מרחבים – המרכז הרפואי לטיפול במוח ובנפש, באר יעקב/נס ציונה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סמליל המרכז הרפואי
סמליל המרכז הרפואי

המרכז הרפואי לבריאות הנפש באר יעקב - נס ציונה - מב"ן שב"ס הוא בית חולים פסיכיאטרי במרכז הארץ, שנוצר מאיחוד של שלושה אתרי אשפוז פסיכיאטרי נפרדים בנס ציונה, באר יעקב וכלא מג"ן-ניצן ברמלה (חטיבה השייכת לשירות בתי הסוהר), וכן מערך שירות קהילתי, הכולל שמונה מרפאות חוץ ברחבי האזור. המרכז הרפואי מסונף לבית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביה"ח מוביל ומיישם את הרפורמה המקיפה במערכת בריאות הנפש בישראל, שנכנסה לתוקפה בשנת 2015. בעקבות הרפורמה, האחריות הביטוחית על תחום בריאות הנפש ובכלל זה המחויבות לאספקת השירות, עברה ממשרד הבריאות אל קופות החולים. בית החולים עבר שינויים ארגוניים ומקצועיים, שכללו העמקת הקשר עם הקהילה, הקמת מערך מחלקות ומרפאות ייעודיות, כגון מחלקת נשים ואשפוז יום נשים, מחלקה ומרפאה לתחלואה כפולה, מרפאות ייעודיות לילדים ומרפאות לטיפול בחרדה ובדיכאון.

המערך הקהילתי של המרכז נועד לתת שירותים של אבחון, טיפול ומניעה בתחום בריאות הנפש בכלל האזור. הוא כולל, בנוסף למרפאות החוץ שבקמפוסים של באר יעקב ונס ציונה, גם מרפאות ברחובות (מרפאה לילדים ומרפאה לגיל הרך) רמלה, לוד, יבנה ומודיעין-מכבים-רעות. המערך הוקם בשנות ה-70 של המאה ה-20 כשהוקמה המרפאה ברחובות.

המרכז הרפואי כולל גם יחידת מחקר המבצעת מחקרים קליניים בטיפולים תרופתיים שונים. נכון להיום מתקיימים 3 מחקרים קליניים בריפוי בעיסוק ביחידת המחקר.

יחידה נוספת ייחודית הפועלת במסגרת המרכז הרפואי היא הוסטל לניצולי שואה שהוקם בשנת 2000 בקמפוס באר יעקב. בתחילה ההוסטל נוהל על ידי ה"אגודה לבריאות הציבור" ומשנת 2012 המעון צורף ומנוהל על ידי בית החולים באר יעקב.

בכלל מתקני המרכז עובדים כ-1000 איש. מנהל המרכז משנת 2015 הוא פרופסור חיליק לבקוביץ'.

בתי החולים שאוחדו תחת המרכז[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • המרכז לבריאות הנפש באר יעקב - ממוקם בבאר יעקב וכולל שמונה מחלקות אשפוז פתוחות וסגורות, בהן מחלקת שיקום ומחלקה פסיכוגריאטרית. בנוסף פועלות בו יחידות לטיפול פסיכיאטרי באמצעות ECT (נזעי חשמל) ו-TMS (גרייה מגנטית מוחית). בקמפוס באר יעקב ממוקם גם מית"ל (מרכז ייעוץ תמיכה למשפחות) המשרת את כלל המתקנים במרכז הרפואי, ונועד לתמיכה במשפחות המתמודדות עם הפרעה נפשית של אחד מבניה, בעיקר לאחר סיום אשפוזו וחזרתו לשיקום במסגרת הקהילה.
 • בית החולים הפסיכיאטרי נס ציונה - ממוקם בנס ציונה וכולל ארבע מחלקות אשפוז, בהן גם מחלקות ילדים ונוער. פועל בו גם בית הספר "דקלים" - בית ספר לחינוך מיוחד בו לומדים ילדים ונוער בגילאי 6–21 המאושפזים בבית החולים, בכיתות קטנות ובמסגרת של יום לימודים ארוך.
 • מרכז בריאות הנפש של שירות בתי הסוהר או החטיבה לפסיכיאטריה משפטית שב"ס - ממוקם בכלא מג"ן-ניצן ברמלה וכוללת מחלקה פתוחה, מחלקה סגורה ומרפאות חוץ (שירות אמבולטורי למרפאות בבתי הסוהר ברחבי הארץ). החטיבה נועדה לטיפול באסירים ובעצירים. לפיכך הצוות כולל, בנוסף לצוות רב-מקצועי הקיים בכל בית חולים פסיכיאטרי, גם בעלי תפקידים כגון קרימינולוגים קליניים הפועלים מתוקף "חוק הגנה על ציבור מפני ביצוע עבירות מין, התשס"ו-2006". עורכים הערכות מסוכנות לאסירים ששפוטים בגין עבירות מין, כחלק מהמלצה לחופשות ולוועדות שחרורים.

מתוקף אותו חוק, מב"ן מוכר גם כמרכז טיפול ייעודי לעברייני מין ובו נערכים קבוצות טיפול ייעודי לעברייני מין, וטיפולים פרטניים, משפחתיים וזוגיים. בעלי תפקיד נוספים סוהרים, צוות אחים ואחיות ומאבטחים אחראים על שמירה וביטחון במתקן. חלק מהאסירים מגיעים לאשפוז מרצון מבתי הסוהר ברחבי הארץ, וחלק מאושפזים בהוראת בתי המשפט או הפסיכיאטר המחוזי לצורך הערכה וטיפול פסיכיאטריים.

