לדלג לתוכן

מרי מארוול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מרי מארוול
Mary Marvel
מרי מארוול, כפי שהופיעה על עטיפת החוברת Power of Shazam #4 מיוני 1995, אמנות מאת ג'רי אורדוויי.
מרי מארוול, כפי שהופיעה על עטיפת החוברת Power of Shazam #4 מיוני 1995, אמנות מאת ג'רי אורדוויי.
סוג גיבור-על
הוצאה לאור פאוסט קומיקס‏ (19421953)
DC קומיקס‏ (1972 ואילך)
הופעה ראשונה בהמשכיות שלפני המשבר:
Captain Marvel Adventures #18
(דצמבר 1942)
בהמשכיות שלאחר המשבר:
Power of Shazam #2
(אפריל 1995)
יוצרים אוטו ביינדר, מארק סווייזי (לפני המשבר)
ג'רי אורדוויי, פיט קראוס (לאחר המשבר)
גילום הדמות מישל בורת'/גרייס פולטון ("שהאזאם", "שהאזאם! 2: זעם האלים")
מידע
שם אמיתי מרי ווילו בטסון
כינויים מרי ברומפילד, הנערה החזקה ביותר בעולם
סטטוס פעיל
מקצוע תיכוניסט, גיבור-על
כוחות יכולות מבוססות קסם של מבחר דמויות מיתולוגיות: כוח, מהירות וסיבולת-על, חסינות פיזית ונגד קסם, תעופה, תפיסה מנטלית רחבה ושליטה בכוחות קסם.
חברה בקבוצה משפחת מארוול
חברה לשעבר בקבוצה ליגת הצדק
משפחת מארוול השחורה
אזרחות ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
דמויות קשורות
משפחה מריל וג'וסלין בטסון (הורים, מתים)
בילי בטסון (אח תאום)
אבנעזר בטסון (דוד)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מרי מארוולאנגלית: Mary Marvel) היא דמות בדיונית של גיבורת-על שהופיעה תחילה בחוברות הקומיקס של חברת פאוסט קומיקס ולאחר מכן של חברת DC קומיקס. הדמות חברה בקבוצת גיבורי-העל שידועה כמשפחת מארוול בחוברות קפטן מארוול, והופיעה לראשונה בחוברת Captain Marvel Adventures #18 מדצמבר 1942. הדמות נוצרה על ידי הכותב אוטו ביינדר והמאייר מארק סווייזי.

בהמשכיות המרכזית של פאוסט ו-DC קומיקס, מרי מארוול היא האלטר אגו של מרי ווילו בטסון, אחותו התאומה של בילי בטסון. כמו אחיה, גם למרי הוענקו כוחות קסם מהמכשף שאזאם, ועליה רק להגות את שמו כדי לשנות את צורתה למרי מארוול. מרי מארוול הייתה דמות הספין אוף הנשית הראשונה של גיבור-על מרכזי, והקדימה בעשור את דמותה של סופרגירל - בת דודתו של סופרמן.

לאחר שחברת DC קומיקס קיבלה את זכויות משפחת מארוול בשנת 1972, מרי מארוול החלה להופיע בהמשכיות יקום DC בסדרות כמו "שאזאם!" (19731978) ו"כוחו של שאזאם!" (19951999). שתי מיני סדרות משנים 20072009 שהובילו לאירועי המשבר האחרון הציגו גרסה רעה של מרי מארוול, שנודעת כמרי מארוול השחורה ואשר קיבלה כוחות מיריבו של קפטן מארוול, אדם השחור. בהמשכיות לאחר אירועי פלאשפוינט, מרי ברומפילד מופיעה כאחת מקרובי משפחתו המאמצים של בילי בטסון, ויכולה לחלוק בכוחותיו לפי בקשתו.

את דמותה בסרטי היקום הקולנועי של DC "שהאזאם" ו"שהאזאם! 2: זעם האלים" מגלמת מישל בורת', בעוד גרייס פולטון מגלמת את הנערה.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיפור המקור של פאוסט קומיקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי סיפור המקור בחוברות פאוסט קומיקס, התאומים העוללים בילי ומרי בטסון טופלו בידי אשה בשם שרה פרים. כאשר הוריהם נהרגו בתאונת דרכים, פרים נאלצה לשלוח את השניים לבית יתומים. אולם, היא הייתה נחושה בדעתה להעניק לאחד מהם בית חם וארגנה את החלפתה בחשאי של מרי בתינוקת שמתה תחת השגחתה של פרים. כתוצאה מכך, בילי נשלח לבית יתומים בעוד מרי גודלה בידי גברת ברומפילד העשירה.

