מקום תחת השמש (ספר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מקום תחת השמש
A Place Among the Nations
מקום תחת השמש.jpg
כריכת הספר
מידע כללי
מאת בנימין נתניהו
שפת המקור אנגלית
הוצאה
הוצאה ידיעות אחרונות
שנת הוצאה 1995
מספר עמודים 523
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 001323414


מקום תחת השמש הוא ספר משנת 1995 מאת בנימין נתניהו, אז חבר הכנסת ויו"ר תנועת הליכוד, ולימים ראש ממשלת ישראל. בספרו מציג נתניהו מנקודת מבטו כשגריר ישראל באו"ם לשעבר את משנתו המדינית בסוגיית הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

בזמן יציאת הספר לאור הסכמי אוסלו היו בעיצומם, והספר אפשר לנתניהו שנחשב לאחד המתנגדים החריפים ביותר להסכמים אלו, להבהיר את עמדותיו בצורה ברורה ביותר.

הספר מבוסס ברובו על ספר אחר של נתניהו, "A Place Among the Nations", שנכתב בשנת 1994 בארצות הברית.

תוכן[עריכת קוד מקור | עריכה]

נתניהו נותן בספרו זה סקירה היסטורית מדינית מפורטת על יחס עמי העולם לציונות מראשית דרכה ועד לזמן כתיבת הספר. הוא מציג בתחילה את היחס האוהד של עמים רבים לציונות ויעדיה, ולאחר מכן כיצד תעמולה אנטי ציונית הצליחה להפוך את האהדה הזאת שלה זכתה הציונות בראשית המאה ה-20 להתנגדות שיטתית בסופה.

אצבע מאשימה במיוחד מפנה נתניהו אל הבריטים והערבים כגורמים הדומיננטיים ביותר להשנאת הציונות על הקהילה הבינלאומית. בנוסף לבריטים מאשים נתניהו בספרו גם את הנהגת הציונות שהפגינה לטענתו חולשה כלפי התעמולה האנטי ציונית, ומאשים במיוחד חוגים בשמאל שאף קיבלו את התעמולה הזאת ומאוחר יותר כבשו עמדות מפתח בהנהגה הציונית.

נתניהו מדגיש שאסור שמדיניותה של מדינת ישראל תותנה בהסכמת הערבים, ומזהיר כי אם תנהג כך תחדל מדינת ישראל מלהתקיים. לדעתו רוב ההנהגה הערבית בשנות ה-90 של המאה ה-20 עדיין סירבה להשלים עם הציונות ועצם קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית.

לטענתו, ההתקדמות הערבית לקראת ישראל בשנים האחרונות (נכתב ב-1995) היא בעקבות ההכרה הערבית כי בשלב זה שבו מדינת היהודים בעלת כוח צבאי משמעותי, עוצמה כלכלית ובעלת גבולות בני הגנה אינה ניתנת להשמדה וכי צריך קודם להעלים לפחות חלק מההישגים של המדינה הזו כדי להגיע אל היעד. נתניהו תוקף בחריפות את מתכנני הסכמי אוסלו שלטענתו מתעלמים מהמציאות החברתית מדינית של המזרח התיכון שבו השנאה ליהודים והקנאות עדיין שולטות. עם זאת, נתניהו בטוח כי ישראל תוכל עם הזמן לטפח יחסים עם חלקים נרחבים מהעולם הערבי, אולם בתנאי כי יחסים אלה יבואו בכפיפה אחת עם נחישות על זכויותינו כאן ועמידה על האינטרסים החיוניים למדינת ישראל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]