מריאנה רוח-מדבר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

מריאנה רוח-מדבר (נולדה בשנת 1973) היא חוקרת ניו-אייג' ישראלית ומרצה בכירה במכללה האקדמית צפת, ובשלוחת אוניברסיטת בר-אילן במכללה. הקימה את החוג למיסטיקה ורוחניות במכללה האקדמית צפת ועומדת בראשו. ממייסדיו וחלוציו של חקר הרוחניות העכשווית בישראל[1].

פועלה האקדמי[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוח-מדבר נולדה במולדובה בזמן שהייתה בשליטת ברית המועצות ועלתה לארץ בשנת 1974.

בשנת 1994 סיימה בהצטיינות לימודי תואר ראשון במזרחנות, באוניברסיטת תל אביב, במסלול עתודה אקדמית. בין השנים 1998–1999 למדה תואר שני במסלול למנהיגות חינוכית יהודית במכון שכטר למדעי היהדות וסיימה בהצטיינות יתרה, ולאחר מכן למדה תלמוד בבית המדרש של מכון הרטמן בתל אביב. בשנת 2003 סיימה תואר שני בהצטיינות בתוכנית הבין-תחומית לפרשנות ותרבות באוניברסיטת בר-אילן. בשנת 2006 הגישה את עבודת הדוקטורט באותה מחלקה בהנחיית פרופ' משה אידל ופרופ' עדיאל שרמר, תחת הכותרת "תרבות העידן החדש (New Age) בישראל – מבוא מתודולוגי ו'הרשת הרעיונית'" ומאז משמש מחקר יסוד עבור העוסקים בתחום. בין השנים 2007–2009 השלימה לימודי פוסט-דוקטורט באוניברסיטת חיפה, בהנחיית פרופ' עפרה מייזלס מהפקולטה לחינוך, בנושא: הרוחניות האלטרנטיבית העכשווית מזווית תרבותית-רעיונית.

בשנים 2000–2001 הייתה מרצה עמיתה במכללה האקדמית אחווה בקורסים להכשרת עובדי הוראה. בין השנים 1998–2004 הייתה יועצת הוליסטית להטמעת המחשוב בלמידה ובהוראה בבתי ספר תיכוניים ובפרויקטים חינוכיים רב-תרבותיים, בבית הספר לחינוך באוניברסיטת בר-אילן. שימשה בתור רכזת בית המדרש לקבלה לתלמידי מחקר ומרצה במרכז שלמה מוסיוף לחקר הקבלה באוניברסיטת בר-אילן. בין השנים 2007–2008 הייתה עמיתת מחקר במכון ללימודים מתקדמים של מכון שלום הרטמן.

לאחר שסיימה את לימודי הדוקטורט ובמקביל ללימודי הפוסט-דוקטורט, שימשה כעמיתת הוראה וכמרצה מן החוץ באוניברסיטת חיפה ובאוניברסיטת תל אביב. בשנת 2007 הקימה רוח-מדבר את החוג למיסטיקה ורוחניות במכללה האקדמית צפת, אשר פתח את שעריו לסטודנטים מספר שנים לאחר מכן. החל משנת 2016 משמשת בתור המנהלת האקדמית של תוכנית "רוחניות" במכון שכטר ומלמדת בתוכנית.

רוח-מדבר עסקה במגוון רחב של תפקידים חינוכיים וציבוריים: כתיבת תוכניות לימודים והנחיית מורים בתחום מחשבת ישראל וחינוך ערכי, הגשת תוכניות רדיו בנושא "האקדמיה של הרוח", עריכת טקסי חיים, הנחיית קהילות לומדות, והוראת תנ"ך בתיכון. היא לימדה בתוכנית הידברות באוניברסיטת בר-אילן והייתה מראשוני המנהלים של אתר האינטרנט של קרן תל"י[2]. היא היוזמת והיו"ר-השותפה (יחד עם פרופ' עפרה מייזלס) של הכנס הישראלי לחקר רוחניות עכשווית (ICSCS) מאז 2009, המתקיים באוניברסיטת חיפה. חברת הוועד המייסד והוועד המנהל של האגודה הישראלית לחקר דתות, וחברה בוועד המנהל של מיד"ע (מרכז מידע ישראלי לדתות עכשוויות), בחסות מכון ון-ליר.

רוח-מדבר פרסמה מאמרים רבים בספרי מחקר, בכתבי עת אקדמיים ופופולריים, ומרבה להתראיין בתקשורת ולהרצות בנושאי רוחניות עכשווית והעידן החדש. בין תחומי מחקריה: המפגש העכשווי שבין יהדות וניו אייג', העיצוב של רוחניות ופרקטיקה דתית לאור עליית האינטרנט והתרבות הדיגיטלית, יחסי כוח ומאבקים חברתיים סביב הרוחניות העכשווית, דת ומגדר, האמונות והנרטיבים של הניו אייג'[3].

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוח-מדבר מתגוררת ברעננה עם בעלה עמרי, ושתי בנותיהם.

ממאמריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • "הודו לה' כי טוב - מבט על ישראלים (י)הודים לאור תיזת מזרוח המערב". תיאוריה וביקורת 44 (גיליון נושא: הודו/ישראל), 2015, עמ' 311–325.
  • "מתקשרת, הילרית ושמאן נפגשים אצל הרב: מפת הדרכים של היהדו(יו)ת הישראלי(ו)ת בעידן החדש", בתוך: יעקב ידגר, גדעון כ"ץ, שלום רצבי (עורכים), מעבר להלכה: מסורתיות, חילוניות ותרבות העידן החדש בישראל, מסדרת נושא (7) של עיונים בתקומת ישראל.
  • מריאנה רוח-מדבר (עם ליה נאור ומשה זיידנר), "חוויות שיא חיוביות כאירועים מכוננים בחיי האדם", עיונים בחינוך 8-7, עמ' 61–73
  • "חילוני להלכה, רליגיוזי למעשה: יחס הניו-אייג' הישראלי להלכה", סוציולוגיה ישראלית יב(1), 2010, עמ' 57–81.
  • "אגדת דוד והתהום, בתוך נפש - רבעון לפסיכולוגיה, לטיפול, לטיפוח רגשי ולחינוך יצירתי 7, 2001, עמ' 11–18

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ד"ר מריאנה רוח מדבר, המכללה האקדמית צפת
  2. ^ נשמה יתרה, ד"ר מריאנה רוח-מדבר, המכון לחינוך רוחני מיסודה של קרן תל"י
  3. ^ מריאנה רוח-מדבר, קורות חיים, המכללה האקדמית צפת