מספר שנים לאחר מכן, בילי בטסון הצעיר הופך לשדרן רדיו. בזמן שהנחה חידון אקדמאי, הוא קיבל מכתב דחוף משרה פרים, שנמצאת כעת על ערש דווי ומבקשת את נוכחותו. בילי מבקר אותה במהלך ההפסקה מעבודתו, והיא אומרת לו את הסוד בדבר אחותו האבודה. כדי לעזור לו למצוא את מרי, פרים נותנת לבילי תליון שבור לחצי ואומרת לו בנשימתה האחרונה שמרי עונדת את החצי השני.

אחרי שהשידור מסתיים, בילי אומר לחברו הטוב פרדי פרימן על אחותו ועל התליון. הוא נזכר לאחר מכן שאחת ממשתתפי החידון הייתה נערה עשירה בשם מרי ברומפילד, שענדה תליון שבור. השניים מאתרים את הלימוזינה של מרי בזהויות-העל שלהם כקפטן מארוול וקפטן מארוול הבן ונקראים לתפקיד כשמרי נחטפת בידי כנופיה עבור כופר. בילי בטסון לומד שהתליון של מרי תואם לשלו ושהיא אכן אחותו. לאחר מכן, השניים חושפים בפניה את זהויותיהם הסודיות ותוהים על העובדה שאם היא אכן אחותו של בילי, אז גם היא תהפוך לבת משפחת מארוול באומרה את שמו של המכשף שאזאם. אולם, בילי מפקפק בכך שהמכשף הזקן לא יעניק את כוחותיו לילדה.

בהמשך, החוטפים מתעוררים מעילפונם. הם כובלים וחוסמים את פיהם כדי שלא יוכלו להגיד את מילות הקסם. מרי מבינה שבילי אינו יכול להגיד את שם המכשף, ובטעות אומרת את שמו. בעקבות כך, היא נאגפת בברקים ומשנה את צורתה לגרסת-על של עצמה. היא מגלה שהיא חסינה בפני כדורים כשהחוטפים יורים עליה, וכן יש לה כוח על-אנושי, שבעזרתו היא מביסה אותם ומשחררת את בילי ופרדי. בהמשך, בילי קורא לה בשם "מרי מארוול".

סיפור המקור המעודכן של DC קומיקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיפור המקור המעודכן של מרי מארוול הוצג בידי הכותב ג'רי אורדוויי בדפי הרומן הגרפי "כוחו של שאזאם!" והסדרה הנלווית של חברת DC קומיקס. הארכאולוגים סי סי ומרילין בטסון נשלחים בידי משלחת סיבאנה לאתר חפירות במצרים. הם לוקחים איתם את בתם הצעירה מרי, אך נאלצים להשאיר מאחור את בנם בילי עם אחיו החורג של סי סי. בני הזוג נהרגים בידי שותפם תיאו אדם, שחוטף את מרי. עם חזרתו לארצות הברית, אחותו של אדם שרה פרים לוקחת את מרי תחת חסותה. שרה, עוזרת במקצועה, מארגנת את אימוצה הבלתי חוקי של מרי בידי מעבידיה מחוסרי הילדים, ניק ונורה ברומפילד. בתור מרי ברומפילד, הילדה גדלה לתוך משפחה עשירה ובעלת אידיאלים, אך חולמת ללא הפסק על משפחה נוספת ועל אח שמעולם לא פגשה.

בינתיים, בילי מוצא את עצמו ברחובות, וניתנים לו הכוחות להפוך לקפטן מארוול. הוא מגלה שמרי עדיין חיה, אך לאחר ארבע שנות חיפושים, גם הוא וגם המכשף שאזאם אינם יכולים למצאה. הדבר היחיד שמזכיר לו את מרי הוא הצעצוע החביב עליה, בובת טאוקי טאוני, שנשלחה חזרה לאמריקה יחד עם רכושם של בני הזוג בטסון לאחר הירצחם.

