מרד אפריל (פורטוגל)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מרד אפרילפורטוגזית: Abrilada) בהיסטוריה של פורטוגל היה מרד בראשות הנסיך דום מיגל ואמו שהתרחש ב-30 באפריל 1824 בניסיון להחזיר לכס המלכות את המלוכה האבסולוטית. מרד זה בישר את המלחמות הליברליות (מלחמת האזרחים בפורטוגל 1828–1834).

ב-30 באפריל 1824, דום מיגל, הגנרליסימו של צבא פורטוגל עצר בתמיכת אמו קרלוטה ז'ואקינה מספרד, מספר מנהיגים צבאיים ואזרחיים של המדינה באשמת תמיכה בליברליזם שחולל אביו, ז'ואאו השישי, מלך פורטוגל, ואסר אותם בטירת סאו ז'ורז'ה ובמגדל בלן. דום מיגל הורה לצור על הארמון בו שהה המלך מלווה ביועצו האנגלי, גנרל ויליאם קאר ברספורד.

הסגל הדיפלומטי המוצב בפורטוגל, במיוחד השגריר הצרפתי, פעלו בניסיון לפייס בין הבן לאביו. הם השיגו הסכם לפיו הצבא נסוג חזרה למחנותיו אולם העצורים נשארו בכלא. בתחילת מאי הדיפלומטים סייעו למלך ז'ואאו השישי להגיע ולקבל מחסה באוניית קו בריטית. שם, בחסות תותחי האנייה נקט המלך בשורה של צעדים: הוא הדיח את בנו, דום מיגל, מהפיקוד על הצבא, הורה לשחרר אסירים פוליטיים ולעצור את תומכי בנו. דום מיגל עצמו אולץ לצאת לגלות בווינה (דרך צרפת), קרלוטה ז'ואקינה הושמה במאסר בית באחד הארמונות והמרידה הגיעה לסיומה.

P La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה ובנושא פורטוגל. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.