מרכז הקואופרציה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מרכז הקואופרציה למלאכה, חרושת ושירותים ציבוריים, או בשמו המקוצר מרכז הקואופרציה, הוא מוסד שהוקם על ידי ההסתדרות כדי לפתח ולקדם את הקואופרציה בארץ ישראל.

מרכז הקואופרציה הוקם בשנת 1928 על יסוד החלטת הוועידה השלישית של ההסתדרות משנת 1927. בשנת 1934 נרשם המרכז כאגודה שיתופית שבראשה עמד ישראל ריטוב ובשנת 1935 נרשם כ"ברית פיקוח" שתפקידה לפקח על ניהול חשבונות הקואופרטיבים ועל שמירת עקרונות הקואופרציה.

במרכז הקואופרציה היו שלוש חטיבות: חטיבת תובלה ותחבורה (בה נכללו הקואופרטיבים לתחבורה ציבורית אגד ודן), החטיבה לחרושת ומלאכה והחטיבה לשירותים.

משנת 1954 ניהל את מחלקת הנוער נסים בנימין והקים את הגרעינים הקואופרטיבים כחלק מהחטיבה לחרושת ומלאכה כאשר נוכח שאין דור המשך לקואופרציה היצרנית. נסים בנימין ז"ל ראה בבנין מפעל הקואופרציה הצעירה את ייעודו העיקרי בחיים. נסים השקיע את כל מעייניו בבנית תנועת נוער קואופרטיבית. וסוחף מאות בני נוער מכל הארץ אשר חבריה שרתו ביחידות נח"ל קואופרטיבי או השתלבו בהקמת מפעלים משותפים באזורי פיתוח וספר. בשנת 1965 נרצח נסים בנימין בפעילות בטחינות חשאית באירופה, בהיותו חלק מהשרות החשאי שאנשיו ביצעו מבצעים ביטחוניים בניכר. מר ישראל ריטוב, יו"ר מרכז הקואופרציה ספד לו : " עליך עוד ישירו שירים. נוציא ספר ונספר לעם ישראל על חייך ונקים מפעלים לזכרך "

במסגרת מרכז הקואופרציה נכללו:

  • קופת הקואופרטיבים, הזרוע הכספית של המרכז.
  • "נוע", חברה שהוקמה בשנת 1935 ועסקה בקניות למשק התחבורה הקואופרטיבי.
  • "שחף" שהוקמה בשנת 1935 וסייעה לקואופרטיבים ברכישות ובשיווק.
  • "מגן", קרן הפנסיה של חברי הקואופרטיבים, שהוקמה בשנת 1950.

הקואופרטיבים הגדולים ביותר שנכללו במרכז היו "אגד", "דן" ו"הארגז".

בשנת 2008 הוחלט בוועידת מרכז הקואופרציה על שינוי שם המוסד למרכז הקואופרציה ליזמות שיתופית בישראל.

יו"ר המרכז וההנהלה - איציק יואל.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Flag of Israel.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ישראל. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.