מקש Backspace

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מקש Backspace

מקש Backspace (⌫ Backspace, מילולית: רווח אחורי) הוא מקש מקלדת המשמש לרוב למחיקת תווים. לחיצה על המקש מזיזה את סמן התצוגה עמדה אחת לאחור, מוחקת את התו שנמצא באותו מיקום, ומעבירה אחורה בעמדה אחת את שאר הטקסט שנמצא לאחר התו המחוק.

במקור דחף את עגלת מכונת הכתיבה עמדה אחת לאחור.

המקש במכונת כתיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

השימוש הבסיסי הוא תיקון טעויות: אחרי הקלדת תו שגוי, "מוחקים" את השגיאה בעזרת שימוש בסרט מחיקה במקום סרט דיו. אחרי החזרת העגלה בעזרת מקש backspace מחליף הקלדן, בדרך כלל בעזרת הסטת מנוף מתאים את הסרט, ומקיש שוב את האות השגויה ובכך מוחק אותה, מסיט את העגלה לאחור שוב, מחזיר את סרט הדיו, ולבסוף מקליד את התו הנכון. במכונות שאינן מצוידות בסרט מחיקה, ניתן להחליף את המחיקה בעזרת "נייר נוזלי" (טיפקס ואמצעים דומים), עליו ניתן להקליד את התו הנכון.

מכונות כתיבה משוכללות יותר, ובפרט כדורית, מבצעות את כל הפעולות, עד להקשת התו הנכון באופן אוטומטי בעזרת הקשה על backspace.

במכונות כתיבה מסוימות, ניתן היה להקליד, למשל, אות a עם סימן הטעמה עילי (á) על ידי הקלדת a, ⌫ Backspace, ולאחר מכן ´. טכניקה זו היא הבסיס לשינויי ריווח כאלה בערכות תווים ממוחשבות, אך כיום תהליך זה הוחלף במידה מסוימת במנגנון שילוב הסימנים הדיאקריטיים של יוניקוד. תוכנות מסוימות כמו TeX או Microsoft Windows משתמשות בשיטה ההפוכה לסימנים דיאקריטיים, כלומר מיקום המבטא תחילה, ולאחר מכן הקלדת אות הבסיס.

המקש במקלדת המודרנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אף על פי שהמונח "רווח אחורי" הוא השם המסורתי של המקש שמוחק את התו שמשמאל לסמן, הוא עשוי להיקרא במגוון דרכים, למשל הסר (delete),[1] מחק (Erase),[2] או עם חץ מצביע שמאלה.[3] סמל ייעודי עבור "Backspace" קיים בתור U+232B ⌫ אך השימוש בו כתווית מקלדת אינו אוניברסלי לכל המקלדות.

מקש ה-Backspace נבדל ממקש Delete, בכך שבעת השימוש בעבר בכרטיסים מנוקבים היה מחורר את כל החורים כדי למחוק תו, ובמחשבים מודרניים מוחק את הטקסט שמופיע אחרי הסמן, ולא לפניו. כמו כן, מקש המחיקה פועל לעיתים קרובות כפקודה כללית להסרת אובייקט (כגון תמונה בתוך מסמך, או קובץ שלם במנהל הקבצים), בעוד שמקש ה-Backspace לרוב לא מבצע זאת.[4][5]

שימושים נפוצים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במערכות מודרניות, מקש ה-Backspace ממופה לרוב לתו המחיקה (0x7f ב-ASCII או יוניקוד), אם כי פעולת המחיקה של התו שלפני הסמן נשארת.[3]

בדפדפני אינטרנט או מנהלי קבצים, מקש Backspace משמש בדרך כלל כדי לחזור דף אחד אחורה או מעלה ברמה אחת (לתיקיית האם).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מקש Backspace בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "User Mistakes or Mac Mistakes?, Backspace vs. Delete, and It's Too Easy to Zap an Icon in the Dock". 2007.
  2. ^ OLPC Wiki. "OLPC Human Interface Guidelines/The Sugar Interface/Input Systems". אורכב מ-המקור ב-18 בינואר 2008. נבדק ב-2008-01-15. {{cite web}}: (עזרה)
  3. ^ 1 2 "9.8 Keyboard configuration". Debian Policy Manual. אורכב מ-המקור ב-2016-03-10. נבדק ב-2007-07-24.
  4. ^ "Windows keyboard shortcuts overview". נבדק ב-2016-02-09.
  5. ^ "Keyboard shortcuts for PCmanFM-QT [bug]/[Missing feature]". נבדק ב-2016-02-09.