מצה בריי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מצה בריי
מאכלים
מוצא אשכנזי
אופן הגשה עיקרית
מרכיבים עיקריים מצה, ביצה
ברכתו ראו למטה
מצה ברייט משברים גדולים של מצה, טבולים קלות בביצה

מצה בריַיטיידיש[1]: מצה מעוכה או מצה מבושלת) או ״מצהלה״ או מַצִּיָּה או מצה מטוגנת היא מאכל אשכנזי (הונגרי) מטוגן האופייני לחג הפסח. המרכיבים העיקריים במצה בריי הם שברי מצה וביצים.

שם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לשמה של המצה בריי גרסאות רבות, והיא קרויה לפעמים גם געפּרעגלט מצה או מצה בראן או מצה ברעך או מצה ברייט. בחלק מקהילות מזרח אירופה, כגון יהדות אוקראינה, נקראת געפרישטע מצה, כלומר "מצה לחה".

בעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעברית היא נקראת מצה מטוגנת או מַצִּיָּה.

גרסאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מצה בריי בהכנה

את המצה בריי עושים ממצה בסגנון דומה לפרנץ' טוסט או חביתה מקושקשת או חלקה. להכנת המאכל מרטיבים שברי מצות וטובלים אותם בביצה. את הבלילה מטגנים בחמאה או בשמן צמחי למעין לביבות או כופתאות. מגישים חם או קר.

יש המחליפים את המים בחלב או מוסיפים סוכר לקבלת מאכל מתוק, אשר ניתן לצפותו באבקת סוכר, ריבה וכדומה. הגרסה המתוקה נאכלת לארוחת בוקר או ארוחת ביניים. אחרים מוסיפים מלח ופלפל שחור לקבלת מאכל מלוח, שניתן לאכלו בפני עצמו או כתוספת לארוחה בשרית. ניתן להוסיף לבלילה גם בצל או פטריות לפי טעם.

על בסיס מצה בריי, ניתן גם להכין פיצת מצה.

מאכל דומה היו בקהילות צפון אפריקה. עם חתיכות מצות שנשארו, היו נוהגים לתבול בביצה לטגן בשמן עמוק ולהוסיף סוכר או כל תוסף אחר.

מצה גברנט[עריכת קוד מקור | עריכה]

מצה גברנט עם קוטג'
מצה גברנט במחבת סוטאג'

מצה גברנט מיידיש געברענט ( שרוף, חרוך ) או מצה מקושקשת היא מאכל מצות וביצים מסורתי לחג הפסח שהיה נהוג במזרח אירופה. בעוד שמצה בריי קלאסי מוגש כלביבה או גרסה של חביתה. מצה גבראנט היא גרסה מקושקשת בדומה לביצה מקושקשת. מוגשת לרוב עם קוטג', שמנת חמוצה או לבן

בהלכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הברכה על מצה בריי[עריכת קוד מקור | עריכה]

דעת החזון איש שברכתה המוציא[2], אולם הערוך השולחן כתב שברכתה מזונות[3]. הרב דוב ליאור כתב שמצה היא בקושי לחם, לכן כשמשתנה צורתה - ברכתה מזונות[4].

הרב אליעזר מלמד כותב שיש ספק אם טיגון הוא כבישול או כאפייה, לכן יש לכתחילה לאכלה בתוך הסעודה[5][6].

אכילת מצה בריי בפסח[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקרב המקפידים שלא לאכול מצה שרויה בפסח חלוקים המנהגים: אלו המקפידים שלא לאכול גם מצה שרויה במי פירות - אינם אוכלים בפסח מצה בריי. אולם אלו המקפידים רק על הימנעות ממצה שרויה במים - אוכלים מצה בריי שטוגנה בשמן ובביצים אך ללא מים[7].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הערך "ברייע" במילון האנגלי-יידי של אלכסנדר הרכבי מפנה לערך "בראהע" (בגרמנית: Brau), שמשמעותו בישול. עם זאת, ייתכן כי המילה "ברייע" אינה קשורה למילה "בריי" שלפנינו, ושהמקור הוא אם כן המילה "Brei" בגרמנית שדומה יותר למילה היידית גם בהיגויה וגם במשמעותה - עיסה או מחית מעוכה.
  2. ^ מה מברכים על מצה בריי?. אחריו צידד כך גם הרב שמואל טל בספרו טל חיים (ברכות סימן כ), משום שיש לחתיכות המצות "צורת פת".
  3. ^ ערוך השולחן אורח חיים קסח, לז
  4. ^ דוב ליאור, מה מברכים על מצה ברייט?, באתר "ישיבה", ז אייר תשס"ח.
  5. ^ יב – לחם מטוגן, קרוטונים, מצות מטוגנות, פניני הלכה
  6. ^ אמנם יש לחלק, אם מטגנים המצה בריי עם מעט שמן אין שינוי בברכה; הדיון בברכה כשמטגנים בהרבה שמן אם נחשב כמו בישול שמשנה הברכה ל"מזונות"
  7. ^ שולחן ערוך הרב תשובות או"ח ו ועוד


הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו פסיקה הלכתית.