בנערותה, מרי משתתפת בתחרות איות בפאוסט סיטי בהנחייתו של בילי, שדרן ברדיו WHIZ. לאחר שהציל פעמיים את מרי מחוטפים כקפטן מארוול, בילי מבחין בכך שמרי ברומפילד מזכירה לו את מרי בטסון. הוא נותן לשוטר סמוי להשיג עבורו את מסמכי האימוץ שלה, ולומד מכך שהיא אכן אחותו. הוא מנסה למצוא דרך לגרום לה לדעת שהוא אחיה. לפתע, בובת הטאוקי טאוני הישנה שלה משנה את צורתה לטיגריס אנושי וקמה לחיים, ומדריכה את בילי לקחת אותה למרי. בתור קפטן מארוול, בילי עף לעיירה בה מתגוררת משפחת ברומפילד להעביר את הבובה ואת מסמכי האימוץ למרי.

קפטן מארוול מגיע לאחוזת ברומפילד ומשתנה חזרה לבילי בטסון כדי למסור את החבילה, אך נחטף בידי הבריונים שעזרו לפרים לזייף את מסמכי האימוץ של מרי. מרי אינה מבחינה בבילי ופותחת את החבילה. היא מוצאת את מסמכי האימוץ ואת בובת הטאוקי טאוני, שקמה לחיים ומורה לנערה המבולבלת להגיד את מילות הקסם "שאזאם" ולהציל את אחיה. מרי נענית לכך ומשנה את צורתה בעזרת מכת ברק לכפילת-על של אמה המתה. היא מצילה את בילי, שמשנה את צורתו לקפטן מארוול ועוזר למרי להביס את הבריונים, אך שניהם אינם יכולים להציל את שרה פרים, שנרצחת בידי אחד מהבריונים.

מבחניו של שאזאם! והספירה לאחור[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהדורה המוגבלת "מבחניו של שאזאם!" בכתיבתו של ג'וד ויניק ובאיורו הווארד פורטר, שהופיעה בחוברת Brave New World מיוני 2006, מרי מארוול מאבדת את כוחה באמצע תעופה ונופלת מגובה רב לאחר שהמכשף שאזאם מת מידיו של הספקטר.[1] מרי שורדת את הנפילה אך נכנסת לתרדמת. פרדי פרימן, שאיבד את כוחותיו להפוך לקפטן מארוול הבן, מעביר אותה לבית חולים בניו יורק שם יוכל להשגיח עליה ומוציא את כל כספו על טיפולה הרפואי.

בספירה לאחור לקראת המשבר האחרון, מרי משוחררת מבית החולים. היא מגלה שהיא עדיין מחוסרת כוחות והודעה מפרדי שאומרת לה לא לחפש אותו מכיוון שהוא יוצא לחפש איך להחזיר את כוחותיהם חזרה בהוראתו של מארוול.[2] מרי עושה את דרכה לגות'אם סיטי למרות אזהרתה של מאדאם קסנדו שלא לעשות זאת. היא נתקלת בשגרירות לשעבר של המדינה הבדיונית קאנדאק בזמן שרודפים אחריה פושעים אלימים מהרכבת התחתית, והם נהרגים בידי אדם השחור. אדם מאיים עליה, אך היא אומרת לו עד כמה היא מעריכה את כוחותיה ועד כמה היא מעוניינת להחזירם. אדם, שהיה מריר בעקבות מות אשתו איזיס ואחיה אוסיריס באירועי "52" ובעקבות כישלונו להחזירה לחיים, נותן למרי את כוחותיו במקום להרוג אותה. הוא משתנה לבן אנוש, והיא מצילה אותו מקיר שמתמוטט עליו. מרי לובשת תלבושת שחורה מתאימה ומחזיקה בכוחותיו האפלים של אדם השחור. היא מתוארת כדמות זועמת יותר מהרגיל, ומבקשת לקבל הדרכה לשימוש בכוחותיה, לפי עצתו של איש החידות שחזר למוטב. היא פוגשת בקלריון הילד המכשף בשוק לקסם אפל, שמנסה לקחת את הכוחות, ולאחר מכן בזטאנה, שמגרשת אותה מביתה לאחר קרב ביניהן, ובאקליפסו, שרק מגביר את תחושת הנטישה שלה. כמרי מארוול השחורה, היא משתמשת בחוש צדק גס ביותר, כמו למשל הפיכת חיילים לאבן וכיווצם של ציידים ללא רישיון כדי שהטרף שלהם ירדוף אחריהם.

