ארגון מידע ומסייעת להציג בצורה נגישה ונוחה כדי להביא להבנה יעילה יותר.

מיפוי של מושגים יכול להיעשות באופן אישי במהלך חשיבה או קריאת טקסט. הוא יכול להיעשות גם כחלק מפעילות קבוצתית כמו דיון או סיעור מוחות בנושא כלשהו[1]. כמו כן נוטים לשלב מפות מושגים כחלק מאמצעי ללימוד תחום מסוים.

מפת מושגים היא דרך תצוגה ספציפית, כאמור ניתן להציג קשרים בדרכים רבות כפי שלאותה בעיה יכולים להיות פתרונות רבים נכונים, ובדרך כלל לא יהיו שני פתרונות זהים לחלוטין.

שימושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפת מושגים יכולה לשמש ככלי לארגון מידע, תיעוד רעיונות, מושגים ושאלות בשלבי עבודה שונים מהתכנון ועד הביצוע. בשלב הצגת המידע שנאסף בפני קהל היעד, מפת המושגים עשויה להיות כלי שימושי להצגה ברורה של המידע[1] כדי להטמיע את הבנתו ואף לשפר את היכולת לזכור אותו, זאת משום שלעיתים קל יותר לזכור צורות גרפיות מאשר טקסט כתוב.

יתרונות חינוכיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפת מושגים היכולה לשמש לצורך הוראה של מיומנויות אורייניות כמו הבנת הנקרא.

הודות לדרך ההצגה החזותית של מפת המושגים, היא מייעלת את קליטת החומר ומקלה על אחסונו בזיכרון. בהתאם לכך היא משמשת ככלי למידה והוראה יעיל שעוזר בתהליך הלמידה וארגון הידע על ידי זיהוי מושגים בגוף הידע וארגונם בקישורים עניינים באופן היררכי.

סוגים של מפות מושגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תבנית למפת מושגים הכוללת קשרים בין מושגים שונים
מפת מושגים היררכית בצורת פירמידה המתארת את תאוריית הצרכים של אברהם מאסלו.


קיימים סוגים שונים של מפות מושגים:

 • מפת עכביש - מפת מושגים שבמרכזה נרשם הנושא המרכזי וממנו מסתעפים נושאים קשורים[1].
 • מפה היררכית - מפה שמציגה את המידע לפי דרגת החשיבות מן הגבוה לנמוך[1].
  • תרשים פירמידה - סוג של מפת מושגים היררכית בה נהוג לרשום את המושג הכולל ביותר, מושג "המפתח", במסגרת העליונה. בראש המפה ממוקמים המושגים הכוללניים יותר, מתחתיהם מושגים פחות כוללניים ולבסוף דוגמאות.
  • תרשים עץ - תרשים היררכי בעל מבנה מסתעף הדומה לזה של ענפי העץ.
 • תרשים זרימה - מפת מושגים שמציגה את המושגים בצורה ליניארית. תרשים הזרימה מאפשר גם קישור בין מושגים במיקום גבוה למושגים במיקום נמוך, תוך הצגת ההתניות למקרים אלו[1].
 • מפת ידע - מפה המתארת מצב עניינים במערכת מורכבת שאיננה מקיימת יחסים ליניאריים בתוכה ומציגה את המתחים המצויים בתוך המערכת. השימוש במפות מסוג זה נפוץ בחשיבה אסטרטגית בעולם הביטחוני[2].

ברוב סוגי המפות המושגים מוקפים במסגרת כלשהי. כמו כן, לרובן ניתן להוסיף בין המושגים מקשרים חצים עם דברי קישור המבטאים את הקשר בין המושגים.

שלבים בבניית מפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. בחירת המושגים שישתתפו במפה.
 2. סידור מושגים אלו בסדר מדורג (מהכלל אל הפרט).
 3. שרטוט קווים מקשרים בין מושגים שנראה שיש ביניהם קשר.
 4. הוספת מילות קישור על הקווים כך שיתקבלו משפטים משמעותיים (ניתן ל… תלוי ב… מורכב מ… על ידי… כדוגמת…).
 5. זיהוי אשכולות מושגים ומתן שם משמעותי לכל אשכול.
 6. שרטוט קווים המקשרים בין אשכולות (אם יש).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מפת מושגים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 3 4 5 משרד החינוך, האגף לתכנון ולפיתוח תוכניות לימודים (2009). מידענות - מתווה לפיתוח תהליכים מידעניים במהלך הלמידה של תחומי הדעת להתנהלות לומדים בסביבה עתירת מידע.
 2. ^ מתוך הערך מפת ידע, בתוך אתר דואלוג