מצה בריי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מצה בריי
מצה בריי משברים גדולים של מצה, טבולים קלות בביצה.

מצה בריייידיש[1]: מצה מעוכה או מצה מבושלת) או מַצִּיָּה או מצה מטוגנת היא מאכל אשכנזי מטוגן האופייני לחג הפסח. המרכיבים העיקריים במצה בריי הם שברי מצה וביצים.

שם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לשמה של המצה בריי גרסאות רבות, והיא קרויה לפעמים גם געפּרעגלט מצה או מצה בראן או מצה ברייט. בעברית היא נקראת לפעמים מצה מטוגנת או מצייה. בחלק מקהילות מזרח אירופה, כגון יהדות אוקראינה, נקראת געפרישטע מצה, כלומר "מצה לחה".

גרסאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מצה בריי בהכנה

את המצה בריי עושים ממצה בסגנון דומה לפרנץ' טוסט או חביתה מקושקשת או חלקה. להכנת המאכל מרטיבים שברי מצות וטובלים אותם בביצה. את הבלילה מטגנים בחמאה או בשמן צמחי למעין לביבות או כופתאות. מגישים חם או קר.

יש המחליפים את המים בחלב או מוסיפים סוכר לקבלת מאכל מתוק, אשר ניתן לצפותו באבקת סוכר, ריבה וכדומה. הגרסה המתוקה נאכלת לארוחת בוקר או ארוחת ביניים. אחרים מוסיפים מלח ופלפל שחור לקבלת מאכל מלוח, שניתן לאכלו בפני עצמו או כתוספת לארוחה בשרית. ניתן להוסיף לבלילה גם בצל או פטריות לפי טעם.

על בסיס מצה בריי, ניתן גם להכין פיצת מצה.

אלו המקפידים שלא לאכול מצה שרויה לא אוכלים מצה בריי.

ברכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החזון איש כתב שברכתו המוציא[2] וערוך השולחן כתב שברכתו מזונות.[3]

הרב אליעזר מלמד כותב שיש ספק אם טיגון הוא כבישול או כאפייה ועל כן יש לכתחילה לאכול מצה בריי בתוך סעודה.[4][5]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הערך "ברייע" במילון האנגלי-יידי של אלכסנדר הרכבי מפנה לערך "בראהע" (בגרמנית: Brau), שמשמעותו בישול. עם זאת, ייתכן כי המילה "ברייע" אינה קשורה למילה "בריי" שלפנינו, ושהמקור הוא אם כן המילה "Brei" בגרמנית שדומה יותר למילה היידית גם בהיגויה וגם במשמעותה - עיסה או מחית מעוכה.
  2. ^ מה מברכים על מצה בריי?. אחריו צידד כך גם הרב שמואל טל בספרו טל חיים (ברכות סימן כ), משום שיש לחתיכות המצות "צורת פת".
  3. ^ ערוך השולחן אורח חיים קסח, לז. וכדבריו הבין הרב דב ליאור, שהטעים כי המצה היא בקושי לחם, ולכן כשמשתנה צורתה ברכתה מזונות (מה מברכים על מצה ברייט?, אתר ישיבה, ז אייר תשס"ח).
  4. ^ יב – לחם מטוגן, קרוטונים, מצות מטוגנות, פניני הלכה
  5. ^ אמנם יש לחלק, אם מטגנים המצה בריי עם מעט שמן אין שינוי בברכה; הדיון בברכה כשמטגנים בהרבה שמן אם נחשב כמו בישול שמשנה הברכה ל"מזונות"


הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו פסיקה הלכתית.