אולם, הברית בין מרי מארוול לאדם השחור מתרופפת כאשר ג'ין לורינג - המארחת שנבחרה לשאת את רוחו של אקליפסו - מציעה למרי הצעירה והנאה להיות פילגשו של דארקסייד, מתוך רצון לרצות אותו. על ידי כך, שתי הנשים ישאבו את הידע האפל העצום שלו, ישחטו אותו וייקחו את מקומו. מרי מסרבת למכור את עצמה תמורת כוח נוסף, מכה את אקליפסו בעזרת הקריסטל שלה ועפה משם זועמת. אקליפסו משיגה אותה, לוקחת חזרה את הקריסטל ועוזבת, בכך משאירה את מרי לבדה פעם נוספת. בהמשך, אקליפסו חוזרת על מנת לחסל את מרי סופית, אך מגלה שהנערה הצעירה יותר מדי חזקה מכדי שתוכל להתגבר עליה.

מרי משנה את דעתה כאשר היא מבינה שכוחותיו של אדם השחור אחראים להשחתתה באותה מידה כמו אקליפסו. היא מפשיטה את עצמה מהכוחות על ידי הזנתה של מכת הברק לתוך אקליפסו, שמנסה להרוג אותה ולקחת את כוחה. שתי הנשים מאבדות את כוחותיהם ונופלות למעמקי האוקיינוס. מרי חסרת הכוחות מגיעה לחופי תמיסרה, מקום הולדתה של וונדר וומן, היכן שהמלכה היפוליטה מגייסת אותה לתנועת מרד נגד גראני גודנס, חסידתו של דארקסייד, המתחזה לאלה אתנה.

מרי, הולי רובינסון והארלין קווינזל חושפות את תרמיתה של גראני גודנס, ועוקבות אחריה לאפוקוליפס. אחרי שנמלטה מהפוריות הלוחמות, מרי מתחילה לשמוע את קולם של האלים. הקבוצה מצליחה לשחרר את האלים האולימפיים מהתא האפוקוליפטי, וכוחותיה של מרי מארוול שבים אליה יחד עם תלבושת לבנה. דארקסייד ממתין לה עם שובה הביתה, ומזכיר לה את חוזקה הרב כאשר נשאה את כוחותיו של אדם השחור. זאת ועוד, הוא טוען בפניה שהאלים לא סומכים עליה כבעבר, ומחזיר לה את כוחותיה האפלים. היא מתעמתת עם דונה טרוי, קייל ריינר וג'ימי אולסן מתוך כוונה ללכוד את ג'ימי ולקחת אותו חזרה לדארקסייד. כשדונה מפקפקת במרי על השימוש בכוחותיה, מרי מתעקשת על כך שהיא אינה רעה, אלא פשוט בעלת דחף.[3] אחרי תבוסתו של דארקסייד, מרי חוזרת לאדם השחור ומבקשת להיות חלק ממשפחת מארוול השחורה. אדם מסרב לה, ולאחר התקף זעם גדול היא מחליטה לפצוח בקריירת סולו.

המשבר האחרון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – המשבר האחרון

מרי חוזרת באירועי המשבר האחרון, ככל הנראה עדיין תחת השפעתו של דארקסייד, כשהיא לבושה תלבושת שחורה חדשה אך בעלת מראה פאנקיסטי יותר. היא תוקפת את וונדר וומן ומדביקה אותה בווירוס לא ידוע שנלקח ממכל שבור הנושא סמל אומגה. מאוחר יותר, כשגיבורי הארץ מתקיפים את העיר בלודהייבן, אדם השחור שם לב לכך שמרי היא אחוזת דיבוק בידי אחד האלים החדשים. מרי אחוזת הדיבוק טוענת לכך שהיא מחזיקה במילת קסם חדשה שמשנה את צורתה, אפלה ומחוללת יותר. במהלך קרב עם סופרגירל, אדם השחור מגלה שהאל החדש דסאד אחראי לדיבוק שאחז במרי. אדם מנסה להרוג אותה, אך נעצר בידי פרדי פרימן, קפטן מארוול החדש. הוא תופס אותה במהלך הסתערות של מאמיני האנטי-חיים, ובכוחות הקסם האחרונים שלו משיב את השניים למצבם הרגיל. היא נבעתת ממעשיה בשעה שהייתה אחוזת דיבוק על ידי דסאד, ואומרת שמעולם לא התכוונה שהדברים האלה יקרו. היא ופרדי נראים כשהם אוחזים באלות ומחכים לסופו של העולם.