במרכז הרפואי פועלות יחידות רבות: חדרי מיון, מחלקות אשפוז פתוחות וסגורות, מחלקות לאשפוז יום, מרפאות חוץ בבית החולים ובקהילה, הוסטלים, יחידות קשר עם משפחות. יש בו כ־450 מיטות ועובדים בו מאות אנשי מקצוע, רופאים ומומחים בתחומי בריאות הנפש השונים.

בבית החולים פועלת יחידת מחקר ובה חוקרים מביה"ח עובדים בשיתוף פעולה עם אוניברסיטאות בארץ וחברות טכנולוגיה מתקדמות ועם חוקרים מרחבי העולם בקידום מחקר חדשני בתחום בריאות הנפש ויישומו בשדה הקליני. ראשיתו של המרכז הרפואי לבריאות הנפש באר-יעקב ונס-ציונה החל מקום המדינה. זהו מערך שלם, הכולל בתוכו איחוד של שני בתי חולים, שעד ראשית שנות האלפיים פעלו כבתי חולים נפרדים בבריאות הנפש: באר-יעקב ונס-ציונה. כמו כן, כולל המרכז הרפואי מערך של מרפאות בקהילה ושל חטיבה לפסיכיאטריה משפטית בתוך שרות בתי הסוהר. המרכז הרפואי המאוחד (ידוע בשמו "מרכז רפואי באר-יעקב ונס-ציונה" או בקרב העובדים והמטופלים "באר-נס") מעניק שירותי בריאות נפש לאוכלוסייה רחבה באזור השפלה. בתוך אזור זה נמצאות הערים: מודיעין, רמלה, לוד, באר-יעקב, נס-ציונה, רחובות, יבנה, מודיעין ומכבים -רעות. כמו כן, כל היישובים האחרים, מושבים, קיבוצים וישובים קהילתיים.

המרכז הרפואי פועל בשני קמפוסים מרכזיים: האחד בתחום הרשות המקומית באר-יעקב, השני בתחום הרשות נס-ציונה.

בקמפוס בבאר-יעקב יש מחלקות אשפוז לטיפול במבוגרים. בקמפוס בנס-ציונה יש מחלקות אשפוז לטיפול במבוגרים וכן מחלקת אשפוז לילדים ומחלקת נוער. לאורך כשבעים שנות קיומו של המרכז הרפואי, תחילה כבתי חולים נפרדים, נצברו ניסיון וידע מקצועי רב בתחום הטיפול הפסיכיאטרי וכיום הוא מציע מגוון רחב מאוד של מחלקות אשפוז, טיפולים ומרפאות ייעודיות המותאמות באופן מיטבי לצורכי המטופלים ותוך התחשבות בצרכי המשפחות. במרכז עובד צוות בין-מקצועי גדול ומיומן מבחינה מקצועית בעבודה עם מבוגרים, בני נוער וילדים וקשישים. הצוות המקצועי רחב וכולל מאות עובדים ומורכב מפסיכיאטרים, מרופאים מתמחים, פסיכולוגים קליניים, אחים ואחיות בסיעוד פסיכיאטרי, עובדים סוציאליים, מרפאים בעיסוק, קרימינולוגים קליניים, מטפלים ומדריכים המתמחים בתחומים שונים בבריאות הנפש.

המרכז הרפואי מציע שלל טיפולים מקצועיים לטווח רחב של בעיות בבריאות הנפש ומותאמים לכל מטופל על פי צרכיו האישיים והקליניים, דוגמת טיפולים בהפרעות חרדה ודיכאון, הפרעות פסיכוזה, הפרעות פוסט-טראומה (PTSD) הפרעות חרדה חברתית, הפרעות אכילה לסוגיהן, הפרעות לאחר לידה, התמכרויות, אבחון וטיפול בספקטרום אוטיסטי בילדים, אבחון וטיפול בהפרעות קשב וריכוז, אבחון רפואי פסיכיאטרי בגיל רך, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי בילדים ומבוגרים, טיפול וסיוע במשפחות במשבר על רקע פסיכיאטרי של בן משפחה, פסיכוגריאטריה, טיפול באמצעות אמנות במגוון טכניקות, טיפול ייעודי לאוכלוסייה חרדית, פסיכיאטריה משפטית. שני הקמפוסים, בבי"ח באר-יעקב ובבי"ח נס-ציונה, מטופחים מאוד, עשירים בצמחייה ומדשאות ומציעים סביבה שלווה ותומכת למטופלים ולבני המשפחות המגיעים לביקור.

מבנה ויחידות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקמפוס בבאר-יעקב[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • חדר מיון
 • מחלקות אשפוז סגור לנשים ומחלקות לגברים.
 • מחלקה פסיכוגריאטרית למבוגרים מעל גיל 65 שנה
 • הוסטל שיקום פנים – מסגרת שיקום תוך מוסדית
 • יחידה לטיפול באמצעות נזעי חשמל (ect)
 • יחידת מחקר
 • המעון לניצולי שואה

הקמפוס בנס-ציונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מיון
 • מחלקת מבוגרים
 • מחלקה לתחלואה כפולה וטיפול בהתמכרויות
 • מרפאות חוץ לילדים ונוער
 • מחלקת ילדים
 • מחלקת נוער
 • יחידת אשפוז יום לנוער
 • בית ספר דקלים לחינוך מיוחד – משרת צרכים לימודיים וחברתיים של ילדים המאושפזים במחלקות הנוער והילדים בנס-ציונה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]