מרדכי לייב הכהן קמינצקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-dialog-question.svg
אנו דנים כעת בשאלה האם ערך זה עומד בקריטריונים להיכלל בוויקיפדיה. אתם מוזמנים לשפר ולהרחיב את הערך על מנת להסיר את הספקות, וכן להשתתף בדיון בדף השיחה של הערך.
הדיון אורך שבוע. אם במהלכו לא תובע תמיכה מנומקת בהשארת הערך בידי עורכת או עורך בעלי זכות הצבעה, מלבד יוצר/ת הערך, הערך יימחק (התבנית הוצבה בתאריך 21.02.2021).
רבי מרדכי לייב הכהן קמינצקי
Rav Mordechai Leib Kamenezky.jpg
לידה ה'תר"ך
פטירה 21 ביולי 1955 (בגיל 95 בערך)
ב' באב ה'תשט"ו
כינוי דער רוסישער מלמד
תלמידיו הרב שלמה זלמן אוירבך

הרב מרדכי לייב הכהן קמינצקי (ה'תר"ךב' באב ה'תשט"ו, 21 ביולי 1955) היה מלמד בישיבת עץ חיים שגר בשכונת שערי חסד בירושלים.

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבי מרדכי לייב נולד בשנת כת"ר לרבי זאב מנחם מנדל וחיה בשא קמינצקי בעיירה דרוהיצ'ין. רבי זאב מנחם מנדל היה מחבר הספר "עמק פשוט"[1] על הש"ס. רבי מרדכי לייב למד אצל המלבי"ם והוא קיבל ממנו מסורת גדולה. הוא התחתן עם פייגל רובנשטיין, בתו של הרב נפתלי רובנשטיין, ונולדו לו 13 ילדים.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדרוהיצ'ין היה הרב מרדכי לייב איש עשיר, על פי אמות המידה הללו. אך בשנת 1914, כשעבר לירושלים עם אשתו ובנו שמעון, כל כספו הפך לחסר ערך בגלל המלחמה. אז הוא החליט להיות מלמד בישיבת עץ חיים בירושלים. הוא קיבל מעט משכורות וסיומות עם פחות אוכל וריהוט. הוא חי כך למשך שארית חייו[2].

רבי מרדכי לייב הכהן קמינצקי

בירושלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבי מרדכי לייב היה החבר של הרב יעקב משה חרל"פ[3]. הם היו לומדים יחד קבלה והלכה. קרוב לרב מרדכי לייב היו גם הרב שלמה זלמן אוירבך, הרב שלום שבדרון, והרב יצחק שלמה זילברמן.

פטירתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבי מרדכי לייב נפטר ביום ב' אב, תשט"ו. הוא ספד על ידי הרב שלום שבדרון. הוא נקבר בהר המנוחות.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]