חברת הצדק של אמריקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר סופו של המשבר, מרי מגויסת על ידי אדם השחור ואיזיס, שהשתלטו על צוקי הנצח באמצעות הבסתו של קפטן מארוול וגנבת כוחותיו. כדי לעשות זאת, הם השתמשו בחרפושית הקסם שאזאם שגזלה מאדם השחור את כוחותיו בעבר. במהלך קרב עם אדם השחור, איזיס וחברת הצדק של אמריקה אשר זומנה בידי בילי, מרי מארוול המרושעת חוטפת את בילי מחוסר הכוחות ומאלצת אותו להפוך למארוול שחור על ידי שיתוף כוחותיה ואמירת שמה.[4]

שני המארוולים השחורים המרושעים מצטרפים לאדם ולאיזיס, שנחושים בדעתם להשתמש בכוחו של שאזאם כדי להשמיד את העולם המודרני על ידי לחימתם בחברת הצדק, שמייצגת את תור הזהב. כאשר איזיס תוקפת את אזרחי מדינת הולדתו של אדם, קאנדאק, ואת חברו אטום סמאשר, הוא מחליף נאמנויות ועוזר לרוח אביהם של מרי ובילי ולפלאש של חברת הצדק, ג'יי גאריק, בהחייאתו המחודשת של המכשף שאזאם מצוקי הסופיות בהם היה כלוא באבן. אדם השחור מוותר על כוחו כדי להחיות את המכשף. שאזאם הזועם נוטל מבילי, מרי ומאיזיס את כוחותיהם, הופך את טת' אדם ואת איזיס לאבן וחוסם את הכניסה לצוקי הנצח מילדי בטסון בטענה שהשניים אכזבו אותו. הוא גם מאיים לרדוף אחרי פרדי משום שגנב את שמו. לאחר מכן, מרי ובילי נראים משוטטים ברחובות פאוסט סיטי, מחוסרי בית ותוהים מה קרה לרוחו של אביהם.[5]

מרי ובילי נראים בקצרה במהלך אירועי הלילה האפל ביותר. הם צופים בשידור חדשות על החייאתם של גיבורים ונבלים כחיל הפקחים השחורים, ומרי מציינת עד כמה זה מפחיד לחיות יותר ללא כוחותיה.[6] מרי מקבלת הצעה מבלייז להחזיר את הכוחות שלה ושל בילי בתמורה להריגתו של פרדי. נדמה שמרי מסכימה לעסקה ונראה שהרעילה את פרדי. אולם, כשבלייז מגיעה לגבות את כוחותיו של פרדי, פרדי קם ותוקף אותה. בעזרתם של מרי ובילי, פרדי מביס את בלייז ושולח אותה חזרה לגיהנום. הוא מבטיח להם שהם ימצאו דרך להחזיר את כוחותיהם האבודים.[7]

ה-52 החדשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

באתחול המחודש שנעשה ליקום DC לאחר אירועי פלאשפוינט, מרי מופיעה בתור מרי ברומפילד בחוברת מספר 8 של ליגת הצדק כחלק ממשפחתו המאמצת החדשה של בילי בטסון יחד עם מר וגברת ווסקז, פדרו פנה, יוג'ין צ'וי ודרלה דאדלי.

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמוד ראשי
ראו גם – קפטן מארוול (DC קומיקס)#כוחות ויכולות

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מרי מארוול בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Day of Vengeance #6
  2. ^ Countdown #51
  3. ^ Coutndown to Final Crisis #4
  4. ^ Justice Society of America Vol.3 #24, February 2009
  5. ^ Justice Society of America Vol.3 #25, April 2009
  6. ^ The Power of Shazam #48, January 2010
  7. ^ Shazam #1, January 2011