מקש Home

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מקשי ה-Home ו-End נמצאים בסמיכות זה לזה עקב תפקודיהם ההפוכים

במקלדת מחשב, מקש Home‏(Home) הוא מקש המשמש למטרה ההפוכה ממקש End, ומוביל לראש דף אינטרנט או עמוד במחשב באופן כללי. בתוכנות מסוימות, דוגמת מעבדי תמלילים, המקש משגר את סמן הטקסט לראש השורה בה הוא נמצא. עקב פעולותיהם ההפוכות, שני המקשים Home ו-End נמצאים לרוב בסמיכות זה לזה.

במקלדות קטנות (בעיקר במקלדות תוצרת אפל) החסרות את מקש Home, ניתן ללחוץ על שילוב המקשים Fn+.

תפקוד ב-Microsoft Windows ובלינוקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

במרבית עורכי הטקסט ומעבדי התמלילים הפועלים בסביבת Microsoft Windows, ובאופן דומה גם בלינוקס, משמש המקש בעיקר לחזרה לראש השורה בה נמצא סמן הטקסט.

בדפדפני אינטרנט ותוכנות שונות המציגות טקסט לקריאה בלבד, לחיצה על המקש משמשת לחזרה לראש המסמך. הפעולה אפשרית גם בזמן עריכת טקסט; על מנת לחזור לראש המסמך בשעת עריכת טקסט יש להשתמש בקיצור המקשים Ctrl+Home.

כמו כן, ניתן להשתמש במקש לצורך סימון כל הטקסט שנמצא מראש השורה ועד המיקום בו הסמן נמצא. לצורך כך יש להשתמש בקיצור המקשים Shift+Home. כאשר מעוניינים לסמן טקסט שנמצא במסמך לקריאה בלבד, יש ללחוץ עם העכבר על המיקום ממנו רוצים לסמן, ואז להשתמש בקיצור.

במקינטוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

התנהגותו של מקש Home במקינטוש דומה להתנהגותו בסביבת חלונות אך ורק כאשר המשתמש נמצא בתוך פקד טקסט בעל שורה אחת. בתוכנות ויישומים בהם יש פקד טקסט מרובה שורות (כגון עורך טקסט או מעבד תמלילים), לחיצה על מקש Home תחזיר את המשתמש לראש המסמך, כיוון שמערכת ההפעלה מקשרת את הלחיצה על המקש לחלון הפעיל, ולא לטקסט הנקרא/נערך בתוך תיבת הטקסט. על מנת לגרום למקש להתנהג באותה צורה בה הוא מתנהג בחלונות (החזרת הסמן לראשית השורה) יש להשתמש בצירוף המקשים Home+⌘ Command.

מקש Home אינו בכל המקלדות של חברת אפל; במקרה שהמקש חסר, ניתן להשתמש בקיצור המקשים Fn+.

סימול גרפי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסמל התקני עבור מקש ה-Home הוא ⇱ (וביוניקוד: U+21F1). הסמל נקבע לפי התקן הבינלאומי ISO/IEC 9995-7 (אנ'). הסמל אינו נפוץ, ובמקלדות בהן הוא מצוי הוא מחליף את הטקסט על גבי המקש.